W. Reszczyński: Jan Olszewski wytaczał drogę do niepodległości! - zdjęcie
12.02.19, 19:00

W. Reszczyński: Jan Olszewski wytaczał drogę do niepodległości!

4

"Jan Olszewski wytyczał drogę do niepodległości. To jego rząd stworzył podstawy do wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski. […] Od początku wiedziałem, że jest to prawy i szlachetny człowiek. Znajomość z nim była dla mnie wielkim zaszczytem" - mówił redaktor Wojciech Reszczyński wspominając zmarłego premiera Jana Olszwskiego.

Przypomnijmy, były premier zmarł w wieku 88 lat. W okresie był działaczem opozycyjnym i obrońcą w procesach politycznych. W latach 1991-1992 pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów.

"Od początku wiedziałem, że jest to prawy i szlachetny człowiek. Byłem zaszczycony, kiedy otrzymałem propozycję rzecznika prasowego za jego rządów. Miałem wówczas okazję spotkać się u niego w domu, porozmawiać. Ostatecznie nie skorzystałem z tej propozycji, ale bardzo dobrze się stało, że tę funkcję przejął potem Marcin Gugulski"- wspominał Reszczyński.

W okresie PRL Jan Olszewski pracował m.in. w redakcji tygodnika "Po prostu" . Współpracownicy wspominają późniejszego premiera jako osobę nietuzinkową, wręcz wyjątkową.

"Po prostu” powstało po 1956 roku. Nastąpiła wtedy tzw. odwilż. Ludzie uwierzyli w dużym stopniu we Władysława Gomułkę, wspierali go. Był on przecież przez pewien czas ofiarą komunistycznych prześladowań. Nastąpiło rozluźnienie tego systemu i to pismo spełniało na tamten czas swoje zadania, chociaż pracowali w nim różni ludzie – bynajmniej nie wszyscy szlachetni. Tym niemniej otworzyła się jakaś taka furtka, z której ludzie porządni skorzystali. Wiele było takich momentów przełomowych, których Polacy starali się jakoś wykorzystać dla odzyskania niepodległości, czy wolności słowa. Wielka w tym rola przypadła właśnie Janowi Olszewskiemu" - mówił redaktor Reszczyński.

"Jan Olszewski wytyczał drogę do niepodległości. Dzisiaj tak to możemy ocenić. To jego rząd stworzył podstawy do wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Polski. Nie wszyscy chcą to jednak zaakceptować, i to nawet ci, którzy w tamtych czasach odgrywali bardzo istotną rolę. Myślę tu przede wszystkim o haniebnej postawie, jaką odgrywa obecnie były prezydent Lech Wałęsa" - podsumował.

mor/radiomaryja.pl/fronda.pl

 

Komentarze (4):

Lolek2019.02.13 8:00
A co w końcu jest "grane" z tą przynależnością do masonów Olszewskiego ?
Andrzej Malik2019.02.12 22:19
,,,a kiedyś towarzysz Reszczyński twierdził, że gen. Jaruzelski jest dla niego jak ojciec. Pasuje do tow. Piotrowicza i TW "Ryszarda", że o TW "Balbina" nie wspomnę :-)
nikt2019.02.12 20:00
Nie wiem kim był Jan Olszewski . Nie wiem jakim był politykiem , gdyż w tamtym czasie zupełnie nie interesowali mnie politycy . Mówią , że był dobrym człowiekiem . Ma ciepłą twarz a więc prawdopodobnie takim był . Ale jedno wiem na pewno . Był nasz .......słowiański . " Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie " .
Cykacz2019.02.12 19:55
Wytyczał, pany, wytyczał. Wytaczać można np. ciężkie działa. Albo tralki na tokarce.