Szkaplerz noś, na różańcu proś!  - zdjęcie
16.07.21, 16:32Fot. via: Pixabay

Szkaplerz noś, na różańcu proś!

17

Sługa Boży Jan Paweł II nie tylko wspominał dzień i miejsce przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego, ale często mówił o tym, że praktykuje nabożeństwo szkaplerzne i że ustawicznie nosi szkaplerz na swoich barkach.

Jeszcze jako wikariusz w krakowskiej parafii św. Floriana, urządziwszy nabożeństwo dla chorych, zaprosił nań świątobliwego naszego współbrata - o. Rudolfa Warzechę, aby wygłosił zebranym szkaplerzną katechezę i nałożył im ten znak opieki Matki Najświętszej. Gdy o. Rudolf kończył swoją posługę, ks. Wojtyła - jak to zapisały kroniki - powiedział do chorych: "Noście zawsze szkaplerz święty. Ja zawsze mam szkaplerz na sobie, i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku".

Moglibyśmy przywołać całą litanię podobnych słów Sługi Bożego, zarówno sprzed wyboru na Namiestnika Chrystusowego, jak i późniejszych. Niech jednak wystarczą tyko poniższe:

Od odwiedzającego klasztor wadowicki młodego biskupa Karola Wojtyły zakonnicy usłyszeli: "Cieszę się, że mogę podzielić się z wami moim nabożeństwem do Matki Bożej Szkaplerznej. Szkaplerz, który przyjąłem z rąk o. Sylwestra (.) noszę zawsze, a chociaż mieszkałem w cieniu kościoła parafialnego, wasz kościół na Górce był mi zawsze bardzo drogi. Wśród wielu nabożeństw, które urzekały mą dziecięcą duszę, najgorliwiej korzystałem z nowenny przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. Był to czas wakacji, miesiąc lipiec. Dawniej nie wyjeżdżało się na wczasy, jak obecnie. Wakacje spędzałem w Wadowicach, więc nigdy do czasu mojego wyjazdu z Wadowic nie opuszczałem popołudniowych nabożeństw w czasie nowenny. Czasem trudno się było oderwać od kolegów, wyjść z orzeźwiających fal kochanej Skawy, ale melodyjny glos karmelitańskich dzwonów był taki mocny, taki przenikający do głębi duszy, więc szedłem. Tak, tak, mieszkałem obok kościoła parafialnego, ale wzrastałem w kościele św. Józefa".

w telegramie na koronację obrazu Matki Bożej Czerneńskiej, która odbyła się w 1988 r., Papież przywołał swój "pierwszy szkaplerz" , stwierdził, że "pozostał mu wierny" i że jest on "jego siłą".

W końcu w orędziu pt. "Opatrznościowe wydarzenie łaski", wystosowanym w 2001 r. z okazji jubileuszu 750-lecia daru szkaplerza świętego, przedłożył jego teologię i na zakończenie zaświadczył: "Ja również od bardzo długiego czasu noszę na sercu szkaplerz karmelitański!".

O tym, że Sługa Boży nosił zawsze szkaplerz święty świadczą też liczne fotografie. Najbardziej znane są dwie: na jednej widzimy sukniany szkaplerz na barkach junaka Karola Wojtyły, na drugiej zaś dostrzegamy brunatny szkaplerz Karmelu na szyi Jana Pawła II przebywającego w Poliklinice Gemelli w 1981 r., tuż po zamachu na jego życie.

Nadto wymowne świadectwo o przywiązaniu Jana Pawła II do szkaplerza złożył niedawno, i to aż trzykrotnie, jego były osobisty sekretarz, a obecnie metropolita krakowski, ks. abp Stanisław Dziwisz. W dniu 4 listopada 2005 r., w oficjalnym przemówieniu wygłoszonym w katedrze wawelskiej na rozpoczęcie procesu rogatoryjnego w sprawie beatyfikacji Sługi Bożego, arcybiskup powiedział: "W Wadowicach na Górce był klasztor ojców karmelitów bosych, którzy szerzyli kult św. Józefa i karmelitański szkaplerz. Sługa Boży mając 10 lat zapisał się do szkaplerza, który stale nosił i z którym poszedł do domu Ojca. Dodam, że był to prawdziwy szkaplerz - z sukna, a nie medalik na łańcuszku". Podobne słowa usłyszeliśmy z ust nowego metropolity krakowskiego 21 listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie zabrał głos podczas sesji inaugurującej ogólnopolskie sympozjum naukowe z racji jubileuszu 400-lecia obecności karmelitów bosych w Polsce, oraz 8 grudnia, kiedy to z okazji tego samego jubileuszu przewodniczył Eucharystii w krakowskim kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej.

Słusznie więc przeor wadowickiego klasztoru i kustosz miejscowego sanktuarium - o. Włodzimierz Tochmański - przyjmując wymowną relikwię szkaplerza Jana Pawła II, mógł powiedzieć: "Sługa Boży nie zdjął tej brązowej szaty Maryi, gdy otrzymał czarną sutannę kapłańską, gdy otrzymał fioletowe szaty biskupie, czerwone kardynalskie i białe papieskie. Ta brązowa karmelitańska szata pozostała na jego barkach do dnia śmierci i była niemym świadkiem wszystkich chwil życia Ojca Świętego".

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD
źródło: szkaplerz.pl

Komentarze (17):

cris2021.07.17 10:33
kościoły burzą , na tablicach samochodowych 666 , no to mają upomnienie od Boga.
Cytuję z Pisma Św! Czas się zastanowić!2021.07.16 23:10
"Biada bezbożnym sługom Pychy i nienawiści, których są serca zatwardziałe!-- Idzie Godzina groźna Sądu i Kary! --Porzućcie grzechy wasze i nawróćcie się! -- Biada Narodom, które zaparły się Boga i Podeptały Krzyż! -- Biada wam gorszyciele i deprawatorzy ciał i dusz! --Koniec wasz będzie w płomieniach, --razem z Bestią, której służycie. Oddaliście się na służbę nienawiści i przez nienawiść będziecie Karani" ....
bitcoinpoland.pl2021.07.16 20:21
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcoinpoland.pl
Nie dajcie się nabrać! ....To Oszustwo!2021.07.16 21:18
Tę pseudo-reklamę już nie raz wstawiał! Teraz znów zaczyna! Prosta zasada:... Żeby ktoś wygrał... Ktoś musi przegrać!... Oni wygrają, a ty stracisz !... TO TAKA JAKBY RULETKA!. UWAŻAJCIE! To się tylko ładnie nazywa, ale jest bardzo zakręcone! Wiem coś na ten temat. Pracowałam wcześniej w banku! Nie zauważyliście,.... nawet swojego nicku nie zostawił! Nawet to już jest podejrzane!
rebeliant2021.07.16 19:53
Szacher macher i nie ma - po prostu Jahwe to taki diabeł najlepszy.
rebeliant2021.07.16 18:34
Czyń tak, a Jahwe tak zakręci tymi małymi wy.r.uchańcami, że odechce im się nękania dostojnikom co to przelotne pokusy miewali.
Polak2021.07.16 17:11
W końcu Wojtyła jako naczelny szaman miał obowiązek reklamowania drogich amuletów dla naiwnych.
TruchłoJużGnijePoraRozwalićPomnikiTejKreatury2021.07.16 17:03
JanPapaBis, podła kreatura obrońcy pedofilskich klero-bestii w sutannach. Szelest banknotów zagłuszył mu krzyki dzieci gwałconych przez klero-pedofilów. Ze wszystkich pomników tego obleśnego klerucha zostanie tylko jeden - uwieczniający hańbę jego służalczego odczłowieczenia na szczycie religijnej machiny.
Lechu! ... Kłamiesz!2021.07.16 17:29
Przecież to ty jesteś taką przebrzydłą, starą kreaturą w wieku ponad .... 70 "+" ! Zapomniałeś, jak przezywałeś się na siebie we wpisach!???? Jak cię ogarnia demencja starcza, to wtedy lejesz jad na siebie! Nie masz się komu wyżalić, bo przecież jesteś .... Sam! ... Sam!... Sam! I tu cię boli!
Anonim2021.07.16 19:15
przyznaj sie ,skąd uciekłeś? tworki ?, abramowice? suchowola?
Widzisz "anonimie?2021.07.16 21:30
Lechu!... Nie umiesz się kryć!... Ale cię ta prawda zabolała! Naprawdę chcesz, aby ci na ten temat przytoczyć wcześniejsze twoje wpisy!. Mam je zapisane dokładnie !... Tu jest tylko trochę twojej sentencji! .... Ale mogę całe, dokładne twoje wypowiedzi tu podać! ... Gubisz się chłopie! Już widać, że nie wiesz co piszesz i gdzie wstawiasz! Taka prawda o tobie, staruszku! Piszę prawdę o tobie i to zaledwie rąbek teg, co w IPN o tobie piszą! Podawałeś nawet swój nr. ewidencyjny, pod którym jesteś i zgadza się. Sprawdzono!
Anonim2021.07.16 22:08
kus me tue palancie
" do anonima"...???2021.07.17 12:55
Tylko na tyle cię stać!... Nic więcej nie umiesz! Nawet językiem polskim nie umiesz się posługiwać! Wstydzisz się napisać tego w naszym języku! Aj, waj, chłoptasiu!
O...! ... Lesiu-"anonimie"?2021.07.17 13:01
Wyliczasz tyle psychiatryków??? Skąd je znasz?... Pewnie w nich siedziałeś!? Dobrze myślę?... Aż tyle razy tam byłeś? No i jak zdrówko, chyba słabo?!
Po 11...2021.07.16 16:43
"na różańcu proś" ??? To chyba świnia się prosi, nie katolik? Ale mogę się mylić.
Anonim2021.07.16 22:10
to ,chyb takst tuska, bo to niemcy zakonnicy w xII rózaniec wymyśliły i prosze ,jak sie przyjeło klepanie paciorów na wschodzie
Anonim2021.07.16 16:40
Podskocz żwawo do pułapu, zrób jajcami chlapu chlapu...