Jak informuje portal TV Republika, Mikołaj B., syn znanego prawnika pełniącego ważną funkcję konstytucyjną, skazany za rozbój.

Wydział dla nieletnich Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów orzekł zastosowanie wobec niego środków wychowawczych w postaci nadzoru kuratora oraz 30 godzin prac społecznych. Jak wskazuje portal zyciestolicy.com.pl, te same środki zastosowano wobec jego dwóch kolegów: Tymona T. oraz Konrada O. - czytamy z kolei na portalu TVP Info.

14-letni Mikołaj B. - jak podaje portal zyciestolicy.pl - miał dokonać ze swoimi kolegami w sumie trzech rozbojów w pobliżu szkoły, do której uczęszczał. Zdarzenia miały mieć miejsce 26 i 28 maja 2019 roku, a „uczestnicy zajścia mieli grozić nożem rówieśnikom żądając od nich pieniędzy”.

Policja została powiadomiona w tej sprawie przez rodziców pokrzywdzonych dzieci, które zostały obrabowane min. przez Mikołaja B..

W stosunku do oskarżonych Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w Warszawie, V Wydział Rodzinny i Nieletnich wydał orzeczenie, w którym wobec syna Adama Bodnara i jego kolegów zastosowno środki wychowawcze w postaci dozoru kuratora oraz 30 godzin prac społecznych.

Za czyny te osobom dorosłym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat. Sąd jednak nie dopatrzył się w tej sprawie konieczności osądzania oskarżonych jako osób pełnoletnich, co jest rozstrzygnięciem na korzyść Mikołaja B. oraz jego kolegów.

Portal Życie Stolicy, zwrócił się w tej sprawie do RPO Adama Bodnara z prośbą o komentarz i wyjaśnienia, jak jednak wyjaśniło biuro prasowe RPO pytania te „pozostają poza zakresem działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.”.

 

mp/tv republika/portal tvp info/zyciestolicy.pl