Terlikowski: to koniec Kościoła, jaki znamy - zdjęcie
03.03.20, 17:20Fot. yt.telrep

Terlikowski: to koniec Kościoła, jaki znamy

55

Publicysta i filozof, Tomasz Terlikowski, był dzisiaj gościem Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma 9. Autor książki: „Tylko prawda nas wyzwoli” mówił o kryzysie, w jakim jest współczesny Kościół.

Terlikowski podkreślał, że następuje koniec takiego Kościoła, jaki znaliśmy dotychczas. Według publicysty w Kościele nastąpiła ogromna autonomizacja wiernych:

-„ To już nie jest tak, że księża z definicji lepiej znają teologię, liturgię czy doktrynę Kościoła. Ten czas się już skończył. Wielu wiernych zna równie dobrze albo lepiej. W związku z tym miejsce duchownego się zmieniło. Zmieniło się też społeczeństwo (...) Zmieniło się miejsce kapłana w społeczeństwie. On już nie jest jednoznacznym autorytetem. Z samej funkcji nie wynika żadna charyzma. Trzeba ją sobie zdobyć samemu” – mówił.

Twierdzi, że na zmianę Kościoła mają też wpływ reformy papieża Franciszka oraz zmieniający się dzisiaj błyskawicznie świat, również w dziedzinie seksualnej.

Terlikowski opowiadał o swojej nowej książce: „Tylko prawda nas wyzwoli”, w której zamieścił wywiady obrazujące kryzys Kościoła katolickiego w Polsce. Ten kryzys według niego ma wiele przyczyn. Jest to przede wszystkim załamanie zaufania do hierarchii kościelnej, związane ze skandalami pedofilskimi w Kościele. Za tym idzie też kryzys do duchownych. To ma spowodować, że świeccy katolicy zaczną domagać się stworzenia jakiś struktur, które będą miały kontrolę nad duchowieństwem.

 

kak/ siodma9.pl

Komentarze (55):

Ma\\305\\202gorzata2020.03.8 12:26
"..miejsce duchownego się zmieniło." Jest Pan w błędzie i to zawinionym. Jak się przebywa wśród modernistów i czerpie nauki od nich to nic dziwnego , że "gada" Pan jak oni - ci Oświecenie od modernizacji i NISZCZENIA NAUKI , dziedzictwa Kościoła Katolickiego i Tradycji. To nie z "funkcji" wypływa chryzma tylko z SAKRAMENTU KAPŁAŃSTWA . Dlatego autorytet kapłana jest stały i niepodważalny . Co do grzechów osobistych księży to normuje to prawo Prawo Boże i Kanoniczne o czym Pan wie - więc po co ten hałaśliwy "lament" i sztuczne "zgorszenie" wpuszczane w eter . Czy chodzi Panu o MARKETING i pogrzewanie tematu w celu tworzenia sensacyjnej literatury religijnej z fałszywym zatroskaniem. Nadto wydaje Pan OSOBISTĄ OPINNIĘ :" następuje koniec takiego Kościoła " co jest sprzeczne ze Słowem Bożym :" bramy piekielne Go nie przemogą." Jest Pan "niechlujny" w opisywaniu rzeczywistości Kościoła Katolickiego i używa pan niechlujnego/ niejednoznacznego języka rodem z IISW - UCIEKAJĄC od PRAWDY. Jeśli już Pan z uśmiechem ogłasza INNY KOŚCIÓŁ to dlaczego Pan dialoguje z tymi , którzy go NISZCZĄ i uprawiają MANIPULACJĘ. ? Czy dlatego , że liczy się pozycja + money ?
Cierpliwy.2020.03.4 16:07
Pan Terlikowski się myli. Młode pokolenie wychowane na " róbta co chceta" zagubiło się w "wirtualnym", fałszywym dobrobycie. Zaszczepiono wzorzec życia hedonistycznego z własną samowystarczalnością, zastępując nim wzorzec Dekalogu.Osiągnięcia ostatnich 100 lat w technice, medycynie i rolnictwie spowodowały złudne przeświadczenie w krajach " Zachodu", że Bóg nie istnieje. Zafałszowano pojęcie grzechu i znikła wiara w istnienie Piekła. Zanikła bojaźń do Boga.W Kościele afirmowano miłosierdzie Boże, tuszując wartość uczynków potrzebnych do zbawienia. Realizuje się nadal plan niszczenia ludzkości przez Lucyferanów. Ale Oni mają pieniądze, władzę i media, w tym internet. To premierzy, ministrowie, prezydenci, bankierzy, posłowie i senatorowie, prezesi wszelkich korporacji , ludzie kina, telewizji i mody, a także Hierarchowie różnych Kościołów. Kiedyś mówiono: "Panie, Pan się Boga nie boisz". Dzisiaj uczą: jaki Bóg to wszystko to EWOLUCJA.Niedługo nic nie sprzedasz i nic nie kupisz, a do tego bezrobotny, jeśli tylko nie będziesz posłuszny ich wizji świata. To jest prawdziwa przyczyna zmian w Kościele.
lena2020.03.4 18:07
Takie pierniczenie za przeproszeniem. Przecież miał Pan w szkole historię i przerabiał Pan dzieje dwudziestego wieku i mam nadzieję, że wie z czym wiązał się komunizm, totalitaryzm - ateizm. No chyba ten ustrój nie powstał z zamożności społeczeństwa - prawda? Zresztą Hitler też do władzy nie doszedł z powodu dobrobytu narodu niemieckiego. Potem przyszedł czas dzieci kwiatów - hipisów, który promował beztroski styl życia i jak najbardziej hedonizm. Poza tym zgorszenie idzie z samej góry Kościoła, a trzeba przyznać współczesnej młodzieży to, że zna swoje prawa ma szybki dostęp do informacji związku z tym łatwiej jej wyrobić sobie opinię. Ponadto hedonizm jest stary jak świat. Ewolucja nie wyklucz Boga, a piekłem straszy się ludzi bardzo małej wiary.
Cierpliwy.2020.03.4 19:46
Czytaj Dziecko ze zrozumieniem.To co sama napisałaś jest właśnie historią XX wieku, w której realizowane były plany zniszczenia osobowego i moralnego ludzi przez tych, których wymieniłem. Kto wyniósł Hitlera do godności Kanclerza, miernego kapralinę z zawodem malarza pokojowego? Kto sfinansował zbrojenia Niemiec? Kto Hitlerowi dał kasę na rozkręcenie gospodarki na cel wojny? Kto wywołał I wojnę światową? No przecież nie zamach na księcia był prawdziwym powodem. Kto sfinansował tzw. Rewolucję Październikową? Kto wypromował Lenina na Wodza rewolucji? Kto zbroił bolszewików i dawał na to kasę? Kto spowodował krach giełdowy w 1929 roku i zubożenie społeczeństw ,powodując radykalizację ich nastrojów? Dziecko na wojnie się zarabia. Czemu, a może Komu mają służyć trwające wojny w Iraku, Afganistanie, Syrii, Jemenie, Sudanie? Nie można ich zatrzymać? Kto wywołał rewolucję w krajach północnej Afryki( Libia,Syria) i po co? Kto finansuje zalew Europy przez imigrantów wyposażonych np w "telefoniki"i inne, którzy płacą $ mafii przewozowej? Biedacy mają sporą kasę? Kto płaci statkom pozarządowym pływającym po morzu, które ich zbierają z morza i na siłę lokują w krajach Europy? To kosztuje. Jaki to ma cel? Kto finansuje i po co organizacje LGBT, przecież są pozarządowe? Na wszystko co się dzieje w przestrzeni światowej muszą być wyłożone pieniądze. Czy Alianci nie wiedzieli o Holokauście? Wiedzieli. I co? Na wszystkim wymienionym można było zarobić, a przy okazji zrealizować założony plan zniszczenia moralnego i fizycznego społeczeństw. Wojny atomowej na razie nie ma( próbuje się innych metod), tylko dlatego że to się nie opłaci, a sterujący z drugiego rzędu rządami mocarstw nie są pewni swojego przeżycia. Czy nie nawołuje się do ograniczenia populacji? Czy nie walczy się z "klimatem"? Szkoda że JUŻ nie wierzysz w Piekło, bo Ci co to Kasę wykładają, doskonale go znają i realizują swój plan. Nie po to przecież w 1974 odeszli od parytetu złota, by dzisiaj zatrzymywać rozgrzane drukarki, produkujące "wirtualne" pieniądze bez pokrycia. Wiedzą że mają mało czasu na działanie.
lena2020.03.4 21:32
Tak, jestem, ale dzieckiem Bożym, bo dzieckiem w sensie metrykalnym to już dawno nieee, ale nie powiem warto pielęgnować w sobie jakąś cząstke dziecięctwa. Poza tym w piekło wierzę, ale nie jest to mój powód wiery, tylko Bóg, który jest miłością, alfą i omegą. Jest sensem mojego życia i drogą do wieczności z Nim. Doskonale wiem, że wojna zawsze powoduje bogacenie się pewnych grup społecznych, a zwykle powodem jest oprócz ideologii chęć imperializacji. Tak swoją drogą, to nie rozumiem po co ten wykład, wszak mowa jest o kryzysie Kościoła za, który obwinia Pan młodych ludzi, co niestety nie jest prawdą, Człowiek młody nie znosi fałszu, tak jest podatny na manipulację, ale kiedy słyszy i widzi rzeczy, których nie da się obronić traci zaufanie.
Cierpliwy.2020.03.5 11:41
Nie chodzi o bogacenie się, ale o tych zaprzedanych Lucyferan, którzy kierując sprawami tego świata, poddają nas próbie, za kim się opowiemy. Za Bogiem naszym Stwórcą, czy za szatanem. Czy w modlitwie Pańskiej nie znajdujesz: "Bądź wola Twoja jako w Niebie tak i na Ziemi". Czy szatan nie postawił Jezusa na wysokiej górze i pokazując mu wszystkie królestwa świata powiedział:" to wszystko do mnie należy, oddaj mi pokłon, a Ci je dam". Po co była jabłoń w pośrodku raju, której owoców nie wolno było dotykać? Dla próby. Ona dalej trwa, aż do żniw , " gdy zbiorą pszenicę a chwasty spalą w ogniu nieugaszonym". Wynik jest wiadomy. Tylko my mając wolną wolę wyboru jego nie znamy. Bo cóż by to była za wolna wola, determinowana znanym przez nas, rezultatem naszych decyzji.
Moshe Cvel2020.03.4 15:53
Prawda nas wyzwoli. To prawda. Dlaczego jednak opozycja syjonistyczna w Polsce typu Gazeta Wyborcza , Oent , TVN i media niemieckie wyciągają od byłych SB-ków za grube p0ieniądze materiały z teczek WydziałuIV SB antykościelnego i za pomoca tych materiałów z przed 40 , 30 , 20 lat a nawet starszych pomawiają żyjących i nieżyjących kapłanów Kościołw Katolickiego w Polsce. Sąd żaden tych pomówionych ludzi nie skazał i nie skaże to jakie kryteria są przyjęte przez tych syjonistów chcących obalić legalnie wybrane władze w RP. O pedofilu Januszu vel korczaku milczą i pedofilu panu Marchwińskim milczą o wyrzuconych na bruk w zimie pacjentach Szpitala im andrzeja Szczeklika w Krakowie milczą takie są działania gmin żydowskich popierających ten atak na kościół. Kler ma być i jest z definicji lepiej przygotowany teoretycznie od reszty wiernych i jest tak w rzeczywistości. Każdy objęty jest grzechem każdy człowiek i to nie powinno dziwić. Prawdy wiary są niezmienne i dekalog także. A LGBTQ+++ no cóż to takżę ludzie ale nie nasi bliźni bo wyznaja inne wartości. Wartości poważnie zaburzonych osobowości.
piotr2020.03.4 13:29
Nie mogę patrzećm na te jego rozbiegane oczka szukające uznanie wśród słuchających.
Torchwood2020.03.4 8:19
Bardzo dobrze. Oby za końcem "Kościoła, jaki znamy" poszedł koniec Kościoła, kropka.
lulek2020.03.4 11:58
Ty już jesteś skończony
Lennon2020.03.4 7:04
>> Terlikowski opowiadał o swojej nowej książce: „Tylko prawda nas wyzwoli” Ważne słowa. Kościół Katolicki ma ponad 1600 lat i nie tyle upada, co przekształca się w wersję przewidzianą na czasy, gdy racjonalizm zwycięży, do ludzi dotrze prawda i wiara wśród nawet najmniej wykształconych warstw społecznych zgaśnie. Jako że to już teraz się dzieje, to ta nowa wersja Kościoła będzie zajmować się wynajmem zwykłym obywatelom tego ogromnego majątku i terenów, które zagrabili (bądź nabyli stosując de facto zasadę podpadającą pod "doprowadzanie kłamstwem do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem"). Wasze ulice, Kościoła kamienice. :)
ridado2020.03.4 0:47
Gratulacje dla Pana Terlikowskiego. Kosciol zabijuaja jego biskupi. Dlaczego koscioly protestanckie I prawoslawne zyja w spokoju . W Kosciele herarchowie to banda kombinatorow ktora niszczy kosciol katolicki
lena2020.03.3 23:27
Doskonale rozumiem Pana Terlikowskiego, wszak mam podobne obawy. Jako praktykująca katoliczka pragnę, by duchowni byli ludźmi prawymi i godnymi sprawowania Eucharystii. Pomimo, iż księża jak każdy z nas mają naturę grzeszną, to powinni mieć nieposzlakowaną reputację. DLA PETOFILII LUB KSIĘŻY W ZWIĄZKACH nie powinno być miejsca w szeregach duchowieństwa. Są zwykłymi gorszycielami i jeśli chcą pozostać w kapłaństwie powinni żyć w odosobnieniu i podać się pokucie, a zboczeńcy dodakowo leczeniu daleko od ludzi.
andy2020.03.3 22:14
Terlikowski bredzi jak potłuczony. Powinien wiedzieć jako niby katolik, że ksiądz czy biskup ma święcenia, które dają im ogromną moc łaski. Taki Terlikowski nigdy tej łaski miał nie będzie. Świeckie struktury to on sobie może tworzyć, ale one nie będą miały żadnego duchowego znaczenia. Terlikowski mszy św. nie odprawi, większości sakramentów nie udzieli. Poza gadaniem niczym nie dysponuje - jego rola w kościele jest minimalna. W interesie praktykujących katolików jest szczególna troska o kapłanów, aby oni nie odchodzili, nie zrzucali sutann. Jeśli ustanie ofiara mszy św. wszyscy to odczujemy jako zło. Świat popadnie w jeszcze większą ruinę niż ta, w jakiej teraz jest. Księża nie mogą nic zrobić, bo mają nad sobą biskupów, biskupi boją się biskupa Rzymu i jego "reform", które rozwalają Kościół. Jedynie nieliczni mają możność mówienia prawdy. Terlikowski powinien walczyć o to, by oni mogli mówić prawdę jak najdłużej, a nie opowiadać byle czego pod ich adresem.
.2020.03.3 20:29
Terlikowski, you sir, you're an idiot!
katolik2020.03.3 20:00
Terlikowski dlaczego deprecjonujesz Księży ? wiesz ,ze wielu krzywdzisz, umniejszając ich powołaniu.
Ogladaj jak zostalem gangsterem2020.03.3 19:54
Oglądaj-Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 ora inne filmy i seriale. www.ciinema.eu Jest to nowy serwis VOD z ogromną bazą filmów/serialii. Oferuje on dożywotni dostęp do serwisu za jedyne 20zł (promocja ograniczona czasowo)
ryszard2020.03.3 19:43
Wierni chcą Jezusa Chrystusa i Ewangelii a nie hierarchii i celebry. Ewangelia to ponadczasowe matematycznie ścisłe zasady bycia bożym człowiekiem a nie rzewne opowiastki do upiększania w kazaniach. To MĄDROŚĆ BOŻA jest źródłem dobra, absolutna mądrość wyklucza bowiem jakiekolwiek zło. Dlatego też mądrość na wzór Boga jest naszym ludzkim celem. Nie jest dla nas nigdy w pełni.osiągalna, ale nasza ludzka mądrość powinna polegać na tym abyśmy starali zbliżać do boskiej, na miarę otrzymanych od pana możliwości. Wiara jest więc procesem a nie powtarzaniem rytualnych czynności. Ten proces musi uwzględniać w każdej sekundzie aktualne wyzwania czasu.
wicek2020.03.3 19:40
Pan Terlikowski chce być twórcą Nowego Kościoła Katolickiego. Minęło prawie 2000 lat od powstanie kościoła i właśnie nadszedł czas powołania nowego kościoła, którego twórcą będzie Pan Terlikowski. Z wrodzonej skromności Pan Terlikowski nie pisze wprost, że jest lepszym teologiem niż księża (cytat: To już nie jest tak, że księża z definicji lepiej znają teologię, liturgię czy doktrynę Kościoła. Ten czas się już skończył. Wielu wiernych zna równie dobrze albo lepiej). Uważa również, że święcenia kapłańskie nie są specjalnie istotne (cytat: Zmieniło się miejsce kapłana w społeczeństwie. On już nie jest jednoznacznym autorytetem. Z samej funkcji nie wynika żadna charyzma. Trzeba ją sobie zdobyć samemu) i on sam jest w stanie spokojnie zastąpić księdza (Z samej funkcji nie wynika żadna charyzma. Trzeba ją sobie zdobyć samemu) bo charyzma sama w sobie jest warunkiem dostatecznym i wystarczającym, żeby być księdzem. Tym sposobem Pan Terlikowski określił jak ma wyglądać Nowy Kościół Katolicki. Jeszcze do niedawna Pan Terlikowski krytykował i pouczał Papieża Franciszka. Dziś poszedł dalej, nie chce poprowadzić kościoła, chce stworzyć nowy kościół. W sumie to nawet nieźle wyszło. Odjazd totalny, bez żadnych wątpliwości.
Piotr2020.03.4 12:42
Czas wicek żebyś poszedł do szpitala na obserwacje !
Miriam2020.03.3 19:16
Zaraz, zaraz panie redaktorze....Może rzeczywiście "to już nie jest tak, że księża z definicji lepiej znają teologię, liturgię czy doktrynę Kościoła i że w związku z tym miejsce duchownego się zmieniło. Zmieniło się też społeczeństwo (...) Zmieniło się miejsce kapłana w społeczeństwie". Ale w dalszym ciągu szafarzem sakramentów św. jest kapłan i tylko on, "alter Christus"może odprawiać Mszę świętą.
bunia 2020.03.3 18:22
Tak po prawdzie to nikt tej prawdy nie chce. Ani Kościołowi ani wiernym, którym burzy ona im wyobrażenie Kościoła ani niewierzącym, którym jest obojętna.
Cezary2020.03.3 18:22
Panie Redaktorze niech Pan nie bedzie taki przewidujacy. Niech Pan zabroni wypisywania takich bluznierstw, bo to znaczy, ze Pan te "wypociny" popiera.
Piotr2020.03.4 12:41
jak Ci sie nie podoba to nie wchodź na tą stronę ! Żyjemy w państwie demokratycznym !
BankructwoKleruchówJedynąDrogąOczyszczeniaPolski2020.03.3 18:22
Kościół to kler. Pasożyty wysysające społeczeństwo mamieniem nagrodą ożycia trupów. Ohydna manipulacja oparta na strachu przed śmiercią. Etatowy kleruch katolicki tak daleko odszedł od postawy szamana - mędrca, opiekuna, lekarza duszy i ciała, że tylko powrót do wędrownego głoszenia wiary przez bosego księdza za jedzenie może przywrócić wiarygodność temu procederowi.
prawda2020.03.3 22:43
Kościól to nie jest kler , skoro się publicznie wypowiadasz ,powinienieś mieć wiedzę a nie pisać glupot i się ośmieszać swoim ignoranctwem!!!
JPIII2020.03.3 18:19
To koniec tej pedophilskiej hucpy i żaden h-o-m-o-ś chrystek go nie uratuje. Ludzie już w te bajki nie będą wierzyć.
Matwiej Łagodny2020.03.3 17:48
Panie Tomaszu ,a może PRAWDA jest przed Oczami.Pora Uznać że Jezus Syn Człowieczy to Nauczyciel ,Odkupiciel Grzechu Pierwotnego ,Sędzia Sądu Ostatecznego.Może pora że Jezus został Poczęty z Mocy-Ducha Boskiego ,i dzieła Bożego Człowieka.Jezus jest Podobny Bogu-Ojcu ,ale nie jest z Ojcem Jedno.( Prawda Braci Polskich---Biblijnych Unitarian.A co do Kaplanów Pora Znieść CELIBAT ,i UZNAĆ że to ZAWÓD jak każdy.ITD Teologi nie będę Pana Uczył,ale Credo Islamu mowi ,,Nie Ma bóstwa ,ponad Boga Jedynego",i tu jest Prawda
cris2020.03.3 17:47
ciężka praca służb po 1945 wstawiali agentów , zboczeńców a teraz próbują wcisnąć nam pomienioną wiarę ,hahaha
anonim2020.03.3 17:41
Kościół był, jest i pozostanie aż do skończenia świata. Ci, którzy nie dotrzymają kroku Ewangelii odpadną. Dotyczy to w równym stopniu świeckich, jak i duchownych. Wiara i jej zasady są niezmienne. Nie podlegają relatywizmowi. Kto wytrwa, będzie zbawiony.
Ewa2020.03.3 17:49
Cieszę się, że tak uważasz. Widzę, że nawet p.TT i fronda zaczyna wieszczyc koniec jak ateiści. Chyba nie znają Ewangelii. Pozdrawiam.
anonim2020.03.3 18:02
Tylko w Bogu nadzieja, tylko w Bogu siła, tylko z Bogiem zwycięstwo. Kto z pokorą Bogu zaufał wygra życie tu i w wieczności. O ileż świat byłby piękniejszy, gdyby ludzie chcieli Boga słuchać. Mnie Twój komentarz również sprawił radość.
Sauron2020.03.3 18:02
"Wiara i jej zasady są niezmienne. Nie podlegają relatywizmowi" Mam nadzieję, że nadal przestrzegasz wszystkich biblijnych zakazów i np nie nosisz ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici.
anonim2020.03.3 18:09
Biblię trzeba umieć czytać.
Sauron2020.03.3 18:15
Och no tak, zapomniałem, że jak dany fragment Biblii jest niewygodny do przestrzegania w dzisiejszym świecie to jest on tylko "metaforą". Proszę mi wybaczyć.
prawda2020.03.3 22:34
Nas obowiązuje przestrzeganie Dekalogu i Nowego Testamentu , ty odwolujesz się do Tory, która obowiązuje w Judaiżmie, więc możesz nośić ubrania utkane z dwóch i więcej nitek
Sauron2020.03.3 22:56
Oto fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego: Stary Testament 121 Stary Testament jest nieodłączną częścią Pisma świętego. Jego księgi są natchnione przez Boga i zachowują trwałą wartość, ponieważ Stare Przymierze nigdy nie zostało odwołane. 122 Istotnie, ekonomia Starego Testamentu była przede wszystkim ukierunkowana na przygotowanie przyjścia Chrystusa, Odkupiciela świata. Chociaż księgi Starego Testamentu zawierają także "sprawy niedoskonałe i przemijające", świadczą o Boskiej pedagogii zbawczej miłości Boga. Znajdują się w nich "wzniosłe nauki o Bogu oraz zbawienna mądrość co do życia człowieka i przedziwny skarbiec modlitwy, w którym wreszcie utajona jest tajemnica naszego zbawienia". 123 Chrześcijanie czczą Stary Testament jako prawdziwe słowo Boże. Kościół zawsze z mocą przeciwstawiał się idei odrzucenia Starego Testamentu pod pretekstem, że Nowy Testament doprowadził do jego przedawnienia (marcjonizm). Także sorki, ale chyba jednak katolików obowiązuje także Stary Testament.
Ogolnopolski komitet obrony przed sekta katolicka2020.03.3 23:47
Wy sekciarze nawet zasad własnej wiary nie znacie
Pan Jezus jest Królem i Panem Izraela2020.03.4 9:57
Jeżeli jak twierdzisz, że obowiązuje nas (rozumiem, że masz na myśli katolików) przestrzeganie Dekalogu, to dlaczego nie zachowujesz przykazania o przestrzeganiu SZABATU oraz kłaniasz się figurom, obrazom i innym bałwanom?
lena2020.03.3 23:08
Niestety, ale sam Pan Jezus Chrystus przed niebowstąpieniem martwił się, że jak przyjdzie ponownie na Ziemię w czasie ostatecznym, to czy zastanie kogokolwiek wierzącego.
Sauron2020.03.3 17:38
To generalnie jest już koniec Kościoła. Jeszcze kilkadziesiąt lat i ta organizacja będzie już ledwie strzępkiem swej dawnej potęgi.
Ireneusz2020.03.3 20:49
To juz ktoś ogłaszał, tylko potem sam zwariował i nie umiał odwołać.
Sauron2020.03.3 21:30
Popatrz sobie na statystyki, jak wielu młodych ludzi jest wierzących. Już teraz w szkołach jakieś 30-35 procent nie chodzi na religię (w większych miastach nawet więcej). Czasy dominacji KK się kończą i musicie się z tym pogodzić.
prawda2020.03.3 22:20
Jestes dyletantem a próbujesz ferować o przyszlości Kościola! Kościól zostal zalożony przez Chrystusa .Radzę poczytać Nowy Testament , a znajdziesz w nim wypowiedż Jezusa co do przyszlości Kościola ,,Ty jesteś opoką a na tej opoce zbuduję swój Kościól a bramy piekielne go nie przemogą,, / to odnosi się do św.Piotra/ .Kościól może przechodzić zle chwile , może mieć duszpasterzy którzy nie będa wzorem , którzy będą próbować umniejszać nakazy zawarte w dekalogu , istnieje KK w czasach gdzie ludziom wydaje się ,że wszystko zawdzięczają sobie , że Boga nie ma ,obraża się Go,żyją lamiąc wszystkie normy i zasady nie tylko religijny ale także spoleczne.Wygodnie powiedzieć że Boga nie ma , to zwalnia nas z obowiązku przestrzegania przykazań i fajnie jest! Zwalajmy winę na duchownych , na brak czasu , że to bajki i glupota! Do czasu! Bóg nie pozwala z siebie kpić jak wiemy z Pisma Św. ale i wlasnych doświadczeń , tylko jest cierpliwy .Ale do czasu ; nie dziwmy się tornadom czy huraganom / zjawisko to dawniej w Polsce nie mialo miejsca/, powodziom , suszom, erupcją wulkanów dawno wygaslym , trzęsieniom Ziemi , epidemii . Każdy za siebie zda sprawę ze swojego życia w odpowiednim czasie; księża , hierarchowie kościelni , ludzie wierzący i niewierzący.Malo tego ,im komu więcej dano ym więcej od niego się wymaga i tym surowiej będzie rozliczany .W ięc przestańcie się ,,zamartwiać ,, że KK się rozpada! Kościól się nie rozpadnie bo zostal zbudowany na Chrystusie! A ... może niewiele tak trzeba jak wynika nawet z obecnej sytuacji zagrożenia pandemią ,jakoś więcej ludzi widuje się w kościele i to zjawisko nasila się nie tylko w Polsce, ale nawet na ,,postępowym,,zachodzie Europy. To świadczy wlaśnie o tym ,że KK byl od zalożenia Chrystusa , jest i będzie trwal bo tak powiedzial Ten , który przez historyków , badaczy uznany jest za Osobę ,która wywarla największy wplyw na dzieje świata.Nawet agnostycy czy ateisci zajmujący się Osobą Chrystusa ,uznają zgodnie, że byl i jest najważniejszą Osobą na ziemi.
Ogolnopolski komitet obrony przed sekta katolicka2020.03.3 23:44
Ty jak cytujesz coś to sprawdz co cytujesz. Wyrazów w nawiasach nie ma w oryginalnym tekście więc słowo SKAŁA nie jest częscią pisma lecz katolickim dodatkiem W oparciu o tak przetłumaczony tekst można by wnioskować, iż Skałą jest Piotr i że to na nim ma być zbudowany Kościół Jezusa Chrystusa. Dodane w klamrach słowa [czyli Skała], nie są tłumaczeniem tekstu pierwotnego, ale narzuconą interpretacją. Poza tym Kościół Jezusa Chrystusa jest społecznością ludzi którzy najpierw się do Niego zwrócili, a następnie (darmo i z łaski) otrzymali bezpośrednio z Jego ręki zbawienie anie członkowie katolickiej sekty ktorym sie wydaje ze przez samo bycie członkiem tej heretyckiej sekty są kościołem. Za czasów NT katolicyzm nie istniał wiec nie kłam ze załozycielem tego czegoś jest Zbawiciel
Urszula2020.03.4 18:01
Jezus mówiąc to wszystko nie miał na myśli jakiegoś literalnego kościoła, budynków, rozpasanych grzesznych hierarchów, żyjących wystawnie za kasę ludzi często biednych. Z kolei "skałą, opoką" w NT jest sam Jezus, a nie Piotr. Jeśli Jezus zakładał kościół to na pewno nie był to kościół katolicki bo KK nie tylko powstał jako religia państwowa w IV w.n,e., ale nie głosi nauk chrystusowych. Dla katolika ważniejsza jest Maria niż Jezus. Maluczko, a zrobią Marię jedyną odkupicielką. Już jest ogłoszona współodkupicielką co jest obrazą Boga. Zastanówcie się katolicy dokąd zmierzacie. I czy idąc trzymacie się ściśle nauk i słowa Jezusa.
efezjan2020.03.4 8:46
Trzymam kciuki. Również się zaangażowałam, moje dzieci nie chodzą do kościoła.
Glaudiusman2020.03.3 17:32
To jest pomylenie pojęć. Kościół nie jest organizacją świecką, więc nie ma mowy o jakieś fikcyjnej demokracji, która zawsze jest oszustwem naiwnych. Kościół jest powołany przez Chrystusa i ma mandat Boży. Ma swoją strukturę hierarchiczną i nikt ze świeckich nie ma żadnego prawa odwołać nawet grzesznego duchownego. A to że obecny świat promuje pychę, butę, zboczenia wszelkiego typu jako niewolnik diabła nie ma nic do rzeczy. Można go prześladować jak to często bywało w przeszłości i teraz, ale nie można zmienić paradygmatów wiary, nawet wysoka hierarchia.
Dam2020.03.3 18:48
Organizacja współpracująca z faszystami, pomagająca nazistom uciec do Ameryki Płd i ukrywająca przez dziesięciolecia przestępców dawno temu utraciła mandat Boży.
Urszula2020.03.4 17:46
Obawiam się, że tego mandatu nigdy nie miała.
lena2020.03.3 22:41
Owszem, że nie nikt sobie nie ma prawa pozbawić grzesznego księdza sakramentu kapłaństwa, ale ma prawo księdza ukarać - Sąd Najwyższy . Za nieprzestrzeganie prawa i za przestępstwa jeśli, by takie popełnił . Poza tym lepiej jest dla Kościoła jak takiego księdza usunie się z szeregów duchowieństwa z zwykłego powodu - gorszenie ludzi. Ja jako katoliczka nie chcę, by taki duchowny był w przestrzeni publicznej i do tego niegodnie sprawował Eucharystię.
Jędrzej 2020.03.4 6:24
Redaktor Terlikowski nawet nie wspomina o demokracji ale analzuje zmieniajaca się rzeczywistość. Papież Franciszek ma wizję Kościoła uboższego, który nie skupia się zbyt na doktrynie a koncentruje się na praktyce cont ewangielicznych przez wszystkich człnków Kościoła. Moim zdaniem główny cel jest właściwy, ale zamęt teologiczny został już mocno zasiany.
jestem duchowym izraelitą2020.03.4 7:18
Kiedy to Pan Jezus powołał "kościół"? Zacząłem czytać Pismo św. i z lektury wynika, że Pan Jezus przyszedł po to by restaurować ZGROMADZENIE IZRAELA.
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.03.3 17:23
Reklama?
wicek2020.03.3 19:43
Zwykłe brednie. Niewarte złamanego grosza.