Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują: "Będą ograniczenia w zasilaniu dla zakładów produkcyjnych". Jednak ograniczenia nie powinny dotknąć gospodarstw domowych.

Jak wynika z komunikatu operatora przesyłowego, że od godziny 10 do 17 będzie obowiązywał 20 stopień zasilania. Oznacza to, że firma pobiera ustaloną minimalną moc, niezbędną do funkcjonowania zakładu. Po godzinie 17.00 będzie obowiązywał 19 stopień zasilania, który oznacza dalsze ograniczenie poboru energii przez zakłady. Od godziny 22.00 do jutra, do godziny 10 będzie obowiązywał 11 stopień zasilania, którego konsekwencją jest to, że odbiorcy będą mogli pobierać moc określoną w planie poboru.

- W siedzibie Polskich Sieci Energetycznych o 13.00 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Godzinę później mamy poznać jego ustalenia - informuje Ministerstwo Gospodarki.

W piątek operator sieci elektroenergetycznej ostrzegał, że wysoka temperatura może doprowadzić do utrudnień w dostawie prądu i apelował o ograniczenie zużycia energii między godzinami 11 a 17.

- Niski poziom rzek oraz wysoka temperatura powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia powodują powstawanie coraz większych ograniczeń w produkcji energii elektrycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji - napisano w piątkowym komunikacie PSE.

- W ostatnich dniach ubytki związane z ograniczoną możliwością chłodzenia bloków w naszej elektrowni wynoszą ok. 400 MW. Zgodnie z obecnymi prognozami pogody spodziewamy się, że sytuacja taka utrzyma się przez kilka najbliższych dni - powiedziałaAgata Reed z Enea Wytwarzanie.

- W Elektrowni Stalowa Wola pracują wszystkie jednostki wymagane przez operatora. Jednak z uwagi na niski poziom wody w Sanie i jej wysoką temperaturę oraz ograniczenie wysokości temperatury wody zrzutowej (wynikające z pozwolenia zintegrowanego), występują czasowe ubytki mocy (30 MW ubytku na 120 MW mocy). Ograniczenia te nie są całodobowe, występują jedynie pomiędzy godziną 11 a 16 - poinformowała Patrycja Hamera z Tauron Wytwarzanie.

Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej informuje, że Polskę czeka ciąg dalszy fali upałów; maksimum wysokich temperatur nastąpi w sobotę. 

Tag/Dziennik.pl