Wiemy już, o czym będzie mówił papież w siedzibie PE - zdjęcie
23.11.14, 09:51Wiemy już, o czym będzie mówił papież w siedzibie PE (fot. Wikipedia)

Wiemy już, o czym będzie mówił papież w siedzibie PE

4

To będzie najkrótsza papieska podróż zagraniczna w historii. We wtorek Ojciec Święty Franciszek odwiedzi siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strassburgu. Wygłosi przemówienie zarówno przed samym PE, jak i przed Radą Europy. Minęło 26 lat, odkąd Wikariusz Chrystusa zwrócił się ku europejskim deputowanym: wcześniej zrobił to bowiem jedynie Jan Paweł II. Benedykt XVI nigdy nie zdecydował się na wizytę w Parlamencie.

Franciszek jedzie do Strassburga na zaproszenie przewodniczącego PE, Martina Schulza. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, wyjaśnił, o czym będzie w Strassburgu mowa.

„Ochrona stworzenia, albo, mówiąc językiem świeckim: ochrona środowiska. A przy tym temat solidarności wobec ludzi, którzy szukają nowych możliwości poza swoim własnym krajem” – powiedział kard. Parolin według niemieckiego Radia Watykańskiego.

„A wreszcie i całościowa wizja człowieka: człowiek we wszystkich swoich wymiarach, łącznie z duchowym i transcendentnym. Ten wymiar też może być konstruktywną odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi stoi w tym momencie Europa” – dodał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W swoim dalszej wypowiedzi dla watykańskiej telewizji CTV kard. Parolin podkreślił, że zadaniem Europy jest niesienie pokoju i pomocy osobom słabszym. Unia Europejska musi, jak sądzi, wrócić do swoich korzeni, to znaczy odwołać się ponownie do wartości, które stały u jej początków. Bez wspólnych wartości Europa nie będzie potrafiła wspólnie rozwiązywać problemów, jakie je trapią. Kard. Parolin zwrócił tu uwagę na bezrobocie wśród młodzieży, problemy samotnych matek oraz imigrantów. 

pac

Komentarze (4):

anonim2014.11.23 10:19
A ja, głupi, myślałem, że pojedzie im głosić Ewangelię. No, cóż, stary żem a naiwny... No, ale dziś, jak widać "świecka ewangelia" to ekologia i inne pierdoły.
anonim2014.11.23 12:50
Jaki "papież" takie przesłanie. Może przynajmniej w tych kwestiach nie będzie zaciemniał obrazu, tylko powie szczerze od serca i górnolotnie opowie o tym dlaczego Polska będzie płacić najwyższe w UE podatki za wydobycie i korzystanie z naszego jedynego bogactwa naturalnego - węgla.
anonim2014.11.23 13:07
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." To już niestety jest nie na czasie,nieaktualne i niepostępowe. Teraz mowa ma być taka by by wszyscy słuchający byli zadowoleni, by u nikt nie poczuł jakiegoś dyskomfortu. Unika się więc tematów kontrowersyjnych i drażliwych.
anonim2014.11.23 15:26
Chrystus powiedział: "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle." (Mt 10, 28) Troska o doczesność nie jest najważniejsza, a papież - Wikariusz Chrystusa na ziemi ma obowiązek głosić Słowo Boże tak, aby skłaniać ludzi do Boga, aby dostąpili zbawienia. O "ochronę środowiska" i imigrantów dbają liczne organizacje, wydawane są na to miliardy euro i dolarów, słowa papieża w tych kwestiach nie wniosą niczego nowego.