Ukraińcy budują mur na granicy z Rosją - zdjęcie
10.02.19, 13:27fot. flickr.com

Ukraińcy budują mur na granicy z Rosją

5

System umocnień na granicy w tym wysoki mur, taką inwestycję realizuje właśnie ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według oficjalnych statystyk projekt „Ściana” jest już gotowy w około 30 procentach.

„Poziom kontroli granicy wynosi prawie 100 proc. w regionie charkowskim, i tam projekt jest prawie ukończony. Nie ma żadnych naruszeń granic państwowych” – mówił rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Ołeh Słobodan.

Oficjalny komunikat opublikowany w mediach społecznościowych potwierdza wcześniejsze doniesienia ekspertów, które wskazywały, iż budowa muru oraz umocnień realizowana jest w bardzo szybkim tempie.

Niewątpliwie jest to związane ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, które odbędą się 31 marca 2019. „Ściana” jeśli zostanie ukończona będzie niewątpliwym sukcesem obecnego prezydenta Petro Poroszenki i zostanie wykorzystana w ostatnich dniach kampanii wyborczej.

Według wstępnego projektu umocnienia miały powstać na całej linii granicznej z Federacją Rosyjską. Jest to jednak niemożliwe ze względu na brak kontroli w niektórych regionach tj. Donieckiem i Ługańskiem, gdzie cały czas trwają walki z separatystami.

Ostatnim etapem prac ma być budowa muru wzdłuż strefy granicznej z okupowanym przez Rosję Krymem. Szczególnie ten fragment wzbudza dyskusję w społeczeństwie. Część radykalnych polityków stwierdziło, że umocnienia wzdłuż Krymu politycznie podkreślają, iż Ukraina pogodziła się ze stratą półwyspu.

mor/nczas.com/fronda.pl

Komentarze (5):

Krzysztof2019.02.10 22:18
Powinni jeszcze wykopać fosę i nalać chloru,octu i nasypać soli przed tą zarazą.
krab2019.02.10 19:26
A może Polska by sobie taki mur wybudowała na przesmyku suwalskim?
Jan2019.02.10 19:39
Wystarczy popatrzeć na mapę, aby uzmysłowić sobie, że tzw. przesmyk suwalski jest nie do obrony.
Fakt2019.02.10 18:24
Polska powinna się odgrodzić od Izraela
Vistula2019.02.10 14:58
Mur ma sens byleby byl odpowiedni. W Izraelu mur zatrzymal wszelkiego rodzaju terroryzm palestynski, islamski.