Rusza proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej - zdjęcie
10.09.20, 17:26Fot. screenshot - YouTube (Religia TV)

Rusza proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

5

18 października uroczystą sesją trybunału pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w poznańskiej katedrze rozpocznie się na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej. To polska lekarka i misjonarka, zwana „ambasadorką misyjnego laikatu”.

- „Światowa Niedziela Misyjna i święto patrona lekarzy św. Łukasza to dzień, który doskonale wyraża powołanie misyjne i lekarskie Matki Trędowatych” – podkreśla w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną ks. postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jarosław Czyżewski.

Duchowny przypomina, że dr Błeńska od wczesnego dzieciństwa pragnęła zostać lekarzem pracującym na misjach. Była głęboko przekonana, że w ten sposób będzie mogła nie tylko leczyć ludzkie ciała, ale też dusze. I to właśnie stało się misją jej życie, której odważnie i wytrwale się oddała.

- „Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych” – czytamy w edykcie abp. Stanisława Gądeckiego.

Kak/ekai.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze (5):

Artur2020.09.11 6:19
Wśród nas jest wielu świętych. O ich świętości dowiadują się najczęściej dopiero następne pokolenia a nie współcześni. To te dusze, w których Pan Jezus znajduje odpoczynek i wytchnienie, które wielbią go nieustannie. To one wynagradzają mu ból zadawany przez tych, którzy się go wypierają, bluźnią i czynią zło. Bądź uwielbiony dobry Boże, Panie Jezu, Duchu Święty w naszych sercach i umysłach!
Anna2020.09.11 22:17
Artur..! Jak miło czytać taki piękny twój wpis...! To jakby odtrutka po tych wszelkich inwektywach Lecha K.....!
gook2020.09.10 21:53
ciekawe czy leczyła za nawrócenie...czy leczyła każdego? ta instytucja ustanawiająca świętych jest chora...pochwala coś, co powinno być nazwane: przymuszaniem do wyznawania religii
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.10 17:43
otaczała trędowatych szacunkiem i czułością taką jak rydzyk czy jędraszewski osoby LGBT!
koma2020.09.10 18:02
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.