Ukraina zgadza się na ekshumacje na swoim terytorium - zdjęcie
27.09.19, 11:10Fot. up9 via Wikipedia, CC 3.0

Ukraina zgadza się na ekshumacje na swoim terytorium

2

Przełomowa decyzja Ukrainy. Pozytywnie odpowiedziano na wniosek Polski o zezwolenie na wznowienie poszukiwań oraz ekshumacji polskich ofiar konfliktów pochowanych na ukraińskim terytorium.

Informację na ten temat podał wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar. W rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie stwierdził:

Mamy konkretne ustalenia i zaczęliśmy je realizować. Od słów przechodzimy do działań; w ubiegłym tygodniu pan ambasador (Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki) przekazał wniosek o prace ekshumacyjne, w tym tygodniu przekazaliśmy naszą, pozytywną odpowiedź stronie polskiej, więc idziemy dalej dobrą drogą”.

Dodał, że do prac będzie można przystąpić wraz z polskimi ekspertami jak tylko strona polska wybierze ukraińskiego wykonawcę prac oraz ekshumacji. Ten zaś będzie musiał uzyskać najpierw pozwolenia ukraińskich władz.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (2):

Emeryt2019.09.28 6:41
SBU założy firmę, wyznaczy personel. Wtedy nastąpi wybór zapodanej Polakom ukraińskiej powyższej firmy?. Za komuny, aby odzyskać dla muzeum polskie dokumenty na Ukrainie należało podać miejsce ich przechowywania. Następowała standardowa odpowiedź: nic nie znaleziono. Obecnie ta "ukraińska firma" znajdzie to, co banderowcy będą chcieli. Czy możliwe jest uczciwe podejście Ukraińców do tej ich haniebnej zaszłości?
Konfederata2019.09.27 12:16
Proszę jaki piękny gest, w sam raz pod wybory! W reżimowej telewizji w Dzienniku Telewizyjnym o 19.30 pewnie będziecie trąbić o tym sukcesie? Po czym po cichu już się okaże że owszem można ekshumować, ale nie ma pozwolenia... Dobre jednak i to. No a jak tam wasi kumple żydki? Dalej nie pozwalają na polskim terytorium poszukiwać, ekshumować itd.? Oj pisowskie pachoły.... musicie słuchać żydowskiego knuta... Dobrze że mamy Konfederację, głos Wolnej Polski nie zaginie. Robicie w gacie przed wyborami co?