Dzisiaj zapadł wyrok TK w sprawie przepisów ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Trybunał uznał, że kontrolowany przepis ustawy o RPO jest niezgodny z Konstytucją. Oznacza to, że dotychczasowy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nie może pełnić swojej funkcji.

- Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich z art. 2 Konstytucji RP tj. zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz wywodzoną z niej zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, jak również z zasadą sprawiedliwości, z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP, określającym okres kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz z art. 7 Konstytucji RP. Jest niezgodny z Konstytucją. Orzeczenie zapadło jednogłośnie - powiedziała Julia Przyłębska, prezes TK.

Przedmiotowy przepis utraci jednak moc obowiązującą po 3 miesiącach od publikacji wyroku TK.

Przedmiotem postępowania była konstytucyjność przepisu ustawy o RPO przedłużającego kadencję dotychczasowego Rzecznika w sytuacji, gdy nie został wybrany jego następca.

Rozprawa została zamknięta dwa dni temu tj. 13 kwietnia. Była ona wielokrotnie odraczana. Początkowo rozpoznanie planowano na dzień 20 września 2020 roku. Posiedzenia z 13 kwietnia było dziesiątą próbą rozpoznania tej sprawy.

Marek Ast z PiS wskazał na rozprawie, że problem z kadencją obecnego RPO pojawił się z powodów politycznych. W celu powołania nowego Rzecznika konieczna jest akceptacja obydwu izb parlamentu. W senacie, w którym większością dysponuje opozycja, przepadła dotychczasowa kandydatura Piotra Wawrzyka z MSZ.

- Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepis - czytamy we wniosku posłów PiS inicjującym postępowanie.

Obecnie cała procedura została wszczęta na nowo. Kandydatami na RPO są: kandydat PiS Bartłomiej Wróblewski, kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz oraz kandydat PSL i KO Sławomir Patyra.

W składzie orzekającym TK znaleźli się Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

jkg/dorzeczy