"Dzisiaj, żeby ta koalicja mogła zmaterializować się we Wrocławiu, musimy jako nasze dwie partie, współpracuje ze sobą od miesięcy, zrobić wyraźny i konkretny krok w tył. W wypadku Platformy to konieczność wycofania poparcia dla Kazimierza Ujazdowskiego, naszego kandydata, zgłoszonego przez struktury regionalne, a dla Nowoczesnej opuszczenie dotychczasowej koalicji, w której funkcjonuje we Wrocławiu"- w taki sposób przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna tłumaczył swoją decyzję o wycofaniu poparcia dla europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia. 

Na Twitterze do informacji o wycofaniu przez Platformę poparcia dla jego kandydatury odniósł się już również Ujazdowski. Wygląda na to, że przymierza się do startu jako kandydat niezależny, tym niemniej decyzję ogłosi po 8 sierpnia. 

"Wiem, że wrocławianie chcą #UczciwaZmiana władzy, która faktycznie zajmie się poprawą jakości życia w mieście, będzie przejrzysta i bezstronna. Dowiodła tego akcja #SprawyDoZałatwienia"-napisał były polityk PiS. 

Europoseł podkreślił, że decyzję w sprawie startu w wyborach samorządowych zamierza podjąć "niezależnie". 

Start Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia miał być dowodem na to, że Platforma Obywatelska jest ugrupowaniem otwartym na wiele środowisk, od lewicy po konserwatystów. Problem w tym, że kandydat ten budził sprzeciw po stronie Nowoczesnej, a przecież obie partie miały zawiązać tzw. Koalicję Obywatelską i w wyborach samorządowych wystawić wspólnych kandydatów na prezydentów miast. 

"Regionalnym władzom Nowoczesnej i Platformy przedstawimy propozycje Koalicji Obywatelskiej we wszystkich powiatach Dolnego Śląska, a także we wszystkich ośmiu miastach prezydenckich. Ta współpraca we wszystkich powiatach będzie skutkować listą Koalicji Obywatelskiej do rad powiatów, natomiast osiem prezydenckich miast dzielimy w wariancie 5-3. (…) Kandydatów na trzech miast wskaże Nowoczesna, pięciu Platforma"-wyjaśnił Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej we Wrocławiu. Polityk przekonywał, że Koalicja Obywatelska jest obecnie projektem strategicznie najważniejszym dla skutecznego zjednoczenia opozycji. Aby jednak- wskazał Schetyna- koalicja ta mogła zmaterializować się również we Wrocławiu, potrzeba "wyraźnego i konkretnego kroku w tył". Jak wyjaśnił lider PO, jego partia zdecydowała się poświęcić kandydaturę Ujazdowskiego, natomiast po stronie Nowoczesnej będzie to opuszczenie koalicji, w której funkcjonuje we Wrocławiu. 

 

yenn//300Polityka, Fronda.pl