'To całkowita nieprawda' Prof. Gersdorf odpowiada prezydentowi - zdjęcie
24.12.19, 11:20zdj. screen Youtube

'To całkowita nieprawda' Prof. Gersdorf odpowiada prezydentowi

13

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf wydała oświadczenie, w którym odpowiedziała na słowa prezydenta Andrzeja Dudy w niedzielnym wywiadzie dla TVP Info. 

"Czas skończyć z narracją, że w tym całym sporze sędziowie walczą o swój status, że są niechętni zmianom i występują przeciw władzy; jest to całkowita nieprawda"-stwierdziła prof. Gersdorf w oświadczeniu zamieszczonym wczoraj na stronie Sądu Najwyższego. 

"Chcę wyraźnie podkreślić, że dzisiejszy głos sędziów wynika z poczucia odpowiedzialności za los jednostki i jej dobro. O to, aby każda sprawa była sądzona nie przez konkretnych sędziów, ale przez niezawisły i bezstronny sąd"-podkreśliła I prezes SN. Małgorzata Gersdorf wskazuje ponadto, że obecna sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby m.in. "nie doszło do niezgodnego z konstytucją wygaszenia kadencji członków" poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa oraz powołania w ich miejsce przez Sejm nowych członków. Sędzia przekonuje, że "żaden sąd w Polsce, ani I prezes SN nie odbiera Prezydentowi RP prawa do wykonywania prerogatywy w zakresie powoływania sędziów, żaden sąd w Polsce, ani I prezes SN nie kwestionuje też roli i znaczenia Prezydenta RP w procesie nominowania sędziów". W ocenie prof. Gersdorf, problem sprowadza się "wyłącznie do tego, że zgodnie z art. 179 Konstytucji RP powołanie przez Prezydenta RP następuje na wniosek KRS". 

"Każdy obywatel w Polsce wie, że nie chodzi o jakikolwiek wniosek, ale taki wniosek, który został złożony przez podmiot do tego uprawniony, którego skład oraz sposób działania jest zgodny z konstytucją"- czytamy w oświadczeniu. Małgorzata Gersdorf wskazuje ponadto, że nikomu w naszym kraju nie trzeba chyba tłumaczyć, że "wyroki sądowe się wykonuje, a zwłaszcza takie, które dotyczą realizacji konstytucyjnego prawa dostępu do informacji publicznej". W tym miejscu I prezes SN wskazała na wyrok NSA z czerwca b.r., nakazujący Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia dla kandydatów na członków KRS.

"Nie byłoby również dzisiejszej sytuacji, gdyby Prezydent RP - wbrew postanowieniom zabezpieczającym wydanym przez NSA - nie powołał sędziów do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym"- podkreśla sędzia. Podobnie, nie mielibyśmy do czynienia z dzisiejszą sytuacją, gdyby prezydent "pod osłoną nocy" nie przyjął w grudniu 2015 r. ślubowania od sędziów wybranych na miejsca już obsadzone w Trybunale Konstytucyjnym. Zdaniem prof. Małgorzaty Gersdorf, tym samym zrujnowany został autorytet Trybunału Konstytucyjnego, do którego sądy i obywatele tracą zaufanie. 

"Warto zatem postawić pytanie, dlaczego przez lata funkcjonowania TK nie wahano się kierować do niego pytań, czy skarg konstytucyjnych, a dziś liczba spraw w Trybunale gwałtownie spada"-czytamy w oświadczeniu. Zdaniem Gersdorf, dzisiejsza sytuacja "nie miałaby miejsca, gdyby w końcu rozpoczęła się rzetelna debata nad reformowaniem wymiaru sprawiedliwości". Jak wskazuje I prezes SN, zarzucanie jej bierności w zakresie reform sądownictwa to "nieprzyzwoitość", gdyż przez lata I prezes SN zwracał się "wielokrotnie z prośbą, w tym bezpośrednio do Prezydenta RP, i deklarował gotowość, w każdej chwili i każdym miejscu, wspierania reform w wymiarze sprawiedliwości, które są dla obywateli niezbędne i pożądane". 

"Dlatego pytam w tym miejscu, jakie zmiany zostały wprowadzone, aby zmniejszyć czas rozpoznawania spraw w sądach, aby zwiększyć poczucie zaufania do wymiaru sprawiedliwości i sędziów. Jakie zmiany zostały wprowadzone, aby obywatel miał większe zaufanie do sądów i mógł zrealizować swoje prawo do sądu" -zwraca się do prezydenta I prezes SN.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (13):

kop2019.12.25 13:06
Tylna cześć ciała a nie prezydent!
celnik2019.12.24 22:20
Owocem tej ogromnej troski o każdego obywatela przez kolesi anarchistów z nadzwyczajnej kasty, potomków resortowych dzieci jest fakt, że żaden komunistyczny kat, morderca, oprawca Narodu polskiego z okresu stanu wojennego przez ponad 30 lat nie został osądzony? Czy to szopka, dywersja, anarchia, wyraz nadmiernej troski sądu o katow czy po prostu prostytucja resortowych bękartów!!!!!
policjant2019.12.24 22:11
to całkowita prawda ty pijaczko.
tfuj2019.12.24 20:47
"Największa Pomyłka" miłuje prawdę, jak Putin pokój
poPO=kurw...i zodzieje2019.12.24 13:06
giera-w staropolskim to maciora , dorf z niem wieś, dokąd ten OBRZYDLIWY BEZBOŻNY WSTRĘTNY ZAKŁAMANY BABSZTYL będzie z nas Polaków robił idiotów?? za kogo nas ta stara maciora wiejska uważa??
Rosja jest smiertelnym wrogiem Polski2019.12.24 15:42
Ta maciora bedzie niedługo przegnana do chlewa tam jej miejsce
Zygmunt.2019.12.24 12:45
Proszę się nie poniżać odpowiadanie na bełkot, podnóżka kulawego karła, człowieka baz własnego zdania, męża żydówy Racheli, pomiotła które podpisuje wszystko, co mu Naczelnik każe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedynie co go interesuje to jazda na nartach i obchodzenie z żonką i córunią CHANUKI !!!
babcia2019.12.24 12:36
Kobieto odejdz wstydu oszczędz
celnik2019.12.24 12:11
W trosce o odpowiedzialność i obecne losy Polski ci kolesie z nadzwyczajnej kasty,bękarty resortowych dzieci przez 30 lat uporczywie walcząc o sprawiedliwość, demokrację, praworządność, przestrzeganie Konstytucji RP o trybunałow brukselki nie zdązyli osądzić ani jednego komunistycznego kata,mordercy, oprawcy Narodu z okresu stanu wojennego. To na tym polega ta ogromna troska tych resortowych bękartów? Czy uczciwy sędzia Polak tak postępuje?
man.of.Stagira2019.12.24 12:08
Zasłynęła TYM, że uznała ich według Immanuela Kanta źródłem moralności ludzkości są podmioty empiryczne m e t r y k a l n e, czym zdradziła jakość swojego wykształcenia. Jej słynne; 'Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne w Gersdorf' -przeszło do historii humanistyki polskiej i zostanie zapisane w dziejach narodu i wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej. Obnażyła dyletantyzm filozoficzny i etyczny c a ł e j polskiej 'elity' spod gwiazdy GW
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.24 12:02
Czy to nie Prezydent Tysiąclecia powołał Prof. Gersdorf do SN? Czy nie byli po imieniu? czas zatem PiSiaki burzyć pomniki tego zdrajcy! przypomnę jeszcze że Lech Kaczyński podpisał Traktat w Lizbonie który tak mota łapska jego brata w wprowadzaniu PiSiej dyktatury!
Rosja jest smiertelnym wrogiem Polski2019.12.24 15:23
Zamknij sie trolu moskiewski
Laura2019.12.24 11:59
Jak długo ta menela bedzie bezczescic ten wysoki urzad w państwie???Wina prezydenta jest niewatpliwie fakt że w swej szlachetnosci uwierzył tej bolszewiczce.