[Wideo] Prof. ginekologii: Po aborcji kobiety częściej nadużywają alkoholu, narkotyków, próbują targać się na własne życie - zdjęcie
30.08.21, 17:13fot. yt/ordoiuris

[Wideo] Prof. ginekologii: Po aborcji kobiety częściej nadużywają alkoholu, narkotyków, próbują targać się na własne życie

50

W przestrzeni publicznej pojawiają się opinie podważające związek pomiędzy dokonaną przez kobietę aborcją, a jej stanem psychicznym.

Badania mające podważyć negatywne skutki psychologiczne aborcji, opierają się jednak zwykle na niepełnych danych.

Najbardziej precyzyjne badania pokazują zwiększoną liczbę m.in. prób samobójczych oraz przypadków nadużywania alkoholu i narkotyków wśród kobiet, które dokonały aborcji.

Eksperci z kraju i zagranicy przedstawili to zagadnienie podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Ordo Iuris.

Jednym z prelegentów był dr Calum Miller – brytyjski lekarz, filozof i etyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Oxford. Przytoczył on wyniki badań pokazujących szkodliwy wpływ aborcji na zdrowie kobiety. Jak pokazuje analiza najwyższej jakości badań w tym obszarze, dokonana w 2013 r. przez prof. Davida Fergussona, aborcja wiązała się ze wzrostami wskaźników lęku o 28 proc., depresji o 13 proc, zachowań samobójczych o 69 proc., nadużywania alkoholu o 134 proc. oraz nadużywania narkotyków o 291 proc. Ponadto, badania wykazały, że 71,1% kobiet odczuwało po aborcji smutek, 34,6% silny smutek, 63,5% miało poczucie winy, a 33,7% silne poczucie winy. Z kolei 60,6% nie czuło żadnej satysfakcji. Co istotne, te ostatnie dane zebrano w Nowej Zelandii, a więc w kraju, gdzie aborcja nie jest silnie napiętnowana społecznie.

Dr Miller odpowiedział na zarzuty osób negujących szkodliwy wpływ aborcji na zdrowie kobiety. Opierają one swój pogląd najczęściej na wynikach niepełnych badań lub na przestarzałej interpretacji danych medycznych. Przykładowo, zwolennicy aborcji wysuwają tezę, że kobiety odczuwające dyskomfort psychiczny po aborcji, już wcześniej doświadczały tego typu problemów. Najdokładniejsze dane uwzględniają jednak stan zdrowia psychicznego kobiety sprzed aborcji i pokazują, że nawet jeśli matka była w złej kondycji psychicznej przed jej dokonaniem, to później ten stan w większości przypadków się pogarszał.

Środowiska proaborcyjne podkreślają, iż większość kobiet uważa, że ich decyzja o aborcji była właściwa. Badania potwierdzają tę tezę, jednak wśród kobiet, które dokonały aborcji, przeważają te, które twierdzą, że nie chciałyby jej przeprowadzać drugi raz. Ponadto, 96 proc. kobiet, którym odmówiono aborcji, również nie żałuje, że nie mogły pozbawić życia swojego dziecka. Zwolennicy aborcji próbują także udowadniać, że nawet jeśli występuje negatywny wpływ aborcji na psychikę kobiety, to jest on nieistotny statystycznie. Dane zebrane przez prof. Fergussona zaprzeczają jednak tej tezie.

Co istotne, badania negujące szkodliwe skutki psychiczne aborcji opierają się zwykle na błędnej metodologii. Przykładowo, w przywoływanym często przez środowiska proaborcyjne badaniu Turnway Study, większość badanych kobiet nie odpowiedziała na wszystkie postawione im pytania, a próba badawcza została dobrana nie losowo, a uznaniowo. Autorzy badania nie opublikowali także użytego w nim kwestionariusza. W innych badaniach próbuje się za to podważać zwiększoną liczbę samobójstw po aborcji. Pomija się tam jednak fakt, czy ciąża była zamierzona czy nie i nie bierze się pod uwagę kobiet, wśród których prawdopodobieństwo zaburzeń psychicznych jest większe (np. kobiety dokonujące wcześniej aborcji lub takie, które miały za sobą próbę samobójczą).

Oprócz dr. Millera, w konferencji wzięli udział także eksperci z innych krajów. Jednym z nich był dr David Reardon, etyk i założyciel Elliot Institute, zajmujący się badaniem wpływu aborcji na zdrowie psychiczne kobiety od ponad 30 lat. Głos zabrała również prof. Patricia Casey, psychiatra z University College Dublin. W wydarzeniu uczestniczyła także prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska - ginekolog-położnik, była prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Dmoch-Gajzlerska, jako ginekolog położnik, wskazała w swoim wystąpieniu na skutki fizyczne aborcji oraz w jaki sposób mogą one wpływać na psychikę kobiety. Jak wskazała aborcja pierwszej ciąży prowadzi u kobiet do późniejszych poronień i doświadcza tego aż ok. 38 proc. kobiet. Wcześniejsze porody jako skutek aborcji pierwszej ciąży to ok. 4 proc. Pojawia się także niepłodność wtórna.

- "Odsetek samobójstw kobiet po dokonaniu aborcji był dwukrotnie wyższy od odsetka samobójstw kobiet po poronieniu samoistnym i sześciokrotnie wyższy od samobójstw po udanym porodzie" - powiedziała profesor odwołując się do badań przeprowadzonych w Finlandii.

- "Polska psycholog, Dorota Drozdowska-Szymborska zwróciła uwagę, że aborcja pozostawia ślad w psychice kobiety, bez względu na to, jakie przyczyny i okoliczności jej towarzyszyły. Na pewni pojawia się zespół straty po usuniętym zarodku" - stwierdziła profesor ginekolog.

- "My kiedyś w klinice prowadziliśmy takie badania u pacjentek, które miały terminację ciąży w drugim trymestrze. Okazało się, że 90 proc. tych pacjentek miało poczucie straty, miały zaburzenia mentalne spowodowane przede wszystkim tym, że zostały nakłonione do aborcji i najczęściej był to mąż lub partner, ale taką osobą, która miała ogromny wpływ na dokonanie aborcji była teściowa" - mówiła dalej.

Lekarka wskazała także na o ryzyko depresji u kobiet, które dokonały aborcji w wyniku presji.

Do matki dziecka należy wybór, czy chce być matką dziecka żywego czy martwego (...) Przepraszam za radykalne słowa, ale aborcji nie da się wymazać gumką psychoterapii, zostaje to w pamięci, zostaje to w kobiecie, trudno powiedzieć " do końca jej dni", ale najczęściej te wszystkie objawy związane z traumą po aborcji pojawiają się w okresie klimakterium - podkreśliła profesor Dmoch-Gajzlerska.

mp/ordoiuris.pl

Komentarze (50):

XD2021.08.31 12:09
Statystycznie najwięcej aborcji dokonuje się przez ubóstwo, także nic dziwnego że takie niedoszłe matki zaczynają się staczać. To nie wynika z przeprowadzonej aborcji tylko problemów życiowych.
Dam2021.08.31 11:26
Rozumiem, że to artykuł za wprowadzeniem skutecznej edukacji seksualnej i antykoncepcji? Bo wstrzemięźliwość seksualna nie działa nawet u głęboko wierzących (patrz. Terlikowski), a inaczej ilości niechcianych ciąż się nie zredukuje. Mniej niechcianych ciąż = mniej aborcji. Tylko trzeba to zrobić porządnie, nie jak w Wielkiej Brytanii.
Najczęściej zaś tyją, starzeją się2021.08.31 10:33
i zostają komicznymi dewotkami.
Kaczka basta!2021.08.31 9:43
Skutki psychologiczne czego? Stygmy aborcyjnej (np. kobieta słyszy za plecami: "morderczyni"), a nie mitycznego syndromu poaborcyjnego.
abcd2021.09.2 5:50
Skoro do kobiety nie dochodzi prawda co zrobiła a inni widzą prawdę .To zaklinanie rzeczywistości że nic złego się nie stało i tak nic nie da.Nie powinno się stygmatyzować kogokolwiek jak również nie powinno się promować aborcji .A chwalenie po aborcji świadczy o poziomie żenującym tej osoby level hard
Ziomal2021.08.31 7:29
To oczywiste że aborcja jest traumą dla matki, nie trzeba być geniuszem i robić badań, żeby to stweirtdzić. Tylko żeby uczciwie przedstawić problem, to jeszcze trzeba by było pokazać co się dzieję z dziećmi z niechcianych ciąż. Dzieciobójstwa, samobójstwa matki często połączono z zabójstwem dziecka, albo trauma dręczonych i niechcianych dzieci. Liczenie na kontrolę i pomoc instytucji państwa czy kościoła, które absolutnie są niewydolne w tej kwestii widzieliśmy niejednokrotnie, widząc pogrzeby malutkich dzieci zadręczonych przez bestialskich rodzców.
Depopulacja2021.08.31 7:10
Przyjmując preparat GMO mRNA skażony aborcją uczestniczymy w zbrodniach mordowania embrionów podczas badań! O to chodzi współczesnym wyznawcom Baala - synagodze szatana, których głową jest diabeł, a pośród ludzi "najwięksi" to Rotschildowie. Oni chcą wytępić ludzi jak robaki aby mieć ziemski raj dla siebie.
Tzw. "aborcja" to nie tylko szok2021.08.31 6:17
...dla organizmu matki. To również potężna trauma zarówno dla matki jak i ojca. Konsekwencje psychiczne pojawiają się często po wielu latach.
Polak2021.08.31 4:43
Finansowane z Kremla ordojurki z braku kogokolwiek kto potwierdzałby ich bajeczki wykopały faceta pozbawionego prawa do wykonywania zawodu lekarza.
igor2021.08.31 8:24
won sowiecka onuco za Don
Igor to chyba ruskie imię?2021.08.31 14:59
Złodziej najgłośniej krzyczy łapać złodzieja. Won ruski trolu!
Moly2021.08.31 0:12
Alternatywnie: kobiety ktore naduzywaja alcoholu, maja mysli samobojcze czy inne objawy; moga miec na tyle chaotyczny styl zycia ze nie sa w stanie stosowac skutecznej antykoncepcji. Kto w krajch rozwinietych robi aborcje? Naturalnie nic nie jest 100%pewnie; ale to sa wyjatki u osob ktore chca i umieja korzystac z anykoncepcji.
T2021.08.31 7:12
Antykoncepcja to odrzucanie czegoś najwspanialszego - możliwości uczestniczenia w stwarzaniu życia razem z Bogiem! To może być wstep do późniejszych aborcji.
Moly2021.08.31 23:39
Nie kazdy jest zainteresowany stwarzeniem zycia razem z bogiem.
Anonim2021.09.4 12:04
mollu a ty się nie stworzyłaś z Bogiem.Od razu dorosła powstałaś sama z siebie?
Zych2021.08.31 7:16
Typowe dla marksistów: wiem, ale udaję, że nie wiem. Poczytaj o w. Brytanii.
Po 11 ...2021.08.30 21:51
Aborcja popycha do samobójstwa? Badania mówią, że to kłamstwo --- https://www.focus.pl/artykul/aborcja-popycha-do-samobojstwa-badania-mowia-ze-to-klamstwo.
Anonim2021.08.31 0:52
Podczas aborcji kobiety uświadamaiją sobie co zrobiły - a urodzić i tak muszą gdy to była późna aborcja..
Suweren2021.08.30 20:54
Tylko czego to dowodzi? Że aborcja to [nomen omen] trudna decyzja, której podjęcia kobiety z perspektywy lat [statystycznie!] nie żałują, choć ponoszą ogromny koszt? Nie wiem, czy taki był w istocie cel tego artykułu. Dwa, skoro nie chciałyby przeprowadzić kolejny raz - zapytam: w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do aborcji? Póki nie będzie to gwałt (czego nikomu nie życzę!), póty rozwiązaniem jest antykoncepcja, bo na odpowiedzialność ogółem nie ma co liczyć - ot, smutna taka... reasumpcja.
Prawy2021.08.30 19:57
Biedna pani ginekolog. Nie ma własnego życia seksualnego, nikt jej nie tyka dlatego z butami wchodzi w cudze życie... Podłość i obłuda.
fdf2021.08.30 19:25
Kobiecino ja znam takich co słuchają maryjnego radia na okrągło. Zryte umysły mają.
Mirek2021.08.30 19:13
Kobieta która zabiła własne dziecko już nigdy nie będzie szczęśliwa . Na stare lata będzie miała wiele nocy nieprzespanych i będzie myślała czym byłoby jej dziecko gdyby go nie zabiła . Dla kobiety jest to koszmar . Dopóki jest młoda to ból ten zagłuszy pracą , różnorakimi zainteresowaniami , pogonią za awansem ale gdy przyjdzie starość to cały jej anturaż legnie w gruzach . Będzie tylko morderczynią .
Foster2021.08.30 18:54
Kiedyś widziałem w Sejmie taką jedną z PIS, która była w takim stanie, jakby była nietrzeźwa. Nie sądzę, żeby to miało coś wspólnego z nasciturusem.
częściej nadużywają alkoholu,2021.08.30 18:50
narkotyków, próbują targać się na własne życie. To tak samo jak ofiary księży pedofilów.
Anonim2021.08.30 18:55
Homoseksualistów w większości.
Mirek2021.08.30 19:17
To nie księża są pedofilami tylko zboczeńcy którzy wstępują do seminariów . Po prostu przy naborze do seminariów jest niewłaściwa selekcja .
Tomasz2021.08.31 9:51
Jeśli facet chodzi w sukience i koloratce, skończył seminarium duchowne i uzyskał święcenia i gwałci małe dzieci to jest księdzem pedofilem. Bo inaczej to tak jaby mówić że za holokaust nie odpowiadają Niemcy tylko naziści, bo była nieprawidłowa selekcja.
Maria czyli Alojzy Cedzidło bez chuja.2021.08.30 18:25
Wycieram dupska Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " a jaki ze mnie "teolog" , "psycholog" ? Nie mówiąc o mojej znajomości "problemow Śląska" . Pokazywać jaka ja dobra ze mnie pisda z polskowo jazyka , itp . , itd ., choć tylko dupska wycieram . A najbardziej lubię te spacje pomiędzy półdupkami .
Maria2021.08.30 18:20
Depresje to kobiety maja po porodach . Po porodach borykają się także z nieodwracalnymi defektami, problemami zdrowotnymi . Natomiast po aborcji wszystkie kobiety są szczęśliwe i nie ma mowy o żadnym syndromie poaborcyjnym . Znam wiele kobiet po aborcji i każda mówi ,ze gdyby miała jeszcze raz zrobić aborcje to by ją zrobiła . Dzięki aborcji spełniły swoje marzenia skończyły studia , robią karierę , podróżują . Tragedią to byłby brak aborcji . Aborcja daje ulgę i ukojenie .
No i:2021.08.30 18:31
mają raka piersi (jak w banku), w wieku kiedy już "nie podróżują, nie kończą studiów, po zrobionej karierze", po rozwodach, w późne wieczory nachodząca myśli jak kruki, a jakim ten nienarodzony/-na byłby/byłaby? Może by wynalazł szczepionkę na raka, byłby prezydentem ... Flacha jest pod ręką, okna w eleganckim wieżowcu otwarte .... Fly Zoska, fly ... Up, up to the sky!
Anonim2021.08.30 18:32
A co mają mówić? - że były idiotkami i dały się zmanipulować lewactwu?
A co to jest2021.08.30 18:07
tzw. "słuszna sprawa" wg. "prof. dr" Hertrich-Woleńskiego? - - - To tak jak z aborcją, CYT.: "dziewczyny, dobro zwycięży!!!" - Aborcja JEST DOBREM a zboczenie jak homoseksualizm jest SŁUSZNĄ SPRAWĄ"! - - - - Co te dwa hasła mają ze sobą wspólnego? - - - - Zniszczyć KK, historie Polski, tradycyjną rodzinę, zniszczyć kraj! . . . Bolszewizm inaczej, CEL ten sam! . . . Światowe żydostwo o tym marzą od stuleci z czystej NIENAWIŚCI do KK, ale tylko KK. . . . Żaden sekret!
Cnota niewieścia od Czarnka2021.08.30 18:05
Kobietom które zażyły tabletkę 'dzień po' śnią się plemniki które wołają "mamo dla czego nas zabiłaś"
sisi z WSI2021.08.30 18:05
za to kobiety które urodzą zdeformowane i upośledzone płody są heppy, wyluzowane i cieszą się z tego tak bardzo że nawet kieliszka szampana nie mają czasu wypić .
abcd2021.08.31 12:17
Przynajmniej nie są morderczyniami własnych dzieci a to DUZO
PRAWDA2021.08.30 17:58
Kobiety co usuwali Dzieci mają Stresy - i wnocy sie sini jak dzieci wołaja MAMO DLACZEGO MNIE ZABIŁAŚ === Psychika zrobana ==
Bo o to chodzi2021.08.30 17:57
https://music.youtube.com/watch?v=nRYAH5XzQxI&feature=share
Po 11 ...2021.08.30 17:54
Aborcja popycha do samobójstwa? Badania mówią, że to kłamstwo --- https://www.focus.pl/artykul/aborcja-popycha-do-samobojstwa-badania-mowia-ze-to-klamstwo
abcd2021.08.31 12:19
A jaki przekupny naukowiec zrobił owe badania? Masz ludzi za naiwnych którzy nie wiedzą że lobby aborcyjne ma ogromną kasę.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.30 17:42
czy maryja podczas zwiastowania miała orgazm a jej niepokalana picza trysnęła sokiem?
Anonim2021.08.30 18:19
Czy Twoja matka podczas spółkowania miała orgazm a jej picza trysnęła sokiem?
Anonim2021.08.30 17:33
A to wszystko dzięki "miłosiernej", katolickiej ideologii wstydu i poczucia winy. Alleluja!
abcd2021.08.31 12:21
Żal i wstyd za własne grzechy to żadna ujma dla człowieka a raczej dobrze świadczy o jego człowieczeństwie ,ale skąd ty to może wiedzieć, skoro wszystko o wszystkich wiesz najlepiej.
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.08.30 17:27
... dePOpulacja ... zrobi nam nowo przestrzen zyciowo ... szalom jaro https://www.youtube.com/watch?v=qf0F5RXrjPs
O co warto się bić?2021.08.30 17:25
KRRiT wyraziła zgodę na wpis do rejestrów programu TVN24 na koncesji Discovery Communications Benelux B.V. Decyzja zapewnia nadawanie programu po 26 września. P. Kukiz, herbu Szmata, warto było?
Anonim2021.08.30 17:20
Po gwałcie przez księdza dzieci częściej nadużywają alkoholu, narkotyków, próbują targać się na własne życie
Anonim2021.08.30 17:18
W Ośrodku dla uchodźców w Dębaku pod Warszawą, gdzie przebywają uchodźcy z Afganistanu, dzieci z głodu zbierały i jadły grzyby. Jeden chłopiec nie żyje, drugi walczy o życie.
Józef2021.08.30 17:18
Po porodzie kobiety zabijają własne dzieci, maja myśli samobójcze i depresje. Czy mamy zakazać zachodzenia w ciążę.
do Józef2021.08.30 17:50
Ziutek czytaj tak jak napisano nie tak jak umiesz. Śmiechu nie będzie z twoich wypowiedzi Paźdiochu.
Józef2021.08.31 6:08
Jesteś cienki Bolek jeżeli nie potrafisz zrozumieć tego co napisałem.