"Szatan jako władca tego świata" - zdjęcie
10.05.13, 11:00Szatan (grafika Gustawa Doré/Wikimedia Commons)

"Szatan jako władca tego świata"

14

Ewangeliczna „teoria spiskowa” i „mowa nienawiści”.

Papież wypowiedział te słowa komentując konkretne  czytania liturgii dnia (4 maja 2013), pochodzące z Dziejów Apostolskich (16, 1-10)  i z Ewangelii św. Jana (15, 18-21). Zwłaszcza ten drugi fragment jest dla nas istotny, w kontekście rozważania nad zagadnieniem szatana jako Władcy tego świata.

„Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: "Sługa nie jest większy od swego pana". Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać.  Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał.  Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu. Kto Mnie nienawidzi, ten i Ojca mego nienawidzi.  Gdybym nie dokonał wśród nich dzieł, których nikt inny nie dokonał, nie mieliby grzechu. Teraz jednak widzieli je, a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca  mego.  Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu.  Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

Jezus używa mocnego słowa „Nienawiść.” Także i za Jego czasów to słowo oznaczało to samo co teraz. Jest to ostre, skrajne słowo. Ojciec Święty powiedział: „Droga chrześcijan to droga Jezusa”. Aby Go naśladować, nie ma innej. Jedną z tych dróg wskazanych przez Jezusa „jest konsekwencja w nienawiści świata, a także księcia tej nienawiści w świecie”.

Książę nienawiści w świecie.

Jezus – wyjaśnił Papież – wybrał nas i nas „odkupił. Wybrał nas z czystej łaski. Poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie wykupił nas z władzy świata, z władzy diabła, z władzy księcia tego świata. Takie jest pochodzenie nienawiści: zostaliśmy zbawieni, a ten książę świata, który nie chce naszego zbawienia, nienawidzi nas i powoduje prześladowanie, które trwa od pierwszych czasów Jezusa po dziś dzień. Tak liczne wspólnoty chrześcijańskie są prześladowane w świecie. W tych czasach bardziej niż w pierwszych czasach! Dziś, teraz, w tym dniu, w tej godzinie. Dlaczego? Właśnie dlatego, że duch świata nienawidzi”.

Książę świata, który nie chce naszego zbawienia, to znów określenie ewangeliczne w Wulgacie (łac.) „Princeps huius mundi” „Pan (książę) tego świata” jest to jedno z określeń szatana użyte przez Chrystusa w Ewangelii wg św. Jana (i 14,30).

Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony.”  J.12,31

„ Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie” J.14,30

Niech to będzie jasne

Ojciec Święty kontynuował, obrazowo streszczając treści Ewangelii : „Pomyślmy o tym, jak książę świata chciał zwieść Jezusa, kiedy był na pustyni: 'Usłuchaj! Jesteś głodny? Jedz. Możesz to uczynić'. Zachęcał Go także trochę do próżności: „Usłuchaj! Przyszedłeś, żeby zbawić ludzi. Oszczędź czas, idź do świątyni, rzuć się z niej, a wszyscy ludzie zobaczą ten cud i wszystko się skończy: będziesz miał autorytet”. Ale pomyślmy: Jezus nigdy nie odpowiedział temu księciu swoimi słowami! Nigdy. Był Bogiem. Nigdy. W odpowiedzi poszukał słów Bożych i odpowiedział słowem Bożym”. Jest to przesłanie dla człowieka współczesnego: „Z księciem tego świata nie można prowadzić dialogu. Niech to będzie jasne”.

MP/osservatoreromano.va

Komentarze (14):

anonim2013.05.10 12:19
Papież ma wielki dar słowa - ubierania spraw arcytrudnych w przejrzyste wypowiedzi, to rzadkie - a co ze sługami tego świata i jego pana? np. z trollami frondowymi, nie tymi poszukującymi i pytającymi, ciekawymi - bo to nie trolle tylko tymi, którzy ewidentnie robią destrukcyjną robotę tutaj? z palikociarnią? dyskutować, czy to raczej bez sensu? sam nie wiem
anonim2013.05.10 12:36
Jeszcze tylko pytanie, co konkretnie Franciszek rozumie przez "księcia tego świata". Czy wobec tego czeka nas - wreszcie - wycofanie się z idiotycznego "dialogu" z innymi religiami i powrót do nauczania, w którym "poza Kościołem nie ma zbawienia"? Czy możemy zacząć z powrotem otwarcie potępiać niewierzących i - nie prowadząc z nimi "dialogu" - po prostu stawiać im warunek: albo się nawrócą, albo nie ma rozmowy? Czy oznacza to zintensyfikowanie wysiłku Kościoła w celu rugowania bezbożnictwa i zaprzestanie zgubnego "dialogu" z państwem liberalnym? Itd. Prywatnie obawiam się, że nie. To tak się tylko Franciszkowi powiedziało, bo ładnie brzmi:)
anonim2013.05.10 12:55
KonradTomasz niestety trzeba rozeznawać za każdym razem i indywidualnie, z niektórymi dyskutować, innych pomijać i ignorować (co najwyżej zgłosić do usunięcia). Jako przykład podam ci dwóch, których identyfikuję, a ponadto znam z innych forów - z tymi nie ma żadnego dialogu, nie ma żadnej dyskusji,oni są tu służbowo w celu siania totalnej destrukcji. Ci rozpoznani przeze mnie to osobnicy z nickami: gosc_z ch, Denisowicz oraz ten ze zmieniającym się nickiem zaczynającym a to na Gabi... a to na Gabry... itp - to ta sam osoba. Z tymi nie ma żadnej możliwości dialogu, bo oni to wykluczyli a priori.
anonim2013.05.10 13:12
@Nabi Obrażam się, zapomniałeś o mnie :) Weście sobie do serca słowa JaGola.
anonim2013.05.10 13:36
"...Zdążyłem wyszeptać ulubione słowo każdego Diabła: - Porozmawiajmy..." To cytat z powieści "Biała Linia" - Andrzej Michał. Lecz jej podtytuł powinien brzmieć: "rozmowy z diabłem(władcą tego świata)- tekst powieści min. w "Znak", "W. Literackie", "Świat książki". https://www.facebook.com/pages/BIA%C5%81A-LINIA-Andrzej-Micha%C5%82/366787880104914?ref=ts&fref=ts
anonim2013.05.10 13:38
"Czy możemy zacząć z powrotem otwarcie potępiać niewierzących" kolega se przemyśli ilu ludzi się nawróci kiedy będzie się ich chłostać językiem polecam Mat 10, 16
anonim2013.05.10 13:49
Czy mocne słowa Franciszka o nie wchodzeniu w dialog z księciem tego świata dotyczą także nie wchodzenia w dialog z masonerią i jej przybudówkami? Wiemy że Kościół potępiał masonerię w wielu dokumentach i zabraniał wiernym uczestnictwa w tej sekcie. Rozpowszechniona jest też w wielu kręgach kościelnych wiedza o tym że masoneria jest kościołem szatana. Jak wobec tego oświadczenia biskupa Rzymu i wobec wiedzy o masonerii mamy rozumieć honorowe członkostwo Franciszka ( jeszcze jako kardynała) w Rotary Club...potwierdzone dokumentem z pieczęcią i podpisem Bergoglio. Słowa mogą brzmieć jak grom...a co z czynami?
anonim2013.05.10 14:24
wystarczy NIE ULEGAĆ SUGESTIOM MOŻLIWOŚCI DYSKUTOWANIA O SPRAWACH ZASADNICZYCH. ABORCJA ZAWSZE JEST ZŁEM. Podobnie wiele innych "problemów".
anonim2013.05.10 14:42
[email protected] Coś wiesz, to powiedz. A Ty po której stronie będziesz naszej czy ichniej i czy będziesz godził na dyskusję czy nie, bo na razie to na tym forum jesteś siłą destrukcyją.
anonim2013.05.10 16:28
Papież Franciszek bardzo mnie tymi słowami pozytywnie zaskoczył!Mówi prosto,nie owija w bawełnę. A tak na boku:powiedział jakiś papież na szatana "władcą tego świata"?
anonim2013.05.10 16:31
Errata:Miało być papież poprzednik!
anonim2013.05.10 17:49
JaGol Jakieś niedoczytanie w 21 w. w Europie? Co nas czeka jest dość dokładnie opisane w Ewangeliach a zwłaszcza w Apokalipsie Św Jana. Ogólnie dostępna lektura od wielu setek lat.
anonim2013.05.10 18:32
Gdy Jezus mówi "...Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. ..." najwyraźniej nie mówi o sobie, że przyjdzie ponownie "...sądzić żywych i umarłych...". Kogo Jezus ma na myśli?
anonim2013.05.11 5:19
Dziekujmy Bogu ze ten portal istnieje . Polecam rowniez Telewizje Republika . Pozdrawaim Redakcje :)