Ryszard Czarnecki: Widmo krąży nad Niemcami. Widmo rasizmu… - zdjęcie
06.06.19, 09:50Fot. Sven Mandel / CC-BY-SA-4.0 (Wikipedia)

Ryszard Czarnecki: Widmo krąży nad Niemcami. Widmo rasizmu…

5

Widmo rasizmu krąży nad Niemcami. Tak, trawestując słowa Marksa o komunizmie, można by skomentować badania nad ksenofobią i postawami rasistowskimi w RFN prowadzone od 16 lat przez uniwersytet w Lipsku.

Pewnie nie przypadkiem piętno na pulsie niemieckiego szowinizmu trzyma uniwersytet ze wschodnich Niemiec, gdzie tego typu zachowania są częstsze niż w dawnej NRF. Już w 2012 roku 16% ankietowanych w dawnej NRD przejawiało „prawicowy ekstremizm” (w zachodniej części Niemiec do takiej szuflady wkładano co 11 obywatela). Charakterystyczne, że w niektórych kategoriach ksenofobia jest u naszego zachodniego sąsiada czymś raczej powszechnym niż marginalnym ‒ skoro obejmuje to około 24% (sic!). Ta kategoria to ,cytuje, „mężczyźni bez matury”. Niemniej znamienny jest fakt, że postawy szowinistyczne i ksenofobiczne są szczególnie popularne wśród ludzi młodych, a więc decydujących o przyszłości Republiki Federalnej. I tak między 14 a 30 rokiem życia z takimi poglądami identyfikuje się co czwarty Niemiec na wschodzie kraju i co siódmy na Zachodzie. Równie charakterystyczne, że wyraźnie wzrasta przyzwolenie dla relatywizowania zbrodni niemieckich i szowinizmu jako takiego w landach dawnej NRF – i to nawet bardziej niż w dawnej NRD.

Federalna Centrala Antydyskryminacyjna przedstawia Bundestagowi specjalne raporty odnośnie ksenofobii i szowinizmu. Ciekawe, że czyni to nie raz na rok, ale co… cztery lata. Ostatni raport z czerwca 2017 roku dotyczący dyskryminacji w miejscu pracy pokazuje, że co ósma skarga odnosiła się do dyskryminacji ze względów etnicznych i rasowych. Z raportu wynika również, że osoby z obcobrzmiącymi językami są zdecydowanie rzadziej zapraszane na rozmowy o pracę.

Ciekawe były też badania „Der Spiegla” i bawarskiego radia Bayerischer Rundfunk przeprowadzone w zeszłym roku aż na 20 tysiącu osób dotyczące dyskryminacji na rynku nieruchomości. Najlepiej traktowani są Niemcy, gorzej Polacy i Włosi, najgorzej Turcy i Arabowie. Interesujące, że dyskryminacja polegająca na niezapraszaniu osób o obcych nazwiskach do oglądania mieszkań na sprzedaż lub do wynajęcia jest … dużo silniejsza w największych aglomeracjach – jak Monachium (46%) i Frankfurt (31%) niż we wschodnioniemieckim Magdeburgu i Lipsku (odpowiednio 17 i 18%).

Dużo uwagi w niemieckich mediach poświęcono polskiemu i radosnemu przecież Marszowi Niepodległości 11 listopada 2017. Tymczasem tylko w 2016 roku w Niemczech ilość prawdziwych, a nie wirtualnych manifestacji nazistowskich i rasistowskich w Niemczech wyniosła … 466! Oznacza to, że brunatni Niemcy demonstrują na ulicach stolicy, miast i miasteczek RFN codziennie. Towarzyszy temu głośne milczenie praktycznie wszystkich mediów. A mnie się przypomina biblijna przypowieść o dostrzeganiu źdźbła w cudzym oku, a niewidzeniu belki we własnym…

Ryszard Czarnecki

www.ryszardczarnecki.pl

Komentarze (5):

Konfederata2019.06.6 11:04
Hahaha oj Rysiu Pysiu:) Dzisiaj w PiS, a dawniej z Hanią pod rękę? https://twitter.com/zlypanmusztarda/status/914219592934920192 Oj ale nie wyszło co za pech! I trzeba było prędko gdzie indziej koryto obstalować:) W PZPR chyba nie był, ale na wszelki wypadek wżenił się we WRON hehehehe. Wszędzie pójdzie gdzie pajda chleba lepiej posmarowana. Nawet ofiarom Wołynia w twarz napluje jeśli na tym zarobi. Poniżej dowód, z Fotygową darł ryja.https://pikio.pl/politycy-pis-glosno-w-europarlamencie-slava-ukrainie-herojom-slava-video/
polak2019.06.6 16:02
debil
Mirek2019.06.6 10:34
W Niemczech jest sytuacja pod psem . A dlatego pod psem ponieważ jest tam już 11 milionów obcokrajowców i liczba ich będzie wzrastać .Turcy i Arabowie jako muzułmanie nie asymilują się i w niedalekiej przyszłości dojdzie do poważnych zaburzeń narodowościowych . To jest nieuniknione . W Polsce mamy ten komfort że rządzi PiS bo gdyby rządziło PO - PSL to mielibyśmy już ze 200 tysięcy muzułmanów .
Paula2019.06.6 10:32
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Beno2019.06.6 10:31
Tak bywa. Najczęściej chcą pouczać ci, co mają największy burdel na swoim podwórku.