TYLKO U NAS - Ks. Daniel Wachowiak: Sprawa abp. Paetza i oczyszczenie Kościoła - zdjęcie
06.12.19, 15:30

TYLKO U NAS - Ks. Daniel Wachowiak: Sprawa abp. Paetza i oczyszczenie Kościoła

32

Eryk Łażewski, Fronda.pl: 15 listopada zmarł Juliusz Paetz, podejrzewany o molestowanie seksualne kleryków. Pogrzeb odbył się na cmentarzu parafii jego rodziny, a nie – jak innych arcybiskupów - w katedrze poznańskiej. W związku z tym wydarzeniem, Stanisław Gądecki, metropolita poznański, stwierdził: „jestem przekonany, że sytuacja w której się znaleźliśmy dzisiaj, posłuży do oczyszczenia kościoła poznańskiego”. Jak rozumieć te słowa? O jaką sytuację chodzi? Z czego ona miałaby oczyścić Kościół poznański i w jaki sposób?

Ks. Daniel Wachowiak, kapłan archidiecezji poznańskiej: Pan Jezus, o czym pisze Jan Ewangelista, wypowiada interesujące zdanie: „każdą latorośl, która przynosi owoc, [Ojciec mój] oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy”. Nieco wcześniej powiedział też do apostołów „I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Jak widać, w momencie ukonstytuowania najważniejszych prawd wiary, mamy do czynienia z ludzkim brakiem czystości doskonałej. Widzimy Judasza zdrajcę, Piotra apostatę i uczniów, którzy uciekają z Golgoty. Na szczęście – z wyjątkiem pierwszego – Zmartwychwstały spotyka ich w Wieczerniku, i może nastąpić moment ich oczyszczenia.

Słowa mojego Księdza Arcybiskupa rozumiem w świetle tych powyższych wydarzeń. Abp Gądecki jest biblistą, a zatem mówiąc o oczyszczeniu poznańskiego Kościoła, sięga do biblijnego obrazu. W historii archidiecezji mamy do czynienia z takimi grzechami, jak te widoczne u apostołów. Trzeba z nimi stanąć przed Chrystusem i dać się przemienić.

Oczywiście kontekst wypowiedzi Przewodniczącego Episkopatu nie jest bez znaczenia. Główny akcent oczyszczenia bieżącej historii naszego poznańskiego Kościoła położony jest na czas posługiwania abp. Juliusza Paetza. Wiele spraw nie zostało wyjaśnionych. Do dzisiaj Kościół w Poznaniu boryka się z pęknięciem. Niedomówienia i wydarzenia sprzed lat spowodowały, że zarówno księża, jak i świeccy są bardzo podzieleni.

 

1 grudnia odczytano w kościołach archidiecezji poznańskiej list pasterski abpa Gądeckiego, w którym stwierdzał on, że czuje się „w obowiązku powiedzieć: przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji”. Metropolita poznański dodał jeszcze: „Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone”. Z jednej strony to dobrze, iż te słowa padły, a z drugiej strony pojawiło się w nich sformułowanie o osobach, które „czują się skrzywdzone”, a nie o tych, które „zostały skrzywdzone”. Czy nie świadczy to o fakcie, że cały czas uczynki arcybiskupa Paetza są relatywizowane? W końcu ktoś może się czuć skrzywdzony, nawet jeśli nikt nie go nie skrzywdził, lub nie chciał skrzywdzić.

Proszę pamiętać, że z prawnego punktu widzenia nie mamy jawnego procesu, ani tym bardziej żadnych publicznych wyroków. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki zwyczajnie nie może powiedzieć, że istnieją ofiary, stąd ból wielu osób - którego Metropolita jest świadomy - wyraża on stosując tę właśnie frazę. Dotykamy tutaj bardzo ważnego elementu. Bezdyskusyjnie, na początku XXI wieku mamy do czynienia z pojawiającymi się osobami, które po spotkaniu z arcybiskupem Paetzem mówią, iż przez tego arcybiskupa przekroczone zostały pewne granice w zachowaniu się wobec niektórych kleryków i księży. Sytuacje się mnożą i są określane jako „niemoralne propozycje i zachowania”. Są o tym informowani między innymi przełożeni seminaryjni. Gdy ci nie są w stanie przedostać się z informacjami do papieża, Pani doktor Wanda Półtawska dociera do Ojca Świętego i przekazuje mu niepokojące sygnały dochodzące z Poznania. Do Wielkopolski wyrusza ksiądz Antoni Stankiewicz, który przesłuchuje ponad 20 osób. Zeznania obciążające abp. Paetza są spisywane i zawiezione do Watykanu. I tutaj dochodzimy do punktu, który osobiście uważam za decydujący o podziale w poznańskim Kościele. Nikt nie informuje o wynikach przeprowadzonych zeznań. W tym czasie arcybiskup Paetz przestaje być ordynariuszem. Osoby będące blisko sprawy z ulgą przyjmują zmianę metropolity, jednocześnie widzą w tym potwierdzenie stawianych arcybiskupowi Paetzowi zarzutów. W archidiecezji jednak pęknięcie nabiera charakteru rany, która krwawi.

Są duchowni, którzy odchodzą z kapłaństwa, a nawet z Kościoła – i dają wyraźny sygnał, że miało to podłoże sprawy związanej z arcybiskupem Paetzem. Dzisiaj nasza wiedza jest bogatsza. Znamy opublikowany list ze stawianymi zarzutami, wiemy o zakazach, które były wydane arcybiskupowi Paetzowi przez Stolicę Apostolską, a jednak nie zdążyliśmy przed jego śmiercią – także przez ówczesne kościelne prawo – usłyszeć głośno tego, o czym cicho i z potężnym bólem mówi wielu. Przykre, że przez wiele lat instytucja Kościoła nie dokończyła sprawy związanej z pojawieniem się osób, które wyraźnie mówiły, że stały się ofiarami zachowań swojego pasterza i zwierzchnika.

 

Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), powiedział niedawno, że w Watykanie wiedziano o homoseksualnych skłonnościach Juliusza Paetza, i dlatego z ważnych urzędów watykańskich „zesłano” go na urząd metropolity łomżyńskiego. Wypowiedzi tej wysłuchał sam prymas i jej nie zaprzeczył, co świadczyłoby o prawdziwości słów szefa KAI. Jak by ksiądz skomentował fakty opisane przez Marcina Przeciszowskiego?

Dla wielu głęboko wierzących katolików najbardziej gorszące w tych opowiadaniach jest kościelne politykowanie hierarchów. Słowa szefa KAI brzmią bowiem jak zaktualizowana wersja sporu uczniów Jezusa, którzy kłócą się o to, kto ma z nich być pierwszy. Apostołowie zostali ustawieni do pionu, a dzisiejsza struktura Kościoła musi jeszcze tę lekcję przejść. Duch Święty nie ma nic do powiedzenia w tych miejscach Kościoła, gdzie o nominacjach na biskupa, proboszcza, kanclerza kurii, czy kanonika decyduje: karierowiczostwo, zsyłka niewygodnych, awans lizusów, ukrywanie w cieniu niewygodnych, ewentualnie przenoszenie duchownych o niechrześcijańskiej moralności. Oby Kościół oczyścił się również z takiego podejścia i przeprosił za to, że wśród nas jest czasami gorzej, niż w świecie ludzi niewierzących.

Komentarze (32):

demokracja2019.12.7 22:45
Widzę że piszą tu komentarze ludzie którzy mają problem z byciem człowiekiem.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.7 11:42
Metoda oczyszczenia kościoła "na trupa" czyli po śmierci winowajcy. A za życia! ptasie mleko ,luksusy i ekscesy seksualne...
pispzpr2019.12.6 17:52
KK się oczyszcza jak umieraja sprawcy i tyle w temacie :)
Stanislaw2019.12.6 17:50
Uważajcie na słowa! Piotr NIE BYŁ APOSTATĄ! Nie wolno tak go nazywać. Czy on się wyrzekł Jezusa? Czy to to thórzliwe zanegowanie znajomości wobec slużącej na pewno było wyrzeczeniem się Jezusa? Byłoby tym, gdyby to to uczynił świadomie i wobec Jezusa!
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 19:39
Stasiu,wodę w kiblu spuściłeś?!
TrudnoCośPowiedziećZSensemKiedyPaetzMęczyWora2019.12.6 17:24
Po kwaśnej mince klerucha można sądzić, że udziela tego - zwyczajowo pustego jak bańka po rozlanym mleku - wywiadu z bolesnym wysiłkiem, jakby od zaplecza jakiś arcy-staruch łapał go za mosznę w stylu zboka Paetza.
anonim2019.12.6 17:06
andrzejhahn3 to kompletny IDIOTA, DEBIL TO WSZYSTKO.
antek.b2019.12.7 8:11
No dobrze ,a co do meritum?
antek.b2019.12.6 17:06
Kościół jest jak zużyty papier toaletowy,nie da się go oczyścić.
anonim2019.12.6 17:13
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych !
andrzejhahn32019.12.6 20:16
dla jakiego boga.....w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki kiczowaty idiotyzm jak katolicyzm
matis892019.12.6 16:43
Mnie ciekawi czy lewakoateista Bergoglio jest sodomitą. Tak wspiera ruch sodomski lpzngtb.
katolik 2019.12.6 16:55
zdaje się ,ze jakby z miłosierdzia i troski o zbawienie ludzi ,zapomina powiedzieć ,ze seks homoseksualistów jest grzechem
katolik 2019.12.6 16:35
Proszę siegnąc do dna popslsldwiosnanowoczesna -tam jest żródlo homoseksualizmu, a wiec molestowania porzez homoseksualistów,niech każdy Polak uzna swój grzech , nastąpi oczyszczenie polskiego społeczeństwa. Niech ci którzy mówią,ze są bez grzechu , zobaczą na kogo głosują ,jeżeli na dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna ,tzn że sa za homoseksualizmem i molestowaniem przez homoseksualistów, za aborcją i eutanazją ,za profanacją Boga i Matki Bożej -maja odpowiedz na całe zło, więc niech przestana widzieć tylko grzech w Kościele, bo jego żródłem w społeczeństwie jest dno. Jak hasełka dna śmierć ,rozpusta mogą być karta przetargowa wyborów i Polacy ,jak tacy upodleni ludzie ida opowiadać się za smiercią i sodomią
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.6 16:21
kościół sam się nie oczyści, nigdy tego nie zrobił i nie zrobi, a co więcej tylko się skompromitował
anonim2019.12.6 22:21
Ty za to męskie odbyty czyścisz babrząc się w kale, co w efekcie sprawia, że po uszy tkwisz w gównie.
Paweł2019.12.7 11:26
Oczyszczenie zacznij od siebie
ridado2019.12.6 16:20
Luther juz 500 lat temu zrozumial czym jest kosciol zwykle bagno I odszedl. Potem dodali celibate a wiec kto idzie do seminariow ? Element gejowski w wiekszosci. Niestety prawdy sa proste
anonim2019.12.6 17:11
Tak ,a protestanci tacy niby święci https://ekai.pl/luteranie-odchodza-z-kosciola-z-powodu-pastorow-gejow/
Paweł2019.12.7 11:24
Zobacz ridado w jakim stanie ty jesteś i protestantyzm,który tak chwalisz
Jana2019.12.7 13:52
Bzdurne rozumowanie.
andrzejhahn32019.12.6 15:52
SRAM NA OBRZYDLIWY ZBRODNICZY kosciol katolicki
Inka2019.12.6 16:03
Już pisałam tobie kilka razy jak ma się twoje sranie do kościoła
Malgozata2019.12.7 9:54
Bedziesz strasznie zalowal swej glupoty
andrzejhahn32019.12.7 10:26
a ty swojej ciemnoty
andrzejhahn32019.12.6 15:52
obrzydliwy,zbrodniczy kosciol katolicki nawet ogien nie oczysci
Stanislaw2019.12.6 17:58
Frondo, zastanów się, po co istniejesz, utrzymując dla pieniędzy z reklam najbardziej podłe w Polsce szmabo zachowań, szambo bluźnierstw i fałszów przeciw wierze! Frondo skończ z tym!
robaczek2019.12.6 15:48
uuu a to jest ciekawy temat ;] seminaria ;] tam dopiero sodoma i gomora ;] mlodzi przyszli ksiezulkowie + starzy profesorowie z doswiadczeniem ;] kuzwa, burdel !!! zwyczajny meski burdel dla koscielnych ;] wystarczy sprawdzic ;]
Stanislaw2019.12.6 17:52
Świntuchy tu jesteście! Frondo, dokąd bedziesz siedliskiem chamstwa i bluźnierstw. Tego nigdzie nie ma! Tylkio tu!
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.6 15:38
Proszę księdza, proszę zacząć się leczyć.Rozepchany odbyt w seminarium, to w dobie medycyny XXI wieku, nie jest końcem świata. Proszę poddać się operacji, a nie będzie, ksiądz chodził z pieluchą do końca ŻYCIA.!!!!!
Stanislaw2019.12.6 17:54
FRONDO, dokąd będziesz siedliskiem chamstwa i bluźnierst przeciw ludziom i Bogu! Tylko tu takie podlości i świnstwa! Frondo, przekleństwo Boże na siebie ściagniesz! Pan Bóg n ie pozwoli!
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 19:37
Stasiu idż do kibla i się wytrzep do muszli klozetowej, takim jak ty nałogowym onanistom to pomaga.!!!!