Trwa tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan - zdjęcie
18.01.22, 10:38fot. wikipedia.org, domena publiczna

Trwa tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan

11

Pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2,2) będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022.

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Mateusza 2,1–12. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu.

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Program obchodów

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

  • Dzień 1:Podnieś nas i przyciągnij do swojego wspaniałego światła

  • Dzień 2:Pokorne przywództwo burzy mury i buduje z miłością

  • Dzień 3:Obecność Chrystusa przewraca świat do góry nogami

  • Dzień 4:Choć mali i cierpiący, niczego nam nie brakuje

  • Dzień 5:Prowadzeni przez jedynego Pana

  • Dzień 6:Zgromadzeni w uwielbieniu wokół Jedynego Pana

  • Dzień 7:Dary wspólnoty

  • Dzień 8:Ponad znanymi drogami podziału do Bożych nowych ścieżek

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.

ekumenia.pl / BP KEP


mp/episkopat.pl

Komentarze (11):

Kościół upadł2022.01.18 12:39
tydzień modlitw o pojednanie z szatanem.
Anonim2022.01.18 12:10
O nawrócenie heretyków.
Anonim2022.01.18 12:41
o nawrócenie papistów
A TO FRENDZLE ZNAJO?2022.01.18 12:00
Przez stulecia próbowano ukrywać prawdę o najbardziej niesławnym wydarzeniu z historii Jasnej Góry. Od XV aż do XXI wieku o napad na klasztor i zniszczenie świętego obrazu oskarżano rabusiów z zagranicy. W rzeczywistości zbrodni dopuścili się Polacy. O tym, co zaszło w feralną niedzielę 16 kwietnia 1430 roku, jako pierwszy szerzej napisał Jan Długosz w swoich Rocznikach, czyli kronikach. Według jego relacji: (...) pewni szlachcice polscy, którzy zbyt rozrzutnie roztrwonili swoje majątki po ojcach i mieli długi, przekonani, że klasztor Częstochowa, czyli Jasna Góra należący do zakonu pierwszego eremity Świętego Pawła ma wielkie skarby i dużo pieniędzy (...) – dobrawszy sobie rabusiów z Czech, Moraw i Śląska, w uroczystość Wielkiejnocy (...) napadają na tenże klasztor. Nie znalazłszy skarbów, zawiedzeni w swej nadziei rzucają się na naczynia liturgiczne, mianowicie: kielichy, krzyże i ornaty. "Przebijają w poprzek mieczem twarz obrazu" Na tym złoczyńcy nie poprzestali. Ich łupem padł również, przyozdobiony przez wiernych drogocennymi wotami, obraz Czarnej Madonny. Uczestnicy napadu, wedle dziejopisa, "przebili w poprzek mieczem twarz obrazu i złamali ramy, w które był oprawiony". Wszystko po to, aby "na podstawie tak okrutnych i niegodziwych czynów wzięto ich nie za Polaków, ale za Czechów".
mistrz2022.01.18 11:31
Pytanie do Katolików Rzymskich. Czy w ramach jedności jesteście w stanie zrezygnować ze swojego katolicyzmu rzymskiego na rzecz innej denominacji ? Czy może chodzi Wam o jedność ale jedynie pod Waszym berłem?
trust2022.01.18 11:36
W ramach jedności wszystkie odłamy chrześcijaństwa mają wrócić do KK. To jest ekumenizm, a nie indyferentyzm polegający na tym że szuka się tego co łączy, a nie dzieli. Pełnia Prawdy jest tylko w KK.
You don't own me2022.01.18 12:26
I don't tell you what to say / I don't tell you what to do / So just let me be myself / That's all I ask of you
rabbi inoCenty stinkfurz2022.01.18 11:40
... hehe ... mystrzu ... prawda je ino jedna .... w KK ...ale cicho scha bo sie wszyscy dowiedzo ... schalom malejkum
mistrz2022.01.18 12:17
@do Was obojga Każda denominacja mówi że to właśnie ona jest tą jedyną prawdziwą wiarą. Powołując się przy tej okazji na teksty które są święte również dla Katolików Rzymskich. Są denominacje jawnie wroga nastawione do KK i uzasadniają to tekstami które są również święte dla KK
pastor franio iskariota2022.01.18 11:28
Satanský Pápež!!! "Judáš František Iškariotský" - YouTube
curas!2022.01.18 12:35
My name is Ratzinger. Soy Benedicto XVI.