Sejm zajmie się dziś wyborem nowego RPO. Jak zagłosują posłowie? - zdjęcie
15.04.21, 07:31Fot. via: Wikipedia

Sejm zajmie się dziś wyborem nowego RPO. Jak zagłosują posłowie?

5

Dziś posłowie kolejny raz spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się we wrześniu, jednak do tej pory nie udało się powołać jego następcy. Ostatnio wybrany przez Sejm kandydat nie zdobył odpowiedniego poparcia w Senacie.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił już wyrok ws. przepisu pozwalającego RPO pełnić swoje obowiązki po zakończeniu kadencji do czasu wyboru następcy. TK jednogłośnie orzekł, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją

W Sejmie dziś wieczorem posłowie kolejny raz przystąpią do wyboru następcy Adama Bodnara. W poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę posła Bartłomieja Wróblewskiego z PiS. Poseł PiS Marek Ast podkreślał, że jest on „najlepszym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich”.

- „Bartłomiej Wróblewski deklaruje gotowość do apolitycznego sprawowania funkcje RPO. Chce budować mosty, być otwarty na zarówno lewą, jak i prawą stronę sceny politycznej”

- przekonywał parlamentarzysta.

Kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego poza posłami PiS mają poprzeć też posłowie Porozumienia i Solidarnej Polski.

Poparcia większości posłów komisji sprawiedliwości i praw człowieka nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz.

kak/PAP

Komentarze (5):

Felek2021.04.15 9:09
Jeszcze tam nie upchali nikogo z rodziny. Dajcie szwagra Sobolewskiego, wprawdzie nie ma kompletnie żadnych uprawnień, ale rodzina jeszcze nie na swoim a żona już zasiada w zbyt wielu spółkach, no więc wie Pan, nie możemy już.
Grizzly2021.04.15 8:07
Posłowie PiS wybiorą spolegliwego i poddanego funkcjonariusza wskazaanego przez aparat partyjny. Nie stać ich na nic więcej.
Grizzly2021.04.15 8:14
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Grizzly2021.04.15 8:16
PS. Nie dyskutuję z chamami ale wyjątkowo odpowiem: lepszy obecny, nielegalny pedalsko - spolegliwy?
Anonim2021.04.15 7:47
Rosyjski agent na urzędzie RPO? Ma ktoś jeszcze jakieś wątpliwości, ze Pis reprezentuje ruskie interesy?