Sąd uniemożliwił rozpoznanie insynuacji sztabu Komorowskiego - zdjęcie
22.05.15, 19:28

Sąd uniemożliwił rozpoznanie insynuacji sztabu Komorowskiego

9

Insynuacje sztabowców Bronisława Komorowskiego o tym, że za incydentem w Toruniu (nazywanym przez nich atakiem na prezydenta) stoi Prawo i Sprawiedliwość powinny być dzisiaj rozpatrzone w trybie wyborczym. Tak się jednak nie stało, bowiem, gdy sztabowcy Andrzeja Dudy zgłosili sprawę do sądu ten już nie pracował. Sprawa zostanie więc rozstrzygnięta jutro (lub w niedzielę), tyle, że wtedy o wyroku nie będzie już można – z powodu ciszy wyborczej – poinformować opinii publicznej, prostując kłamliwe doniesienia sztabu Bronisława Komorowskiego i mediów.

I nie byłoby w tym może jakiegoś wielkiego skandalu, gdyby nie to, że odpowiedzialność za to zaniedbanie ponosi sąd. W sytuacji, z jaką mamy do czynienia, to znaczy w dniu przed ciszą wyborczą i przy niezwykle poważnych oskarżeniach, powinien on rozpatrzyć sprawę natychmiast, jeszcze w dniu dzisiejszym. I nie jest tak, że jest to niemożliwe. W paragrafie 45, ustęp 2 Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych zawarta jest informacja, że prezes sądu może – w trybie natychmiastowym  - wprowadzić dwuzmianowy system pracy. W takiej  sytuacji na miejscu, w sądzie, byłyby wszystkie osoby konieczne do wydania odpowiedniej decyzji, w trybie nieprocesowym. I nie trzeba by na to czekać aż do momentu, gdy sprostowanie insynuacji będzie już niemożliwe.

Trudno nie zadać więc pytania, czy zaniedbanie takiej decyzji nie jest w istocie opowiedzeniem się sądu po stronie jednego z kandydatów. Sądy powinny być niezawisłe i niezależne od władzy, ale jak widać w tej sprawie wcale nie mają ochoty być takie. I w ten sposób, nie po raz pierwszy, okazuje się, że Andrzej Duda musi walczyć nie tylko z kontrkandydatem, ale z całym aparatem państwa i z większością jego instytucji. Tak wygląda polska demokracja.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (9):

anonim2015.05.22 19:49
Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych zawarta jest informacja, że prezes sądu Może – w trybie natychmiastowym - wprowadzić dwuzmianowy system pracy. Prezes może a nie musi. Inaczej mówiąc, jednych można potraktować tak a innych inaczej. To jest właśnie Polski wymiar sprawiedliwości.
anonim2015.05.22 20:00
Odnoszę wrażenie, że serwis fronda.pl jest jednak również nieco stronniczy.
anonim2015.05.22 20:10
Niezwykle "ważna' sprawa do rozpatrzenia... proponuję komisję śledczą.
anonim2015.05.22 20:15
Geraldzie z Rivii, toż portal Fronda jest wyjątkowy... interpretuje barwę świata według własnej palety, zna prawdę jeszcze nieprawdziwą i broni PiSu jak pies swojego pana. Czyż nie dostrzegłeś tego wcześniej ;)
anonim2015.05.22 21:41
"prezes sądu może" - tu jest klucz panie Tomaszu. Prosze nie odbierac tego zlosliwie - bo polscy sedziowie pracuja bardzo ciezko.
anonim2015.05.23 6:56
Co to znaczy może więc nie musi? Do jasnej cholewki odbywa się najważniejszy akt w życiu społecznym narodu a paru sędziów, którzy w ostatnich latach "wsławili się" wieloma wiekopomnymi wyrokami, "nie musi" rozpatrzyć wniosku w trybie wyborczym? Bo o 16:00 kończy się praca? Bo ciężko pracują? A co czynią w Polsce miliony, które ciężko pracują a po pracy będą w czasie wyborów pełnić społeczne funkcje? Odpoczywają? A co ci, którzy muszą mieć dwie albo i więcej prac by się utrzymać a NA WYBORY IDĄ? I chcą mieć pewność, że wszystko odbyło się prawidłowo? Do pracy, nieroby. To WASZ OBOWIĄZEK przed aktem wyborczym rozsądzić WSZYSTKIE niejasności, jeśli to tylko fizycznie możliwe! ZA TO WAM PŁACIMY. Po tam was wszystkich szkoliliśmy przez lata, byście potrafili rozsądzać zgodnie z danymi wam na tacy kodeksami i sumieniem byście to czynili szybko i sprawiedlliwie, nie bałamucili nas idiotyzmami w stylu "ciężkiej pracy, braku czasu"! Jeśli nie to lepiej by tzw. "niezawiśli" stali sie "zawiśli"! I ktoś was zaczął stawiać przed wymiarem sprawiedliwości!
anonim2015.05.23 7:10
Widać jak na dłoni tzw. "Dobrą wolę sądu" która z żalem trzeba stwierciś nie dotyczy Sądu RP
anonim2015.05.23 20:14
@Nowakowska-sąd jest tak sprawiedliwy jak ty obiektywna, jak Tusk dotrzymujący słowa, Jak kopacz wgłąb na metr, jak Komorowski pracowity i jak PO prawdomówna
anonim2015.05.23 22:02
Jak zwykle, produkowanie postów zaczynają dwie idiotki. Paradne!