W Szczuczynie na Podlasiu przeprowadzane są testy na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi. Okazało się, że ponad połowa badanych przeszła zakażenie, a część z nich w ogóle o tym nie wiedziała.

Jak informuje Polsat News, testy rozpoczęto u szczuczyńskich urzędników. Na 24 badanych aż 21 miało już kontakt z wirusem.

- To było dla mnie też ciekawostką, bo objawów jako takich nie miałem, a po wynikach wyszło, że przechodziłem - powiedział telewizji Sebastian Kraszewski, jeden z pracowników.

W dalszej kolejności przebadani zostaną mieszkańcy 4-tysięcznego miasta. Łącznie przebadanych zostanie 300 osób.

Polsat News udało się dotrzeć do szczątkowych rezultatów testów. Ich wyniki zaskakują - więcej niż połowa testowanych miała już styczność z covid.

- Żyjemy od ponad roku w pandemii. Postanowiłem, żebyśmy sprawdzili, kto z naszych mieszkańców miał kontakt z koronawirusem, kto zakażenie przeszedł. Większość tych osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Są zaskoczeni wynikiem i tym, że przeszli już zakażenie - wypowiedział się dla Polsat News burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

Podobne badanie przeprowadzono w lutym w znanej miejscowości uzdrowiskowej Muszynie. Przetestowani pod kątem przeciwciał pko koronawirusowi zostali nauczyciele oraz pracownicy szkół i przedszkoli. Okazało się, że 65 proc. osób ma już za sobą COVID-19. 

Również w przypadku badań w Muszynie, większość przebadanych przyjęła wyniki z dużym zaskoczeniem.