24.01.19, 16:07Zdj. Wilson Diaz, Agencia Brasil, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Sąd: Janukowycz dopuścił się ZDRADY STANU

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz został uznany przez kijowski sąd winnym zdrady stanu. Prokuratura domaga się dla polityka kary 15 lat więzienia. 

W opinii sądu w Kijowie, Janukowycz z premedytacją podjął działania mające na celu zmianę granic Ukrainy, tym samym pomagając rosyjskim władzom. Proces toczy się zaocznie. Były prezydent Ukrainy już kilka lat temu uciekł do Rosji, gdzie przyznano mu azyl. 

Przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi świadczy m.in. prośba do prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina o wysłanie wojsk na terytorium Ukrainy. 

W 2014 roku podczas walk na Majdanie zginęło ponad 100 osób. Protesty wybuchły po tym, jak ówczesny prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska. Zaledwie kilka miesięcy później Rosja anektowała Krym i doprowadziła do wybuchu konfliktu w Donbasie, który pochłonął już ponad 10 tys. ofiar.

Janukowycz pełnił swój urząd w latach 2010 – 2014. Po masakrze na Majdanie od władzy odsunęła go ukraińska Rada Najwyższa. Następnie rozpisano przedterminowe wybory. Zwyciężył Petro Poroszenko, oligarcha i właściciel przedsiębiorstwa cukierniczego Roshen.

yenn/AP, Fronda.pl