To już oficjalne: Progresiści proponują koniec celibatu i diakonat kobiet - zdjęcie
03.07.19, 13:45Kardynałowie: Baldisseri, Hummes, Kasper

To już oficjalne: Progresiści proponują koniec celibatu i diakonat kobiet

48

Kardynałowie Lorenzo Baldisseri, Claudio Hummes i Walter Kasper wraz z grupą progresywnych biskupów i teologów, zwłaszcza niemieckich, zaproponowali oficjalnie zniesienie celibatu w Amazonii oraz wprowadzenie diakonatu kobiet. To właśnie ta grupa przygotowuje Synod Amazoński.

 

Pod koniec czerwca w Rzymie odbyło się zamknięte spotkanie grupy progresywnych biskupów i teologów przed Synodem Amazońskim.

Uczestniczyli w nim między innymi: kard. Claudio Hummes, kard. Lorenzo Baldisseri, kard. Walter Kasper, bp Erwin Kräutler, bp Franz-Josef Overbeck. Spotkanie było zdominowane przez niemieckich hierarchów i teologów.

Teraz opublikowano dokument z tezami, jakie przyjęto na spotkaniu. Okazuje się, że zgromadzeni - a to właśnie oni nadają ton przygotowaniom do Synodu Amazońskiego - wzywają otwarcie do wyświęcania żonatych na kapłanów oraz do "ponownego rozważenia" wprowadzenia diakonatu kobiet.

Co napisano w dokumencie zamkniętego spotkania przedsynodalnego?

"Spojrzenie na historię Kościoła pokazało nam, że wyświęcanie żonatych mężczyzn nie oznacza zerwania z tradycją eklezjalną. Od początków Kościoła, razem z posługującymi żyjącymi w celibacie, utrzymywano możliwość posługi będąc w małżeństwie, tak jak jest to we wschodnich katolickich Kościołach; dotyczy to także, w niektórych przypadkach, sytuacji, gdy żonaci posługujący z innych chrześcijańskich wyznań prosili o stanie się częścią Kościoła łacińskiego" – stwierdzono.

"Sympozjum sugeruje, by żonaci mężczyźni o doświadczeniu chrześcijańskim byli wyświęcani do posługi kapłańskiej, aby służyć społeczności [...] celebrując Eucharystię, udzielając sakramentu pokuty i namaszczenia chorych w ich wspólnocie".

Zgromadzeni na spotkaniu uznali, że choć celibat należy w pełni docenić, to jest on jedynie "prawem Kościoła łacińskiego". "Stąd, biorąc pod uwagę potrzeby Kościoła w Amazonii, do posługi kapłańskiej powinni być dopuszczani także żonaci mężczyźni, a nie tylko celibatariusze" - czytamy dalej.

Sympozjum zajęło się też sprawą roli kobiet w Kościele.

"Wsłuchując się w realia Amazonii ewidentna staje się niezbywalna misja, którą mają kobiety. [...] Proponujemy, by uznać ich przewodnictwo, promując różne formy urzędowej posługi i autorytetu, w szczególności podejmując ponownie refleksję nad diakonatem kobiet w perspektywie Vaticanum II".

Niejawne sympozjum zorganizowała REPAM - czyli Panamazońska Rada Eklezjalna, specjalna grupa powołana w 2014 roku przez episkopaty krajów Ameryki Łacińskiej oraz z namaszczeniem papieża Franciszka.

To ona przygotowuje Synod Amazoński.

Kard. Hummes jest relatorem generalnym Synodu. Kard. Baldisseri sekretarzem generalnym zgromadzenia.

Powyższe propozycje należy więc traktować jako oficjalny głos ludzi przygotowujących październikowy Synod Amazoński.

Karty wyłożono na stół: progresiści już oficjalnie zaproponowali odejście od obowiązku celibatu oraz diakonat kobiet.

hk/LifeSiteNews

Komentarze (48):

Prof. Autizmus 2019.07.4 11:55
Kościół wprowadził celibat ze względu na majątki kościelne i ich podział pozatym, celibat wprowadzono w XIII wieku
MJ2019.07.4 10:49
No to czekamy na reakcję papa Franciszka i wszystko będzie jasne, kto rządzi w kościele, Duch Święty, czy zły duch.
Dom smagany wiatrem - M.Martin2019.07.4 10:27
Cyt."... nie można służyć dwóm panom...." i wystarczy. Pytanie co położyło KK- odpowiedź jest bardzo prosta jak widać: WATYKAN. Ze Świątyni Świątyń uczyniono bank i targowisko, które Chrystus z takim zapałem rozpędzał. Drugim elementem są Wilki w owczej skórze, po naszemu Konrady Wallenrody, które ze swojej misji wywiązują się doskonale. Jeśli upadnie KK świat pogrąży się odmętach zdziczenia i barbarzyństwa. Cywilizacja upadnie bo nie będzie żadnych zasad moralnych....
anonim2019.07.7 8:50
Apostołowie również myśleli, że ich łódź tonie a oni wszyscy razem z nią. A jednak nie zatonęli, bo w tej łodzi płynął Chrystus. Świat już jest pogrążony w odmętach zdziczenia i barbarzyństwa a wiele wskazuje na to,, że w najbliższym czasie będzie jeszcze gorzej. Pan Bóg przeprowadzi jednak swój Kościół pośród tych odmętów do bezpiecznej przystani, co nie oznacza, że będzie lekko i przyjemnie. Pan Jezus do zwycięstwa zmartwychwstania przechodził drogą krzyża.
Edek2019.07.4 9:24
Po co stosować termin kapłaństwo? Kapłani to byli przed soborem, teraz to Przewodniczący liturgii - coś jak protestanccy pastorzy.
Marek2019.07.4 8:46
Są rzeczy dużo ważniejsze . Nasz naród powinien w końcu poznać doniosłą rolę Kościoła w dobie upadku Rzeczypospolitej . Jakiej to instytucji ,w głównej mierze zawdzięczamy lata niewoli .
anonim2019.07.4 7:15
Módlmy się o nowego, mądrego Papieża, który nie byłby "wykształcony" na niemieckich "uniwersytetach".
MążJednejŻony2019.07.3 16:30
Czy 1 Tym 3.2 to dopisek protestantów?
robaczek 2019.07.3 16:12
CI_PKA nie moze byc kapłanem!!!!! w sumie nie wiem dlaczego. wytlumaczycie? ;]
Agnieszka2019.07.3 16:21
Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu) „Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (Jan Chryzostom, 349-407, gr.) „Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 – jeden z najznakomitszych ojców Kościoła) „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275) „Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.” (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397) „Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!” (Papież Pius II, 1405-1464) „Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru) „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu)
Hi, hi ...2019.07.3 17:41
Mila Agnieszka, powtorze to co napisales twojej kolezance "po piorze", cytaty wyrwane z kontekstu historycznego, w tym kulturowo-obyczajowego sa tyle warte co ksiazeczka 'mysli Mao". W Biblii i PS jest wiele o niewolnikach i niewolnictwie, czy mozna to odniesc do dzisiejszego dnia? Mysl kobieto a nade wszystko czytaj wszystko w calosci, np. sw. Augustyna, a nie popisuj sie cytatami.
If2019.07.3 20:27
Akurat lektury św. Augustyna, który matkę swojego syna odesłał do Afryki (chłopca zostawił przy sobie), bo nie wypadało - i choć się kajał, to w całych "Wyznaniach" pozostawił ją bezimienną - bym jednak nie polecała jako argumentu przemawiającego za wyłącznym kapłaństwem mężczyzn i ich wyższością. Zresztą diakonat kobiet to nie kapłaństwo.
Zerr02019.07.3 17:42
1. no cóż, nowoczesna medycyna to dziecko naszych czasów 2. tak myśli i teraz minimum połowa facetów - uznajmy wyrozumiale, że młodsza połowa. 3. Częściej mężczyzna służy innemu mężczyźnie, niz kobieta. Taki mamy kapitalizm. 4. Niebezpieczna opinia. Wynika z niej wniosek, że facet to rodzaj nie do końca wartościowego półczłowieka. 5. Chyba obawiał się, że nie wytrzyma w celibacie. 6. Oj, nie bez powodu powstała mądrość ludowa - gdzie diabeł nie może tam babę pośle. 7. Za takie pomysły należy sie mordoklep 8. Wypisz wymaluj tezy feministek 2 fali, oczywiście ubrane w język epoki. Niebezpieczna idea. uff...
alfons2019.07.3 21:36
dlaczego niedorobiony czlowiek ,jakim jest baba, ma byc kaplanem?
Sebastian Lorenc2019.07.3 22:12
Nie martw się. Kiedyś w końcu jakaś kobieta Cie zechce. Zobaczysz, że lepiej jest z kobietą niz samemu...No i grzech chyba mniejszy.
Zerr02019.07.3 23:00
Niee... nikogo podpisującego sie 'alfons' żadna kobieta zechciec nie może.
Zerr02019.07.3 23:04
Alfonsie, czy aby przypadkiem nie zostałeś spłodzony, urodzony i wyniańczony przez "niedorobionego człowieka" nazywanego zwyczajowo matką? Niechybnie i ty jesteś równie niedorobiony, bo nie może niedorobiony zrobic dorobionego. Nie może być inaczej. Musisz KONIECZNIE zapytać osobę nazywaną zwyczajowo matką, jak to z toba było naprawdę? Może znaleziono ciebie w kapuście? To by wiele tłumaczyło. A może ty jestes calineczka?
Proszę bardzo ale bez moich pieniędzy!2019.07.3 15:35
Jeśli u mnie na parafii zamieszkiwałby jakiś żonaty pajac ze swoją tłustą babą i dzieciarnią to oznacza koniec moich datków na nich. Po drugie jakbym miał wybór to nigdy nie klęknę przed takim w konfesjonale.
Agnieszka2019.07.3 15:47
Ale jak ma na boku nie 'tłustą babę" tylko jakąś super laseczkę, to jest ok? Jak ma jakiegoś chętnego chłopaczka, to też do przejścia, byleby żony nie miał?
Proszę bardzo ale bez moich pieniędzy!2019.07.3 16:01
Oczywiście ,że nie jest ok! I gdybym tylko znał szczegóły o którymś to z automatu nie traktuję go jako kapłana mogącego mi służyć!
Zerr02019.07.3 17:28
No niee... wiele można księdzu wybaczyć, ale gejowania wybaczyc nie sposób.
violencja2019.07.3 22:00
Rozcieńczanie problemu.
anonim2019.07.7 8:41
Agnieszko, nie wiem czy wiesz, ale osoby które widzą wokół siebie głównie zło i krytykują innych zbyt często mają problem z własną seksualnością.
violencja2019.07.3 21:59
Ja też i nie ważne jakiej tuszy żona może być piękna albo brzydka, to nie jest ważne , nie klęknę w konfesjonale , nie będę się spowiadała i nie dam błogosławić moich dzieci.Unikam szafarzy jak ognia!
mb2019.07.3 15:16
To Pan Bóg KIERUJE Swoim Kościołem i celibat nie jest li tylko ludzkim wymysłem. Kapłan rzymskokatolicki dokonuje pewnych aktów, jak na przykład przy celebracji Przenajświętszej Ofiary – in persona Christi - i dlatego Kościół zdecydował się na celibat dla kapłanów. Z Ewangelii wiemy, że Pan Jezus pozostał jako prawdziwy Człowiek, ze swoją prawdziwą Naturą, w stanie bezżennym. Dlatego jeżeli wiernie chcemy odczytać Kapłaństwo Chrystusowe, to nie ma mocniejszego argumentu przemawiającego za celibatem, jak właśnie prawda o tym, że Pan Jezus pozostał, całe swoje ziemskie życie, w stanie bezżennym. Dlaczego? Między innymi dlatego, żeby złożyć niepodzieloną, totalną Ofiarę ze swego życia, także ludzkiego - dla Ojca - za zbawienie całego świata. I do tej totalności ofiary Pan Jezus wzywa, w naszej wierze katolickiej, także kapłanów, czyli osoby konsekrowane, powołane nade wszystko, do sprawowania Najświętszej Ofiary naszego Pana Jezusa Chrystusa. Chrystus odpowiedział Apostołom o bezżeństwie: „Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!” (Mt 19, 11-12). Chrystus nie mówi, że nie warto się żenić, ale ukazuje trzy sytuacje bezżeństwa. I ten trzeci przykład – „bezżenni dla królestwa niebieskiego”, to ci, którzy odkryli Królestwo i przyjęli je jako swoje powołanie. Chrystus jest tym, który powołuje: „nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15,16). I tutaj jest wyjście naprzeciw wieczności, ponieważ w Niebie: „nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić” (Mk 12, 25). Jest to więc wezwanie uprzedzające wieczność. Trudne wezwanie! Wezwanie, które nosi w sobie podobieństwo do Chrystusa, ponieważ kiedy mówił o bezżenności dla „Królestwa”, Apostołowie mogli ją zrozumieć tylko na Jego przykładzie. Jako Człowiek pozostał sam - pozostał w takim stanie, aby zachować swoje Serce i Ciało, i wydać je w Komunii tłumom, dla ich zbawienia. Zaproszenie Chrystusa do bezżenności dla „Królestwa” nie pozwala jednak, aby człowiek zniekształcił prawdę swego człowieczeństwa i zagubił w swym powołaniu istotne elementy osoby stworzonej na obraz Boży - powołanej do miłości i płodności - tylko inaczej niż w małżeństwie. W bezżenności dla Królestwa, może nawet bardziej, osoba powołana ma Boże wezwanie do stawania się „bezinteresownym darem dla drugich”. To nie jest łatwe! Bo „ciężko kochać wszystkich, a nikogo nie zachować dla siebie. Ciężko niczym być dla siebie, żeby być wszystkim dla bliźnich”. Odpowiedzią jest tutaj - tajemnicze wezwanie dla Królestwa Niebieskiego i to, że Chrystus ofiarowuje: w ciemnościach - Światło, w słabościach - Siłę, w samotności - Miłość.
gal2019.07.3 16:11
Mt 19;12 Biblia Warszawska: Albowiem są trzebieńcy, którzy się takimi z żywota matki urodzili, są też trzebieńcy, którzy zostali wytrzebieni przez ludzi, są również trzebieńcy, którzy się wytrzebili sami dla Królestwa Niebios. Kto może pojąć, niech pojmuje! Biblia Gdańska: Albowiem są rzezańcy, którzy się tak z żywota matki narodzili; są też rzezańcy, którzy od ludzi są urzezani; są też rzezańcy, którzy się sami urzezali dla królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niechaj pojmuje!
ect2019.07.3 14:52
Niemcy już raz zreformowali Kościół, a potem chcieli jeszcze zdobyć cały świat. Zarówno reformacja jak i niemiecki nazizm wyrządziły ogromne zło, podziały, nienawiść, śmierć, cierpienie milionów ludzi. Oni wciąż nic nie pojmują, są totalnymi ignorantami, bo ich zadufanie w sobie zamyka ich na prawdziwą mądrość.
anonim2019.07.3 15:12
Nazizm nie został skrytykowany przez papieża Piusa XII więc do Watykanu pretensje. Papież poparł Hitlera i błogosławił niemieckie wojska więc o co chodzi.
ect2019.07.3 16:55
To, że Cie nie skrytykuję choć papieżem nie jestem, nie oznacza jeszcze, że mądrze piszesz.
violencja2019.07.3 21:54
Nie znasz historii , nie wypowiadaj się , bo się ośmieszasz.
cd2019.07.3 14:39
2 P 2, 1-3 - Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę. A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami; dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami was sprzedadzą J 2,18-21 - Dzieci, jest już ostatnia godzina, i tak, jak słyszeliście, antychryst nadchodzi, bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu antychrystów; stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina. Wyszli oni spośród nas, lecz nie byli z nas, bo gdyby byli z nas, pozostaliby z nami; a to stało się po to, aby wyszło na jaw, że nie wszyscy są z nas. Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą. Ja wam nie pisałem, jakbyście nie znali prawdy, lecz że ją znacie i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
JS2019.07.3 14:35
Skoro u grekokatolików (podległych papieżowi) małżeństwa księży są akceptowane przez Watykan, to jakie w tym zło, jeśli wprowadzi się to też w kościele rzymskokatolickim ? Obowiązek celibatu księży został wprowadzony dopiero w XI wieku, wcześniej żonaci mężczyźni byli dopuszczani do święceń kapłańskich. Przez setki lat byli wśród kapłanów żonaci, a jak ktoś czuł takie powołanie sam wybierał celibat. Wolny wybór, a nie przymus prawny.
Irena2019.07.3 15:51
W Kościele greckokatolickim nie chodzi o to, że święcenia przyjmuje żonaty mężczyzna, niebędący teologiem (np. mechanik albo fizyk), tylko o to, że taki mężczyzna jest w trakcie studiów w seminarium duchownym. Grekokatolicy muszą się ożenić PRZED przyjęciem święceń, po nich nie jest to możliwe i obowiązuje celibat.
Jan2019.07.3 14:25
Czy ci Kardynałowie chcą doprowadzić do rozbicia KK? Czy dla lewaków chcą testować na Ameryce Łacińskiej wprowadzanie nowych norm łamiących od 2 tysięcy lat ukształtowane kanony? Sądzę, że papież Franciszek też w tym maczał palce.
Zerr02019.07.3 14:22
Wyświęcanie żonatych (mężczyzn, of coz) spowoduje jedno: Kompletne podporządkowanie Kościoła władzom świeckim, likwidację tajemnicy spowiedzi i w perspektywnie - likwidację Rzymu. O to chodzi progresywnym ssynom. Odwieczna wojna Banków z Kościołem. Jak widać - przeciwnik przed do rozwiązań siłowych Niech się Bóg nad nimi ulituje
Maria Blaszczyk2019.07.3 15:29
No ale przecież przez większość swojego istnienia kościół radził sobie bez celibatu - choć faktem jest, że był promowany i obejmował kolejne grupy... I wciąż sobie zreszta radzi, bo chyba nie wierzysz, by księża naprawdę żyli samotnie? To jest problem z przepisami, które są niemożliwe do wyegzekwowania, a do tego nie mają sensu. Większość ludzi nie jest zdolna do życia w samotności na dłuższą metę.
Zerr02019.07.3 17:24
Alez skąd. Celibat był formalnie zapisywany już w roku Pańskim 300 na synodzie w Elwirze. Nie wiem skąd się bierze taka maniera hołubienia papierkowatych 'praw' i 'kodeksów'. Ważniejsze było zawsze prawo zwyczajowe - czyli Tradycja Katolicka, później dopiero zapisywane - gdy była taka potrzeba - pod postacie formalnych przepisów. Przez absolutną większość czasu w Kościele obowiązywał - mniej lub bardziej sformalizowany - celibat. Celibat został w pełni formalnie zaisany dopiero w XI wieku. No i oczywiście nikt nie wiąże tego zapisu z realiami historycznymi, bo po co komus myśleć? Otóż - po chrzcie czech, Szwecji, Danii i co najważniejsze: Polski i Węgier Kościół uzyskał po raz pierwszy przewagę w walce z Wielką Synagogą, jak sie tradycyjnie nazywa BANKI. Tak właśnie - banki. Świat jest nowoczesny od bardzo dawna. Uzyskał i musiał uszczelnić system - więc pozamykano furtki którymi zaczęto na sporą skalę próbowac infiltracji. Teraz banki mają wielką przewagę, więc usiłują wykończyc swojego odwiecznego wroga. Po wielkiej akcji wysyłania zboczeńców i podobnego bydła do seminariów kasacja celibatu to kolejny krok do Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Katolickiej.
Maria Blaszczyk2019.07.3 20:10
Na litość boską, na jakim Ty świecie żyjesz? Celibat nigdy nie obowiązywał, nie obowiązuje obecnie i nie będzie obowiązywał w przyszłości. Bo jest nieludzki. Zygmunt Luksemburski nalegał na soborze w Konstancji na zniesienie celibatu, argumentując rozsądnie, iż na tysiąc księży, można znaleźć ledwie jednego, który stosuje się do jego wymagań, a i to na dodatek z powodu przyrodzonej impotencji. Zjawisko to było tak powszechne, iż papież Leon X wydał artykuł odnoszący się do księży "nałożników jawnych": "Stanowimy, że każdy duchowny, jakiego bądź stanu, rodu, godności acz byłby papieskiej, lub innej dostojności, który okaże się nałożnikiem jawnym, po dojściu do wiadomości o tej ustawie i po upływie dwóch miesięcy od jej ogłoszenia w kościele katedralnym, niech będzie zawieszonym od pobierania dochodów ze wszystkich beneficjów swoich przez trzy miesiące. Jeżeli zaś opuściwszy nałożnicę, znowu ją weźmie duchowny, ogłoszonym będzie niezdolnym na urzędy, godności i beneficja." Wśród paieży żonaty był np.: Hormizdas (514–523) - jego syn Sylweriusz został nawet papieżem; Adrian II (867–872) - choć dla niego to się źle skończyło, bo jego żona i córka zostały zamordowane przez byłego antypapieża Anastazego Bibliotekarza; Jan XVII (1003) - ten umiał lepiej zadbać o swe dzieci, miał 3 synów, którzy też zostali biskupami. A to tylko przykłady tych, co mieli legalne żony, a celibat to także nieutrzymywanie relacji seksualnych... A, jak wiemy, papieże, jak to mężczyźni z dużą władzą, co do zasady bardzo bujne życie erotyczne prowadzili. Czyli pic na wodę.. Pochwała hipokryzji. Mnie tam nie zależy - dla mnie kościół może się sam wykończyć odmawiając ludziom prawa do normalnego życie, dobro tej instytucji naprawdę nie leży mi na sercu. Ale nie każ mi wierzyć w celibat. Celibat to tylko narzędzie kontroli nad majątkiem, a nie faktyczne wymaganie.
Zerr02019.07.3 22:58
Papież nie musi być księdzem. Wystarczającym powodem za utrzymaniem celibatu jest wściekła nagonka nań prowadzona przez zaprzysiężonych wrogów Kościoła Katolickiego. Hipokryzja - pierwszy stopień walki z grzechem.
Maria Blaszczyk2019.07.3 23:29
Hipokryzja to kłamstwo. Nie ma w niej nic dobrego. Służy zaciemnianiu zjawisk, przez co łatwiej krzywdzić ludzi.
Zerr02019.07.4 0:12
L'hypocrisie est un hommage que le vice rend a la vertu
ken2019.07.4 8:59
SPADAJ ZerrO do PSYCHIATRY.
Polak2019.07.4 9:31
Nie wpieprzaj się między wódkę a zakąskę, debilu.
mb2019.07.3 14:18
"Ci fałszywi apostołowie to podstępni działacze, udający apostołów Chrystusa. I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości. Nic przeto wielkiego, że i jego słudzy podszywają się pod sprawiedliwość. Ale skończą według swoich uczynków..” (2 Kor 11, 13-15) „Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. (Mt 24,11-12)
Surmacz2019.07.3 14:07
To jest smród szatana w KK
Zenek2019.07.3 14:04
exkomunika dla wszystkich i wtedy mogą nawet pedąłów wyświęcac czy jak to sobie nazwą tylko będa musieli zmienić nazwę z kościoła rzymskokatolickiego na jakis inny. Jednak LeFebre miał rację.
dddd2019.07.3 14:22
pedaly porownujesz do chlopow co maja zony i kobiet, idz sie napij kawy lepiej
aaa_kotki_dwa2019.07.4 4:00
Zarówno pedałów, jak i pedofili matka kościół wyświęca bez problemów. Bez problemu sprawują oni najświętszy sakrament. W czym problem?