W rozmowie z Polsat News wicepremier Beata Szydło podsumowała rozmowę z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Jutro o godzinie ósmej rano ma odbyć się kontynuacja rozmów. 

"Zaprezentowałam dzisiaj związkom zawodowym pięć konkretnych propozycji, które wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Rzecz polega na tym, że obydwa związki mają same rozbieżne stanowiska. Poprosiłam w ubiegłym tygodniu, aby je uzgodnili i to się nie udało. Rząd dziś musi złożyć taką ofertę, żeby usatysfakcjonowane było i ZNP, i „Solidarność”, ale przede wszystkim nauczyciele"- podkreśliła była szefowa rządu. 

"Naszym najważniejszym celem jest to, żeby młodzież spokojnie mogła odbyć egzaminy"- powiedziała Szydło. Wicepremier raz jeszcze zaznaczyła, że zapadła decyzja o przyspieszeniu podwyżki planowanej pierwotnie na przyszły rok. 

"Skracamy staż do 9 miesięcy, co będzie skutkowało szybszym awansem zawodowym. Wycofujemy te zmiany, które były podważane jeżeli chodzi ocenę nauczycieli. Z drugiej strony proponujemy, aby również rodzice w tej ocenie brali udział. Ta propozycja została odrzucona przez związki zawodowe. Kolejna zmiana to ustalenie stałej kwoty dodatku wychowawczego. My chcemy, aby to było minimalnie 300 zł"- powiedziała wicepremier w Polsat News. Polityk poinformowała także o dodatkowych 667 mln zł przeznaczonych na podwyżki dla nauczycieli. 

"To są te środki, które my możemy w tej chwili spokojnie zabezpieczyć. Nasza oferta jest bardzo poważna. 667 mln zł położonych teraz na stole to jest bardzo poważna kwota. Gdyby chcieć zrealizować postulaty ZNP, to trzeba by wydać 17 mld zł"- zaznaczyła Beata Szydło. 

Była premier zaznaczyła również, że wciąż liczy na porozumienie ze strajkującymi. 

"Strajk i taka determinacja z tej strony przede wszystkim ze strony ZNP jest w tym momencie, kiedy są realizowane podwyżki. (…) Pytanie, czy to jest tylko i wyłącznie chęć poprawienia losów nauczycieli, czy chodzi też o coś innego"-podsumowała, odnosząc się do postawy Sławomira Broniarza, lidera ZNP. 

yenn/Polsat News, Fronda.pl