Św. Elżbieta - bez reszty oddana chorym i biednym - zdjęcie
17.11.19, 10:55fot. Mihai Andrei, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Św. Elżbieta - bez reszty oddana chorym i biednym

8

Elżbieta urodziła się w 1207 r. w Bratysławie lub na zamku w Sarospatah jako trzecie dziecko Andrzeja II, króla Węgier, i Gertrudy, siostry św. Jadwigi Śląskiej. Miała zaledwie 4 lata, gdy została zaręczona z Ludwikiem IV, późniejszym landgrafem Turyngii. Wychowywała się wraz z nim na zamku Wartburg. Wyszła za niego za mąż zgodnie z zamierzeniem swojego ojca dopiero 10 lat później, w roku 1221, mając 14 lat. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci: Herman, Zofia i Gertruda. Po 6 latach, w 1227 r. Ludwik zmarł podczas wyprawy krzyżowej w Brindisi we Włoszech. Tak więc Elżbieta została wdową mając 20 lat.

Zgodnie z frankońskim prawem spadkowym, opuściwszy wraz z dziećmi Wartburg, Elżbieta zamieszkała najpierw w pobliskim Eisenach, a następnie w Marburgu, gdzie ufundowała szpital, w którym sama chętnie usługiwała. Oddała się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu. Jej spowiednikami byli franciszkanin Rudiger i norbertanin Konrad z Marburga, słynny kaznodzieja i inkwizytor na Niemcy, mąż bardzo surowy. Prowadził ją drogą niezwykłej pokuty. W 1228 r. Elżbieta złożyła ślub wyrzeczenia się świata i przyjęła jako jedna z pierwszych habit tercjarki św. Franciszka.

Ostatnie lata spędziła w skrajnym ubóstwie, oddając się bez reszty chorym i biednym. Zmarła w nocy z 16 na 17 listopada 1231 r. Sława jej świętości była tak wielka, że na jej grób zaczęły przychodzić pielgrzymki. Konrad z Marburga, korzystając ze swego stanowiska inkwizytora, napisał jej żywot i zwrócił się do Rzymu z formalną prośbą o kanonizację. Papież Grzegorz IX bezzwłocznie wysłał komisję dla zbadania życia Elżbiety i cudów, jakie miały się dziać przy jej grobie. Stwierdzono wówczas ok. 60 niezwykłych wydarzeń. Sprawę poparł także metropolita Moguncji i św. Rajmund z Peñafort. Po 4 latach Grzegorz IX bullą z 27 maja 1235 r. ogłosił uroczyście Elżbietę świętą. Jest patronką elżbietanek (zgromadzenia założonego w Nysie w 1842 r., prowadzącego liczne dzieła w Polsce), elżbietanek cieszyńskich (założonych w XVII w. w Akwizgranie) oraz Franciszkańskiego Zakonu Świeckich; jest także patronką Niemiec i Węgier. Jej imię przyjęło jako swoją nazwę kilka zgromadzeń zakonnych i dzieł katolickich.

W ikonografii św. Elżbieta przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Powstała bowiem legenda, że mąż zakazał jej rozdawać ubogim pieniądze i chleb. Gdy pewnego razu przyłapał ją na wynoszeniu bułek w fartuchu i kazał jej pokazać, co niesie, zobaczył róże, mimo że była to zima. Jej atrybutami są także: kilka monet i różaniec.

bsw/brewiarz.pl

Komentarze (8):

Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.17 12:47
14 lat i już wyszła za mąż a klechy histeryzują żeby nie uczyć dzieci wychowania seksualnego
Maryla2019.11.18 0:52
Kretynie.......nie katolicki! Co się dziwic twojej wypowiedzi ! Nie umiesz liczyć! To działo sie w 1221 roku, czyli 800 lat temu ! Zaręczyny , jak miała 4 lat ! Naprawdę nic nie rozumiesz? Przeczytaj artykuł!
JONASIK2019.11.17 12:46
Św. Jerzy Owsiak współczesna Św. Elżbieta. W ikonografii św. Jerzy będzie przedstawiany w żółtej koszuli i czerwonych okularach.
eunoroom2019.11.17 23:15
I będzie świętym niezależnym, niezależnym od katolickich pasibrzuchów.
M.D.2019.11.18 0:47
Widzę Jonasiku i eunoroomie , że wzajemnie się: cham chama, chamem poganiacie ! Zrobiliście szambo i bluźnierstwo ! Odpowiesz za każde słowo..... będziesz tego żałował! Przekonasz się ....
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.17 11:41
Pomagała chorym tak jak Matka Teresa z Kalkuty która wolała patrzeć na cierpienie pacjentów zamiast dać im środki przeciwbólowe.
M.D.2019.11.18 0:42
Ty durny pacanie ! Co piszesz ! Byłeś i widziałeś, co dawała, tak? To było dać im proszki ! Parszywa gęba twoja tak łże !
Bez żadnego trybu2019.11.17 11:26
Św. Elżbieta. Przeciwieństwo żyjących w luksusowych pałacach i przepychu, obwieszonych złotem biskupów-pasożytów-darmozjadów. Taka prawda.