Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeanalizowała wpływ nowoczesnych technologii w szkołach na wyniki testów. W 70 krajach zbadała wyniki testu PISA (Programme for International Student Assessment - Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) – międzynarodowego badania, którego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia.

Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że w krajach, w których uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce, np. w Azji, nauczyciele stosują nowoczesne technologie z dużym umiarem. Uczniowie z Singapuru osiągają najlepsze wyniki w matematyce przy jednoczesnym umiarkowanym dostępie do nowoczesnych technologii w szkole.

Z raportu wynika także, że najwięcej czasu przed komputerem spędzają uczniowie z Australii - prawie godzinę dziennie. Dla porównania uczniowie z Japonii i Polski poświęcają pracy z komputerem nieco ponad 10 minut dziennie. W Australii w szkołach jest więcej komputerów niż uczniów, w Polsce jeden komputer przypada na 4 uczniów.

MT/Radio Zet