Szymon Hiżycki OSB: Boże Ciało jest nam dzisiaj potrzebne jak nigdy - zdjęcie
11.06.20, 16:30Screenshot Youtube

Szymon Hiżycki OSB: Boże Ciało jest nam dzisiaj potrzebne jak nigdy

11

Boże Ciało, czyli tajemnica Obecności

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej / Pwt 8,2–3.14b–16a; 1 Kor 10,16–17; J 6,51–58

Tajemnicę Eucharystii w tym roku czciliśmy już specjalną liturgią w Wielki Czwartek. Dzisiaj, w Boże Ciało, czcimy ją w sposób szczególny po raz kolejny (piszę „w sposób szczególny”, ponieważ każda msza św. jest wyrazem czci wobec tej tajemnicy). O ile w Wielki Czwartek skupialiśmy się przede wszystkim na aspekcie uczty, wydania Chrystusa za nasze grzechy, ofiary krzyżowej, oczekiwania na zmartwychwstanie, o tyle teraz skupiamy się na Najświętszym Sakramencie jako tajemnicy obecności Boga żywego pośród nas. I nie jest ona odległa, zastępcza czy teoretyczna. Przeciwnie, jest ona przerażająco bliska i konkretnie namacalna – w kawałku chleba i odrobinie wina. Dlatego Boże Ciało to pytanie, które podczas procesji stawiamy całemu światu (i sobie samym też): czy wierzysz, że Bóg jest zawsze obecny pośród nas?

Znak procesji eucharystycznej urąga zdrowemu rozsądkowi ludzi współczesnych. Bóg, do którego dąży się przez subtelne medytacje w stylu buddyjskim, wydaje się być odległy od Tego, który mieszka pośród nas w łatwo dostępnym i prostym znaku chleba i wina, czy daje się poznać dzięki pokornemu gestowi adoracji Hostii w monstrancji. Kult Eucharystii wymaga poświęcenia czasu, spędzenia chwil przed tabernakulum. Czy dzisiaj, kiedy mamy kalendarze wypełnione co do minuty, stać nas jeszcze na „marnowanie” czasu na adorację eucharystyczną? Żyjemy w zabieganym świecie, czasami mamy wrażenie, że biegniemy wraz z nim bez głębszego celu, na oślep, w smutku… Procesja z Najświętszym Sakramentem chce temu naszemu wyścigowi przywrócić porządek i sens – przez życie idziemy z Bogiem, centrum naszego życia jest ołtarz i słowo Boże, chlebem, który daje nam siłę, jest Ciało Pańskie.

Boże Ciało jest nam dzisiaj potrzebne jak nigdy. Przez jego prostą symbolikę możemy odnaleźć fundamenty naszego życia: wspólnotę z Bogiem i z ludźmi.

Fragment książki „Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych”

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła „Pomiędzy grzechem a myślą” oraz o praktyce modlitwy nieustannej „Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie”.

Komentarze (11):

Jadwiga D.2020.06.11 20:09
W TAK NIEPEWNYCH CZASACH, BOŻE CIAŁO JEST NAM TERAZ POTRZEBNE, JAK NIGDY DOTĄD,! ''...CIEBIE BOŻE WYSŁAWIAMY, TOBIE PANU WIECZNA CHWAŁA, CIEBIE OJCA NIEBIOS BRAMY, CIEBIE WIELBI ZIEMIA CAŁA...........(...). " .. LECZ GDY ZABRZMI TRĄBA SROGA, PRZYJDZIESZ SĄDZIĆ LUDZKIE CZYNY....."! Boże, bądź miłościw nam grzesznym, zmiłuj się szczególnie nad tymi, którzy z rozmysłem grzeszą przeciw Tobie! Daj im Łaskę nawrócenia!
Konrad2020.06.11 19:54
Lechu Keller i wszystkie tutaj twoje nicki! BLUŹNIERCO TE 8 WPISÓW SAM NAPISAŁES! KRETYNIE, JESTEŚ TCHÓRZEM ! bOISZ SIĘ PRZYZNAĆ DO NICKA, A NAWET DO NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ! ! Przechodzi ludzkie pojęcie, jak można pisać takim rynsztokowym językiem! BEZCZELNY ATEISTO, ŻYDZIE, NO TO NAPISZ, JAK WIDZIAŁEŚ KSIĘDZA Z TWOJEJ PARAFII W SKLEPIE......!? OD KIEDY TO ATEISTA I ŻYD MA SWOJA PARAFIĘ Z KSIĘDZEM? TY PEDZIU, TO MASZ SWOJĄ "parafię ale w diabelskim szambie..." ! TO CO ZROBIŁEŚ, TO JEST JEDEN Z NAJGORSZYCH, NAJCIĘŻSZYCH GRZECHÓW! NIE NAM ZROBIŁES KRZYWDĘ, TYLKO SOBIE! NIE ZDAJESZ SOBIE SPRAWY, JAK BARDZO BEDZIESZ TEGO ŻAŁOWAŁ!
NIE STRAS NIE STRAS2020.06.11 20:06
BO SIE ZERAS
TAJEMNICA OBECNOŚCI2020.06.11 19:15
KLESZEGO C H U J A W D.UPIE DZIECKA
katolicka kretynizacja polski2020.06.11 18:52
IJA KRETYN POTOMEK DZIADKA ZBRODNIARZA Z UB JESTEM DUMNY Z MOJEGO DZIADKA CZERWONEGO BOLSZEWIKA ZA TO ZE PO WOJNIE UTRWALAL WLADZE LUDOWA I DZIEKI NIEMU MY ZYDOKOMUNA MOGLISMY RZADZIC W TEN KRAJU DO 2015 R.
ZMIJOWE PLEMIE2020.06.11 18:43
Icek w waszej koszernej parafii jest rabi.
anonim2020.06.11 17:31
Oczywiście, ze tak.
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce?2020.06.11 17:05
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 ! 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐄𝐊 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) - 𝐍𝐄𝐒𝐒𝐄 𝐈 𝐋𝐎𝐊𝐀𝐋𝐍𝐘 𝐈𝐍𝐖𝐀𝐋𝐈𝐃𝐀, 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 𝐃𝐀𝐑𝐌𝐎𝐖𝐈 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐈 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 "𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈" - 𝐍𝐄𝐒𝐒𝐄 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. sprawdż
Leszek 2020.06.11 16:35
Zapisy: Królowa idzie do Sejmu 2020 MANIFESTACJA: Królowa idzie do Sejmu 17 czerwiec 2020 Warszawa Potrzebnych jest 1000 wpisów do uruchomienia procedur prawnych związanych z organizacją manifestacji. Zapisy trwają do 17 maja. Zapisują się osoby deklarujące osobisty udział w manifestacji: Królowa idzie do Sejmu. Wyrażam zgodę na opublikowanie mojego imienia, nazwiska i miejscowości, gdyż ja sam się zapisuję i ja sam dysponuję moimi danymi. Życzę sobie, aby moje imię, nazwisko i miejscowość były przeczytane podczas ogłoszeń przez ks. Piotra Natanka. IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska http://christusvincit-tv.pl/viewpage.php?page_id=248 Ilość zapisanych osób: 867 (oczekujących: 0) (stan na: 2020-06-11, 16:04)
katolicka kretynizacja polski2020.06.11 16:33
Ostatnio widziałem w Biedronce jak ksiądz z naszej parafii kupował krew Chrystusa; 0.7 litra za 19.99 , promocja jakaś była to 6 wziął...
Leszek 2020.06.11 16:37
Przyrodzenie miedzy drzwi a futrynę i laczkiem, to ci przejdzie.