Jak informuje Reuters, w Chinach za rok 2021 odnotowano najniższy od 1949 roku współczynnik urodzeń. Dzieje się tak pomimo złagodzenia przez tamtejsze władze polityki planowania rodziny i odejście od prawa do zaledwie jednego dziecka w rodzinie.

Z ogłoszonych w poniedziałek danych wynika, że współczynnik urodzeń w Chinach kontynentalnych osiągnął w 2021 roku wartość 7,52 na 1000 mieszkańców – to najgorsza sytuacja demograficzna od od 1949 roku, kiedy tamtejszy urząd statystyczny rozpoczął gromadzenie danych.

Opublikowany raport podaje, że w Chinach w roku 2021 urodziło się 10,62 mln dzieci, podczas gdy rok wcześniej było to 12 mln dzieci. Współczynnik urodzin za rok 2021 wyniósł 8,52 na 1000 mieszkańców.

Jak powiedział główny ekonomista z firmy Pinpoint Asset Management Zhiwei Zhang, „starzenie się społeczeństwa postępuje szybciej niż przewidywano”.

Problem spadającej dzietności w Chinach występuje już od lat, a niektórzy eksperci mówią już wprost o poważnym kryzysie demograficznym i jest to obecnie jedną z najważniejszych kwestii, a jednocześnie najdelikatniejszych spraw, jakimi zajmuje się komunistyczny rząd tego kraju.

 

mp/pap