Wielkanocy nie świętujemy przez jeden dzień, ani też przez dwa. Nie zapominajmy, że Kościół będąc świadomym tego, że cud zmartwychwstania jest zbyt wielki, aby cieszyć się nim tylko przez jeden dzień – zaczął obchodzić Oktawę Wielkiej Nocy. Dlatego też bez przerwy, przez osiem dni, powtarza tę jedną, najważniejszą prawdę – Chrystus Zmartwychwstał!

Nie znamy dziś niestety dokładnej daty powstania oktawy Paschy. Wiemy, że wspomina o niej już w IV stuleciu Asteriusz Sofista z Kapadocji. Kościół chce w ten sposób podkreślić rangę oraz ważność uroczystości.

Tych osiem dni traktowanych jest jak jeden, stąd też w oktawie Wielkanocy post piątkowy nie obowiązuje. Codziennie w tych dniach śpiewamy też „Gloria” oraz wielkanocną sekwencję „Niech w święto radosne”. W trakcie Mszy świętych czytane są też perykopy o spotkaniach Zmartwychwstałego – z Marią Magdaleną czy uczniami idącymi do Emaus.

Ostatni dzień oktawy to Biała Niedziela, w trakcie której niegdyś neofici ochrzczeni w trakcie rzymskiej Wigilii Paschalnej, ubrań na biało, szli do kościoła św. Pankracego w procesji. Teraz dzień ten jest świętem Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez świętego Jana Pawła II.

dam/ekai.pl,Fronda.pl