Kard. Marx chciał, by polscy biskupi poparli "nowe podejście" do grzeszników - zdjęcie
18.05.15, 18:49

Kard. Marx chciał, by polscy biskupi poparli "nowe podejście" do grzeszników

4

Watykanista Edward Pentin poinformował na łamach „National Catholic Register”, że kard. Reinhard Marx próbował zaprosić polskich biskupów do prac nad zmianą katolickiej praktyki w sprawie małżeństwa. Biskupi jednak odrzucili tę prośbę.

Według Pentina, który powołuje się na własne „dobrze poinformowane” źródła, kardynał Marx złożył polskim biskupom propozycję w tej sprawie podczas obchodów wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau. Polscy biskupi byli na tych obchodach licznie obecni.

Kard. Marx chciał, by reprezentanci episkopatu Niemiec i Polski spotkali się w Berlinie celem opracowania własnego, wspólnego stanowiska w sprawie rozwodników w nowych związkach. Chodzi tu oczywiście o dopuszczenie ich do sakramentów – kard. Marx oczekiwał więc, jeżeli relacja Pentina jest prawdziwa, że polscy biskupi będą współpracować przy otwieraniu Kościoła na heretyckiego „ducha czasu”.

Prace przygotowawcze miały być prowadzone w kontekście zbliżającego się synodu, na którym mogą zapaść w tej dziedzinie kluczowe decyzje. Według Pentina polscy biskupi nie zgodzili się jednak na propozycję Marxa i odmówili udziału w spotkaniu w Berlinie.

Zwolennicy koncepcji zmiany podejścia do rozwodników w nowych związkach twierdzą, że nie ma mowy o zmianie doktryny, a chodzi jedynie o zmianę praktyki duszpasterskiej. Jednak znaczna część prominentnych hierarchów wskazuje, że to całkowity absurd, bo nie można zachować nierozerwalności małżeństwa, jednocześnie dopuszczając do Komunii świętej publicznych cudzołożników. 

pac/cnr

Komentarze (4):

anonim2015.05.18 22:11
To wg rodaków heretyka Lutra jest jeszcze coś takiego jak grzech?!
anonim2015.05.19 1:08
Ależ tak, WojciechA - oni jak najbardziej wciąż mają pojęcie grzechu, tylko ograniczają je do niepłacenia podatku na Kościół.
anonim2015.05.19 10:10
Niemieccy biskupi chcą być mądrzejsi od nauk Pana Jezusa.
anonim2015.05.19 19:14
Bardzo dobrze zrobili,tu nie ma czego dyskutowac,Pan Jezus ma jasne stanowisko odnosnie malzenstw.To co zawarte w Ewangeliach nie bylo zmieniane przez 2 tys lat i nigdy nie bedzie bo jest swiete.