- Przyszyły całe rodziny, było mnóstwo dzieci, spotkanie prowadził dr. Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN, a wspomagała nas Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”. Młodzi szukają wzorów do naśladowania, bohaterskich losów i dziś w jakimś stopniu tą przestrzeń wypełniają im gry komputerowe, a my mamy dla nich ciekawą książkę o leśnych żolneirzach. Przecież nasza historia jest przebogata jeśli chodzi o dzielnych ludzi. Po niedzielnym spotkaniu już mamy głosy, że dzieci same czytały książkę i to jest godne podziwu Jest duży głód tej tematyki, czego efektem jest to, że robimy dodruk książki – mówi Gajewski.

Książka „Rycerze lasu” zawiera przygody, które - jak napisały autorki Joanna Gajewska i Weronika Zaguła - mogły wydarzyć się naprawdę. - Dwaj bohaterowie książki to chłopcy ok. 10-letni, którzy wkraczają w trudną rzeczywistość powojenną, mają świadomość, że wojna się skończyła, ale ich rodzice uważają, że jeszcze trwa. Dociekają, poznają tajemnice obozu leśnych gdzie są ich bracia – mówi Gajewski.

Książka opatrzona została wstępem Stanisława Oleksiaka, żołnierza wyklętego i prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zawiera również notkę historyczną kim byli żołnierze niepodległościowego podziemia.

W sprawie dystrybucji książki i spotkań autorskich należy kontaktować się przez stronę: signumtemporis.pl

Zdjęcia: M.S.

Jarosław Wróblewski