Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zaapelował do ministra zdrowia Mariana Zembali o uregulowanie kwestii otrzymywania przez pacjentów informacji na temat dostępności usług medycznych, których może odmówić lekarz powołujący się na klauzulę sumienia.

Rzecznik Praw Obywatelskiej zwrócił się do ministra Zembali z prośbą o "pilne stworzenie mechanizmu, który pozwoli pacjentowi uzyskać informację o tym gdzie może uzyskać świadczenie zdrowotne, jeśli lekarz odmówił jego wykonania powołując się na klauzulę sumienia".

Bodnar twierdzi, że w wyniku wyroku wydanego w zeszłym tygodniu przez Trybunał Konstytucyjny ws. stosowania klauzuli sumienia, obecnie w polskim porządku prawnym nie będzie podmiotu odpowiedzialnego za wskazywanie pacjentowi innego lekarza, albo placówki, gdzie może on otrzymać potrzebne i zgodne z prawem świadczenia.

Z klauzuli sumienia korzystają lekarze, którzy nie chcą przeprowadzać aborcji. Realizacja postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich oznaczałaby w praktyce, że pracownicy szpitala lub inne osoby musiałyby w takiej sytuacji wskazywać miejsce, gdzie można zabić nienarodzone dziecko. 

Według Rzecznika, taka sytuacja jest naruszeniem gwarancji zawartych w art. 68 ust. 1 i 2 Konstytucji RP.

KZ/Telewizjarepublika.pl