Rymkiewicz do Jarosława Kaczyńskiego: Pan jeszcze coś jest winien Bratu! - zdjęcie
20.04.10, 19:30

Rymkiewicz do Jarosława Kaczyńskiego: Pan jeszcze coś jest winien Bratu!

45

 

"Do Jarosława Kaczyńskiego" to wiersz, który poeta z Milanówka opublikował na stronie "Teologii Politycznej".

 

 

 

 

 

"Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy

Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy

 

Polska – mówią – i owszem to nawet rzecz miła

Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła

 

Polska – mówią – wspaniale lecz trzeba po trochu

Ją ucywilizować – niech klęczy na grochu

 

Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje

Bo z tymi moherami to się żyć nie daje

 

I znowu są dwie Polski – są dwa jej oblicza

Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza

 

Polska go nie pytała czy ma chęć umierać

A on wiedział – że tego nie wolno wybierać

 

Dwie Polski – ta o której wiedzieli prorocy

I ta którą w objęcia bierze car północy

 

Dwie Polski – jedna chce się podobać na świecie

I ta druga – ta którą wiozą na lawecie

 

Ta w naszą  krew jak w sztandar królewski ubrana

Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana

 

Powiedzą że to patos – tu trzeba patosu

Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu

 

Co zrobicie? – pytają nas teraz przodkowie

I nikt na to pytanie za nas nie odpowie

 

To co nas podzieliło – to się już nie sklei

Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei

 

Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu

Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!

 

Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?

O to nas teraz pyta to spalone ciało

 

I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie

Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie"

 

Milanówek, 19 kwietnia 2010 roku

 

Tymczasem poinformowano, że 23 kwietnia, o godz. 19.00, w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie, odprawiona zostanie, celebrowana przez ks. Józefa Maja, Msza św. "o światło Ducha Św. i opiekę Bożą dla Jarosława Kaczyńskiego".

 

Komentarze (45):

anonim2010.04.20 20:01
Nie jest mu łatwo, oj, nie jest...
anonim2010.04.20 20:49
Ale wiersz ... palce lizać.</p><p> A swoją drogą współczuję Jarosławowi Kaczyńskiemu.
anonim2010.04.20 21:16
Wiersz? Z całym szacunkiem - kiepskiej jakości rymowidło brzmiące jak wierszyk na akademię. Bronisławowi Komorowskiemu też podobne wiersze ktoś pisał niedawno...
anonim2010.04.20 21:24
ale starał się :))
anonim2010.04.20 21:27
O ile o jakość wiersza można by się spierać (ja nie będę, nie jestem ani fanem ani tym bardziej specjalistą od poezji) o tyle o treść i przesłanie - nie, aczkolwiek prawda zawarta w tym wierszu nie jest nowa, wojna między bolszewickim kosmopolityzmem a patriotyzmem trwa już od jakiegoś czasu.
anonim2010.04.20 22:04
Arogancja domorosłych krytyków mnie przeraża. Po śmierci Z. Herberta Młodym wykształcony z wielkiego miasta już zupełnie sie we łbach poprzewracało. Nic dziwnego, że głosują na PO
anonim2010.04.20 22:09
Pan nazywa się Rymkiewicz, więc główną cechą tego wiersza są rymy.</p><p> Ale ładunek emocjonalny trafia do serca.
anonim2010.04.20 22:10
@Jurekw - domyślam się, że mnie masz na myśli. Otóż mylisz się - dobrze znam Herberta, a swoją opinię wyraziłem jedynie wobec powyższego wiersza Rymkiewicza, któremu do poezji Herberta daleko że ho ho. Jak Ty na podstawie tych dwóch zdań wywnioskowałeś o moim wykształceniu, miejscu zamieszkania i na kogo głosuję - nie mam pojęcia ;)</p><p> .</p><p> Tego typu wierszy, pisanych okolicznościowo do różnych osób i na różne tematy jest cała masa - i tylko to miałem na myśli. Wartości artystycznej to nie ma żadnej, co do merytorycznej nie wypowiedziałem się.
anonim2010.04.20 22:17
Belisso Kruszyna Marivs </p><p> </p><p> oczywiście wy wytresowani na Szymborskiej macie subtelne gusta i razi was jak czytacie o sobie prawdę że "chcecie się podobać na świecie", a nasz kraj - Polskę " trzeba po trochu</p><p> [] ucywilizować – niech klęczy na grochu"</p><p> </p><p> Piękny wzruszający wiersz trafiający prosto do serca!
anonim2010.04.20 22:25
@Velho</p><p> "wytresowani na Szymborskiej"? O czym Ty piszesz... Nie jestem wcale "fanem" Szymborskiej i nikt mnie nią nie tresował.</p><p> Zrozumże wreszcie, że ja pisałem tylko o poetyce i wartości artystycznej tego wiersza. Nie imputuj mi rzeczy, których nie twierdzę.
anonim2010.04.20 22:28
Poezja polska tak jak Jarosław Kaczyński przeżywa dziś trudne chwile.
anonim2010.04.20 22:33
Poecie - podziękowanie!!!</p><p> </p><p> Krytykantom - zapytanie: a znacie Wy choć cząstkę twórczości JMR?</p><p> Poezję... prozę...?
anonim2010.04.20 22:48
Drogi Belisso. Nie spodobał się wiersz Pana Rymkiewicza? Nic prostszego, niech go Pan zaćmi swoim wierszem.</p><p> Pozdrawiam!
anonim2010.04.20 22:55
Pan Rymkiewicz, prof. Krasnodębski, czy pan Kilar to są przedstawiciele mojej elity, a nie tvn-owskie trefnisie, jak pan Wajda, Lipińska, Tatarczuk itp. Jesteście Panowie i Panie nadzieją na to, że kultura naszego kraju jeszcze nie skarłowaciała kompletnie, a ja nie zwariowałam. Dziękuję
anonim2010.04.20 22:55
Uwaga Uwaga, a kto już czytał głos z otchłani Ireneusza K. w "Polsce", do którego ad vocem napisał Wildstein. Piszę o tym tu, dlatego, że umieściłam tam byłam mały komentarz posłużywszy się hasłem z dzieła Pana J. M. Rymkiewicza. To co Poeta kiedyś napisał tłumaczy skąd ten szał wściekłości GW. No więc napisałam tak: Irek! opanuj się, opanuj się! Ja chyba stworzę tysiącstronicowy zbiorek tekstów Pana Anarchisty z Biłgoraja i imć Pana Niesiołowskiego i stworzę z tego Prawdziwy Katechizm PO. Napisze Pan Wprowadzenie do tego Katechizmu Miłości? A swoją drogą, jaki interes miałby Rabin Sz. w mówieniu o Kaczyńskim, że zmarł jego przyjaciel. No Irek, oskarż Rabina o dwulicowość. Biedaku nie wiesz co masz począć, prawda? Boli Cię ten Wawel, ten Piłsudski co? Dmowskiego tu wpychasz, ale niestety, Panie Profesorze od siedmiu boleści, Żubrze socjologii - Kaczyńscy ugryźli żubra w
anonim2010.04.20 22:58
@Kazimierz Wyszyński, nie przesadzaj, nie trzeba być artystą, żeby móc krytykować sztukę. Sztuka jest dla ludzi i nie wszystko wszystkim musi się podobać.
anonim2010.04.20 23:01
Drogi Kazimierzu. Nie piszę wierszy. Wyraziłem jedynie swoją prywatną opinię na temat tego jednego, powyższego wiersza JMR, i nic więcej - chyba mam do tego prawo? Czy w imię nowej politycznej poprawności, już nie za bardzo? ;)
anonim2010.04.20 23:16
Oczywiście można wyrazić swoją opinię na temat sztuki, ale człowiek inteligentny i kulturalny używa argumentów. Na tym polega krytyka, mniej lub bardziej profesjonalna i to ją różni od pustosłowia. "Lubię" lub "nie lubię" nie jest oceną wiersza, ale informacją emocji danej osoby do obiektu.
anonim2010.04.20 23:16
Belisso.</p><p> A szkoda, bo myślałem, że ma Pan coś w zanadrzu.</p><p> Yoanna.</p><p> U nas na poezji i na bólu zębów zna się miliony zapytanych.</p><p> To może i dobrze, ale chętnie poczytałbym wierszy niektórych znawców poezji.</p><p> Pozdrawiam bez rymów...
anonim2010.04.20 23:20
Belisso - i kto tu szermuje polityczną poprawnością? ;-))
anonim2010.04.20 23:21
@Kazimierz i ajatuja</p><p> Dobrze, przepraszam, może trochę za ostro to potraktowałem. Nie jestem literaturoznawcą, dlatego nie skreślę tutaj naukowej analizy. Z całym szacunkiem dla JMR - ten wiersz w pierwszym moim odczuciu skojarzył mi się po prostu z okolicznościowymi panegirykami odczytywanymi na akademiach, i to cały mój (subiektywny) argument...</p><p>
anonim2010.04.20 23:22
@Hugo - a co tu ma polityka do tego wszystkiego?? Ja napisałem moją "opinię" na temat WIERSZA, a nie jego treści politycznej...
anonim2010.04.20 23:36
Pozwolę sobie napisać krótką obronę wiersza, ponieważ widocznie nie są tak oczywiste, jak mi się wydały. Forma wiersza nie jest tu przypadkowa, autor użył celowo klasycznego trzynastozgłoskowca, który jest formą wiersza sylabicznego użytego przez Kochanowskiego w "Trenach", a przede wszystkim w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza, jest więc nawiązaniem do tradycji poezji polskiej. (Rym jest tu niezbędny, jak na wiersz sylabiczny przystało)
anonim2010.04.20 23:44
@ajatuja - tutaj oczywiście masz rację. Będzie jednak jedno małe "ale" ;) - trzynastozgłoskowca również można napisać w różny sposób, tutaj chyba nie tylko chodzi o liczbę zgłosek...</p><p>
anonim2010.04.20 23:48
Przyznam, że ciarki mi chodziły po plecach, gdy czytałam słynne "JK ugryzł żubra w dupę, albo zacytowane we wstępie "JK ma zawsze rację". Salonowi dziennikarze zapewne uznali, że jest to przejaw wiernopoddańczego kaczyzmu, ale to nieprawda... Ton przejaw klasy JMR.
anonim2010.04.21 0:10
Nie, nie chodzi o liczbę zgłosek. Jeżeli możemy uznać, że autorowi chodzi o obronę wartości, które w wierszu uosabia zmarły Prezydent, tworzy poprzez formę i treść analogię do historii Polski i jej kultury. W dobrej sztuce forma i treść są spójne, jak w powyższym dziele. Gdzie tu jest pop-art?
anonim2010.04.21 0:18
Bardzo dobry wiersz, oparty o tradycję poematów polskich. Jak ktoś chce i zna choć trochę historię Polski oraz dzieła Mickiewicza, Kochanowskiego nie może palnąć, że to pop-art. Adresat tego wiersza właśnie nie jest pop-odbiorcą, chociażby dlatego, że jest określony kulturowo i musi być przygotowany (min.).
anonim2010.04.21 0:21
Kiedy zabiera głos Człowiek,który nie bał się pisać o wieszaniu w związku ze zdradą elit w XVIII w. - trzeba i warto potraktować ten głos bardzo poważnie. I nie forma jest ważna a treść - wyrafonowani znawcy sztuki: w niewiadomych okolicznościach ginie prawie 100 osób, w tym Prezydent RP, dowódcy wojsk , Anna Walentynowicz etc. - a "nasze elity polityczne" dawaj się rozczulać i wołać "spasibo" , chociaż zupełnie nie rozumiem z jakiej okazji. Jeśli ludzie z ulicy przychodzą na miejsce wypadku i przynoszą kwiaty ( nie wiadomo, czy nie jest to akcja sterowana) - to jest to raczej normalna zachowanie na Zachodzie Europy. W końcu nie oddają krwi, narządów czy oszczędności całego życia, żeby pomóc ofiarom. Dają po jednym goździku i to bardzo miłe- ale dlaczego zaraz dziwni ludzie stosują wobec mnie naciski- żeby dziękować władzom kraju,który do dzisiaj nie ujawnił papierów Pierwszego Katynia.Poeta ma rację-wyraził to w sposób zaskakujący -ale ma do tego prawo.Przypadkiem zgadzam się z Nim. Jarek na Prezydenta.Fotografia, podpis - i do roboty. Ojczyzna w potrzebie.
anonim2010.04.21 0:28
@lelek "trzeba i warto potraktować ten głos bardzo poważnie"-tak oczywiście zgadzam się, treść jest tutaj najważniejsza i zgodna z tym co piszesz, jednak właśnie potraktowanie tego wiersza jako zwykłej rymowanki jest także zdyskredytowaniem tego głosu i na to się nie zgadzam.
anonim2010.04.21 2:27
Lech Kaczysnki mial jedna misje i ja zakonczyl, bardzo duzym kosztem. Jak dla mnie za duzym. Poza tym podano, ze Jarek trzymal z Lechem kontakt telefoniczny. Lech dzwonil z samolotu do Jarka.</p><p> Wiec nie wiem co Jarek jest winien Bratu. Elektorat starzeje sie i wymiera, wiec bedzie trudno cos zrobic.
anonim2010.04.21 7:57
@Cissus nie licz tak łatwo na śmierć, bo nie my nią rządzimy. Mam ok 30 lat, więc jeżeli Bóg pozwoli jeszcze pożyję, podobnie wielu moich przyjaciół i będziemy głosować na PiS.
anonim2010.04.21 8:10
Belisso - z całym szacunkiem, nie popisuj się znajomością poezji, jednocześnie wdeptując gościa w glebę i się tym dowartościowując, bo to nie ładnie. Czegoś Ty się spodziewał po wierszu napisanym zaraz po tragedii, ad hoc? Że to będzie arcydzieło? Mnie się podoba, dobrze oddaje sytuację Jarosława po śmierci brata - i o to chodzi. Tylko nie wiem czy autor zdaje sobie sprawę, ze w samolocie byli też najlepsi ludzie Jarosława, a bez takiego zaplecza ciężko będzie coś dobrego sklecić. Ale w Jarka wierzę:-)</p><p> </p><p> Mnie Rymkiewicz kojarzy się ze swoim niezwykle trafnym powiedzonkiem sprzed kilku lat:</p><p> </p><p> "Telewizja ma w sobie coś z króla Midasa - tyle że czego się dotknie, zamienia się nie w złoto, lecz w g..."</p><p> </p><p> P.S. Uff, Yoanna jednak żyje:-) A już myślałem, patrząc na te czarne chmury pyłu wulkanicznego nade mną, że to oznaka najgorszego... ;-)
anonim2010.04.21 8:18
@Jack, mi pyły wulkaniczne niestraszne :) Obawiałam się, że Ciebie dosięgły ;)
anonim2010.04.21 9:22
@Krzysztof Trekiel - spieszę Cię uspokoić:-) Zwróć uwagę, że w tym wypadku drugie wersy wyrażają obłudne jęki tych jewropejczyków z SLD i PO, co chcą upokorzyć Polskę i pozwolić zwasalizować obcym (co zresztą jest jedynym powodem dla których siedzą na stołkach):</p><p> </p><p> "Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła" - a nie każą się kajać za wszystko?</p><p> </p><p> "Ją ucywilizować – niech klęczy na grochu"</p><p> </p><p> "Bo z tymi moherami to się żyć nie daje" - im na pewno o.Rydzyk jest solą w oku.</p><p> </p><p> To nie Rymkiewiczowi nie odpowiadają media o.Rydzyka, tylko tym zdrajcom! Zresztą jak by było inaczej, to i mnie wierszyk by się nie podobał bo media o.Rydzyka bardzo szanuję, a do niedawna RM sporo słuchałem. Pozdrawiam.
anonim2010.04.21 11:46
Mój ulubiony poeta. </p><p> Prosty i niezłomny!
anonim2010.04.21 13:03
Nawiedzony grafoman i osoba zafascynowana cierpieniem, czyli po prostu zboczeniec emocjonalny
anonim2010.04.21 13:10
http://74.125.77.132/search?q=cache:aeGFelnJCpsJ:www.polskieradio.pl/wiadomosci/swiat/artykul155901.html+To+wygl%C4%85da+na+zamach+rosyjskich+s%C5%82u%C5%BCb&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
anonim2010.04.21 15:40
@Belisso:</p><p> 1. Chciałem napisać o tym, że po śmierci Herberta to jedyny poeta tak zaangażowany w sprawy Ojczyzny. Ale zdecydowałem sie to zdanie wykasować, bo nie czuję się wystarczająco kompetentnym do formułowania takich twierdzeń. Fragment zdania przeoczyłem - stąd została ta wzmianka o Herbercie.</p><p> 2. Co do wartości artystycznej poezji, to mogę tylko polecić wierszyk o trzmielu Herberta. Jako znawca - na pewno wiesz o co chodzi. Pasuje jak ulał.</p><p> W sumie to bardzo interesujące są te kryteria jakimi ową "wartość artystyczną" mierzysz. </p><p> 3. To nie jest wiersz okolicznościowy. Poezja ma za zadanie wyrażać to, co trudne do uchwycenia w mowie opartej o fakty i logiczne formuły (na przykład uczucia). I ten wiersz to wyraża. A jeśli ktoś nieczuły, to zachowuje się jak grany przez Gajosa robol z "Wojny światów" Szulkina. Tak własnie wygląda zawarta tu krytyk. Oj nie udał ci sie ten szoł poeto. Nie udał.....
anonim2010.04.21 16:15
Ludzie zdali sobie sprawę ,że pod Smoleńskiem zginął nie pan Kaczyński ,ale uosobienie pewnej wizji Polski i pan Rymkiewicz wzywa by tej wizji Polski dać jeszcze raz szansę i robi to dobrze
anonim2010.04.21 16:23
@Ella33</p><p> A jakaż to "wizja Polski" tam zginęła? Bo poza biednymi ludźmi, to trudno tam jakąś "wizje" było zauważyć.
anonim2010.04.21 16:52
@Ella33 - strzał w dziesiątkę, pozdrawiam!
anonim2010.04.21 17:34
@Gandolfino</p><p> Pewni ludzie tańczyli na łące do wtóru pięknej muzyki,pewien głuchy przechodził tamtędy i pomyślał:Jacyś wariaci skaczą bez sensu, odejdę stąd szybko bo i mnie policzą z nimi
anonim2010.04.21 17:53
@Jack-Holborn</p><p> Pozdrawiam również
anonim2010.04.21 19:54
Piękny wiersz, PanJrosław jest napweno coś winien swemu Bratu,myślę również, że my też jesteśmy coś winni naszemu Prezydentowi.Dziękuje za ten wierz.
anonim2010.04.21 21:27
Fronda niebezpiecznie angażuje się po stronie PIS, tracąc swą apolityczność. Na stronach można znaleźć tylko peemy na cześć jednej partii. Ku rozwadze dla redakcji.