- W Szwecji odnotowuje się 580 przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców. Inne kraje o dużym rozprzestrzenieniu się koronawirusa: to Litwa (564 zachorowania na 100 tys.), Łotwa (441), Francja (334), Estonia (313). Dla porównania wskaźnik ten dla Polski wynosi 129 – czytamy na portalu w polityce.pl

Jak wynika z najnowszych statystyk, Szwecja posiada obecnie najwyższy wskaźnik zachorowań na Covid-19 w Europie. W tym kraju nie zdecydowano się na zamknięcie kraju ani lockdown. Zaostrzono tylko restrykcje dotyczące zasad sanitarnych. Jak oceniają specjaliści krajowi grozi izolacja.

- My nie mieliśmy tak surowych restrykcji jak inne kraje - stwierdziła Annika Linde, była główna epidemiolog Szwecji.

- My nigdy tak naprawdę nie +zdusiliśmy+ koronawirusa jak nasi sąsiedzi – dodała.

- W Szwecji liczba zakażeń w ostatnich miesiącach zaczęła rosnąć później w stosunku do innych krajów w Europie, a teraz wolniej spada – powiedział z kolei obecny główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Jak ocenił Linde Szwecja powinna osiągnąć podobny jak w innych krajach europejskich poziom zakażeń pod koniec czerwca. Sprzyja temu letnia pogoda oraz ma pomóc efekt szczepień przeciwko Covid-19, który j- jak podkreśla - jest już widoczny w spadku liczby ofiar śmiertelnych.

 

mp/pap/wpolityce.pl