W zamieszkach w Turcji użyto trującego „pomarańczowego gazu”. Gen Polko: Takie eksperymentowanie na ludziach nie mieści się w żadnych standardach - zdjęcie
04.06.13, 14:24Gen. Roman Polko Fot. Wikipedia

W zamieszkach w Turcji użyto trującego „pomarańczowego gazu”. Gen Polko: Takie eksperymentowanie na ludziach nie mieści się w żadnych standardach

11

W Turcji w ulicznych zamieszkach używa się pomarańczowego gazu Agent Orange, preparatu zakazanego przez ONZ, używanego kiedyś w wojnie w Wietnamie przez Amerykanów. „Rzeczpospolita” informuje, że na ulicach, po jego zastosowaniu leży dużo martwych psów i kotów. Czy można, nawet zbuntowanych obywateli własnego kraju, taktować w taki sposób? To są nowe standardy?

- Takie eksperymentowanie na ludziach nie mieści się w żadnych standardach i jest to skandal. Jako, że jesteśmy z Turcją stowarzyszeni w NATO to powinniśmy na to zareagować. To, co się tam dzieje pokazuje i milczenie - pokazuje jak byśmy mieli stosować podwójne standardy etyczne. Na krótką metę może to „pomoże” Turkom, ale jak zaczniemy przechodzić nad tego typu zachowaniami do porządku dziennego to świat wartości zacznie się zawalać.

Rzeczpospolita” podaje, że stosowano wobec manifestantów gaz pieprzowy o podwójnym stężeniu.

- Jest to niedopuszczalne. Są to środki zbyt mocne, aby je używać w przestrzeni publicznej. Nie ma na to usprawiedliwienia. Jak to tłumaczyć? Okolicznościami? Nie.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

Komentarze (11):

anonim2013.06.4 14:44
u nas dopuszczalne jest strzelanie gumowymi kulami wprost w tłum gdzie są dzieci. u nas są dopuszczalne prowokacje zamaskowanych policjantów rzucających kamieniami w umundurowanych kolegów.
anonim2013.06.4 14:50
@Polipid Oraz trzymanie miesiącami w kiciu ludzi nie wiadomo za co.
anonim2013.06.4 15:02
areszt wydobywczy to stalinowskie metody ... jak najbardziej stosowane w Polsce ... co na to generał?
anonim2013.06.4 15:06
Zobaczymy co zrobi nasza policja jak będą tu zamieszki w tej skali.
anonim2013.06.4 16:18
Bo konflikt nie jest między jedną partią a drugą (obie socjalistyczne), tylko między wolnością a tyranią, między niezależnością jednostki a totalną władzą "elyt".
anonim2013.06.4 17:12
Panie generale Polko. A może zamiast wtrącać się do rządu tureckiego, upomnielibyśmy tych, którzy ten rząd tam postawili, czyli do międzynarodowego Lewiatana? Czy Pańskie sumienie nie ma sobie nic do zarzucenia?
anonim2013.06.4 17:21
@GoscZcH - nie "prawa kościelne", tylko szariat. nie mąć tutaj.
anonim2013.06.4 21:53
@GoscZcH - Chłopie, w Islamie nie ma kościołów, więc szariat nie jest prawem kościelnym. Przestań robić sobie i innym wodę z mózgu. Poza tym, to są tylko interpretacje GW i tym podobnych
anonim2013.06.5 10:32
@BogJestZyciem Chociaż jeden w miarę rozsądny, który sprawdził o czym mowa. Używają herbicydu do rozpędzania tłumów? W dodatku takiego, który powoduje degneracje płodów, nowotwory, ale na pewno nie rozpędza demonstrantów. Jak Fronda na to wpadła? Bo kolor zgadza się z nazwą środka? Przemyślcie dwa razy, zanim coś opublikujecie. A generał Polko idiotę tylko z siebie zrobił komentując tę "informację".
anonim2013.06.5 11:16
@pochodna: he he, gratuluję kończącego argumentu @GoscZcH: zastanów się - co to tak naprawdę znaczy "rozdział kościoła od państwa". Problem nie leży w tym "rozdziale", tylko w samym islamie. Chrześcijaństwo jest religią bardzo tolerancyjną wobec innowierców - islam niekoniecznie.
anonim2013.06.5 16:43
Agent Orange nie jest pomarańczowy i nie jest gazem bojowym, tylko defoliantem. Jego działanie mutagenne spowodowane było zanieczyszczeniem dioksynami, a nie samą szkodliwością substancji.