Świętujemy pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - zdjęcie
27.12.21, 11:01Fot. stiopa wikipedia cc by sa 4.0

Świętujemy pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

3

W tym roku, po raz pierwszy cała Polska świętuje ustanowiony przed dwoma miesiącami Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O godz. 16.40 we wszystkich kościołach Archidiecezji Poznańskiej zabiją dzwony na upamiętnienie chwil wybuchu Powstania.

Po ponad 123 latach uciemiężenia pod pruskim zaborem mieszkańcy Wielkopolski, która po ogłoszeniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku znajdowała się jeszcze poza granicami Rzeczpospolitej, zainspirowani płomienną patriotyczną mową Ignacego Paderewskiego wygłoszoną w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w Poznaniu, 27 grudnia 1918 roku przed godz. 17 chwycili za broń w powstańczym zrywie.

Wielkopolanie stopniowo wypierali Niemców z kolejnych terenów. 6 stycznia 1919 roku zdobyty został ostatni poznański punkt oporu zaborcy, niezwykle ważne strategicznie lotnisko Ławica.

Ostateczne zwycięstwo powstańców wielkopolskich zostało przypieczętowane w traktacie wersalskim z 28 czerwca 1919 roku. Do Polski wróciła zdecydowana większość dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Podczas walk zginęło ponad 2 tysiące Polaków i znacznie więcej żołnierzy niemieckich. Gdy Niemcy zaatakowali Polskę we wrześniu 1939 roku mieli już gotowe listy wielkopolskich powstańców, prowadząc wobec nich bezwzględną politykę planowej eksterminacji.

O godzinie 16:30 przy poznańskim pomniku Powstańców Wielkopolskich kwiaty złoży prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich. W całym mieście zawyją syreny alarmowe, a w całej archidiecezji poznańskiej zabiją dzwony kościelne.

To nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – 27 grudnia 1919 roku – kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał 23 listopada 2021 r. prezydent RP Andrzej Duda. Metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienia święta państwowego, który trafił do prezydenta Dudy.

 

ren/archpoznan.pl, poznan.tvp.pl, twitter

Komentarze (3):

Skrzypek na dachu2021.12.29 21:12
Brawo Poznan . Brawo Pan Prezydent Ignacy Padarewski .
Kto cię cebulaku ren upoważnił2021.12.27 12:30
do wypowiadania się w imieniu innym niż swoje własne? Ja NIE ŚWIĘTUJĘ. (I nie mam nic do Poznania i do Poznaniaków).
Żyd Anonim2021.12.27 11:18
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "katolicka Polska" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W każdym księdzu widzę pazernego pedofila, który naiwnych straszy piekłem. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, księża w obozach, my bylibyśmy panami, a goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.