Węgry MUREM za Polską! Przyjmą specjalną rezolucję? - zdjęcie
19.02.18, 20:23Zdj. Europa Pont, CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons

Węgry MUREM za Polską! Przyjmą specjalną rezolucję?

Już we wtorek węgierski parlament będzie głosował nad projektem specjalnej rezolucji "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Taką informacje przekazała agencja MTI, publikując kronikę parlamentarną. 

Projekt rezolucji został złożony przez szefa parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, Zsolta Nemetha. W dokumencie czytamy, że parlament węgierski uważa za nieuzasadniony fakt, iż Parlament Europejski i Komisja Europejska zainicjowały wszczęcie wobec naszego kraju postępowania na podstawie art 7. traktatu o UE. 

"Wzywamy rząd Węgier, by poparł Polskę, nie pozwolił uszczuplić zagwarantowanych w traktacie podstawowym praw Polski i nie popierał propozycji, które ograniczyłyby zasadnicze prawa wynikające z członkostwa Polski w UE"- głosi projekt rezolucji. Autor apeluje również do węgierskich eurodeputowanych, aby nie popierali propozycji Unii Europejskiej ws. postępowania przeciwko Polsce. 

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że 15 listopada ubiegłego roku Parlament Europejski PE przyjął rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce, zgodnie z którą rozpocznie przygotowanie do zainicjowania postępowania na podstawie art. 7 przeciw polskiemu rządowi. 20 grudnia natomiast KE ogłosiła decyzję o uruchomieniu postępowania zgodnie z art. 7. 

Węgierski parlament- czytamy w dokumencie- dostrzega w postępowaniu wobec Polski pewien niebezpieczny precedens, ponieważ Komisja Europejska, podejmując tego rodzaju decyzje, wykracza poza swój zakres kompetencji.

yenn/PAP, Fronda.pl