Szydło: Zgodziliśmy się, że Polska musi rozwiązać spór sama! - zdjęcie
24.05.16, 16:04fot. Twitter

Szydło: Zgodziliśmy się, że Polska musi rozwiązać spór sama!

Zakończyło się spotkanie Premier Polski Beaty Szydło z  wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Na specjalnej konferencji prasowej Premier powiedziała, że zarówno polski rząd jak i Komisja Europejska są zdania, iż spór wokół Trybunału Konstytucyjnego musi zostać rozwiązany w Polsce.

Beata Szydło powiedziała: - Odbyliśmy dobrą konstruktywną rozmowę. Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół TK. W tej chwili w Polsce, polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, które wypełniają te wszystkie warunki, żeby spór wokół Trybunału Konstytucyjnego został zażegnany i żeby spełnić to o czym od początku zmian wokół TK mówiliśmy, żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie". I dodała: - Zgodziliśmy się oboje, że jest to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama - wewnętrznie. My jako członek UE jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską od dłuższego czasu. To jest dobry dialog, konstruktywny. Wymieniamy się informacjami i naszymi spostrzeżeniami. Ten dialog będzie podtrzymany". 

Premier Szydło powiedziała , że priorytetem jest doprowadzenie do tego, aby Trybunał mógł funkcjonować transparentnie. - Rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego to priorytet ze względu na funkcjonowanie państwa. Te propozycje, które przedłożymy zmierzają w tym kierunku, żeby doprowadzić do tego aby Trybunał mógł spokojnie funkcjonować i pracował transparentnie. To jest również odpowiedzialność sił politycznych w Polsce abyśmy szli w tym samym kierunku. Jest w tej chwili wola większości parlamentarnej i rządu. Te zmiany, które chcemy wprowadzić mają uzdrowić sytuację wokół TK, ale mają wypełnić nie tylko zasady demokratycznego państwa prawa, ale chcemy żeby były wypełniane również zasady praworządności. Apelujemy, żeby wszystkie strony zaangażowane w ten spór przyjęły takie rozwiązanie". 

A wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził, że Komisja Europejska nie będzie ingerować w kwestie, które Polska powinna rozwiązać wewnętrznie. - Chciałbym podziękować za zaproszenie mnie do Warszawy, żeby prowadzić dialog na temat praworządności Polsce. Chcę podziękować za wyrażenie silnego zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pani premier wyraziła silne zaangażowanie kontynuacją dialogu z KE. Ze swojej strony w Komisji Europejskiej zrobimy wszystko, co w naszej mocy żeby pomóc. W pełni zgadzam się z premier Szydło, że to jest problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce – tłumaczył Timmermans. I dodał, że w pełni funkcjonujące państwa członkowskie Unii Europejskiej są niezbędne do poprawnego funckjonowania UE. - Biorąc pod uwagę że premier Szydło powiedziała wprost, iż razem z innymi siłami politycznymi spogląda na kierunek rozwiązania problemu, że został nawiązany pozytywny dialog i że będzie to rozwiązanie trwałe, my w Komisji Europejskiej dołożymy wszelkich starań, aby wesprzeć wszytkie strony tego konfliktu, w celu wypracowania tego rozwiązania – zapewnił Frans Timmermans.

mko/niezalezna