Ruska smuta: Najemnicy Putina wracają z Libii 'na tarczy' - zdjęcie
30.05.20, 09:50Screenshot Youtube / Fot. ilustracyjne Anton Holoborodko (Антон Голобородько) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Ruska smuta: Najemnicy Putina wracają z Libii 'na tarczy'

25

Libijski Rząd Zgody Narodowej oświadczył, że ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy z Grupy Wagnera, którzy walczyli po stronie oddziałów generała Chalifa Haftara uciekli z linii frontu w pobliżu Trypolisu, informuje agencja Interfax powołując się na The Daily Star.

Wojskowy samolot transportowy An-32 wylądował na lotnisku Bani Walid, aby ewakuować najemników z Grupy Wagnera, którzy opuścili południowe Trypolis” – informuje wydanie powołując się na Rząd Zgody Narodowej.

Przypomnijmy, prywatna agencja Wagnera została zarejestrowana w Argentynie. Ćwiczenia jej żołnierzy odbywają się na poligonie 10. brygady specnazu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Grupa jest zamkniętą strukturą typu wojskowego. Jej jednostki są tworzone podobnie jak oddziały ochotnicze rezerwy GRU Sztabu Generalnego Rosji. Wszystko jest tam zorganizowane jak w specnazie: przybycie, rozmowa kwalifikacyjna, badanie, kwarantanna, intensywne przygotowanie, egzamin i wysłanie na zadania. Priorytetem jest zachowanie tajemnicy. Głównym zadaniem agencji Wagnera jest przygotowanie bojowników do wojny w Syrii i wysłanie ich tam. Tę wersję potwierdzają liczne publikacje w mediach.

Na czele prywatnej agencji wojskowej Wagner stoi rosyjski pułkownik rezerwy Dmitrij Utkin, pseudonim Wagner, urodzony na Ukrainie w 1970 roku, który wcześniej był dowódcą oddziału specjalnego wywiadu wojskowego GRU. Jest znany z zamiłowania do estetyki i ideologii Trzeciej Rzeszy, stąd wybór pseudonimu – na cześć Wilhelma Richarda Wagnera, ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera. Uczestniczył w działaniach wojennych w Czeczenii, na wschodzie Ukrainy oraz w Syrii.

Oprócz najemników z grupy Wagnera na terytorium Libii znajduje się obecnie ugrupowanie wojsk rosyjskich, dowodzone przez zastępcę dowódcy sił powietrznych, generała porucznika Andrieja Chołzakowa.

Przypomnijmy, do ostatniego czasu Kreml usiłował stworzyć nowy „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Libia mogła stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także po raz kolejny mogła sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej.

Do ostatniego czasu Rosja umacniała swoje wpływy w Libii. Niedawno tureckie władze poinformowały, że ściśle powiązana z Kremlem prywatna jednostka wojskowa „Grupa Wagnera” mogła zdobyć Trypolis i przejąć kontrolę nad stolicą Libii.

Przypomnijmy, pod koniec 2018 roku brytyjskie wydanie The Sun napisało, że oficerowie Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przybyli do Libii, aby wesprzeć zbuntowanego generała Khalifę Haftara.

W październiku ubiegłego roku brytyjski wywiad ostrzegł przed działaniami Kremla w Libii, gdzie Rosja miała przerzucać oddziały i uzbrojenie, tworząc tam „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Portal Daily Mail poinformował o tym, że Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa Putina stworzyła dwie bazy w pobliżu miast Bengazi i Tobruk. W ten sam czas brytyjska premier Theresa May ostrzegała, że Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet.

Oprócz tego, brytyjskie służby alarmowały, że w wyniku eskalacji konfliktu w Libii Moskwa może sprowokować napływ uchodźców z tego rejonu do Europy, gdyż właśnie tędy przechodzi obecnie największa liczba migrantów. Kontrola nad Libią pozwoliłaby również Putinowi na prowadzenie operacji wojskowych w basenie Morza Śródziemnego.

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Państwa bałtyckie i Polska na pierwszej linii tej wojny. Realizacja putinowskiego scenariusza jest w toku. Wojna przeciwko Zachodowi i Polsce już trwa. Wojna informacyjna, dyplomatyczna, psychologiczna, światopoglądowa… Wojna hybrydowa… Gruzja, Syria, Ukraina, Wenezuela, Libia… Kto następny?

Jagiellonia.org

Komentarze (25):

kalinka2020.05.31 11:00
jak już jest powoływanie się na "jagiellonia.org" to możemy być pewni w 70% samych kłamstw, od 5 lat czekam (mimo wielu próśb) aby napisać artykuł jak w 2014-15 roku podczas walk w Donbasie zrobiono wiosnę średniowiecza amerykańskim i zachodnioeuropejskim najemnikom z amerykańskiej bandyckiej organizacji Black Water (Czarna Woda) , oczywiście ci usłużni wazeliniarze judeseja nie maja odwagi i chęci aby to opisać, tak wygląda rzetelne informowanie pod rządami Partii Interesu Syjonu (PIS)
Azotox2020.05.30 23:17
Czy wobec najemników obowiązuje Konwencja Genewska?
skuter2020.05.30 18:31
Żołnierze nie są niczemu winni Zawsze winna jest władza Co kazali to robili Bo rozkaz to rozkaz
Seks pokazy randki2020.05.30 17:54
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam gotowe osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! - www.paniedzis.pl
They ain't Rambo, that's for sure!2020.05.30 15:04
Kremlowski "rambo" Wagner Group, ciekawe dlaczego się nie nazwali, przykładowo: "Dawaj czasy, job twoju mać" - jak im tradycja nakazuje? Otóż w Syrii, "rambo" Putina podeszli zbyt blisko "jankeskich" pozycji i zostali zbombardowani, ostrzelani zmasakrowani. Putin stracił około 300-400 swoich "najlepszych" skoorvysynow.
Holmes2020.05.30 14:54
To nie jest wojsko, to nie są żołnierze. To jest cywilbanda, zapewne dobrze wyszkolona i uzbrojona ale cywilbanda. Członkom tej bandy w razie pojmania nie przysługują obozy jenieckie jak żołnierzom lecz stryczek w trybie doraźnym na miejscu pojmania.
Stefek 2020.05.30 14:49
A Niemiaszki ochoczo finansują Putlera, kupując od niego gaz i ropę, nie tylko dla siebie, ale i na handel. Ot takie dwa fałszywce.
Czytelnick2020.05.30 13:51
1. Tysiąc żołnierzy "uciekło" a nie "uciekli". 2. Skoro uciekli to właściwa metafora brzmi "bez tarczy". "Na tarczy" oznaczałoby że zginęli. "Z tarczą" że zwyciężyli.
PI Grembowicz2020.05.30 13:49
Ważniejsi są najemnicy Niemiec/UE i to oni są bardziej niebezpieczni dla Polski!
america america my country tis of thee 2020.05.30 13:10
https://www.space.com/spacex-starship-sn4-prototype-explodes.html
Seks pokazy randki2020.05.30 12:37
Znajdź lalke z swojej okolicy! Poznaj online i ugadaj sie z nią na co tylko chcesz! http://lexlale.eu
antymarksista2020.05.30 10:47
. Imperialistycznym zapędom Rosji nie ma końca. Rosja terytorialnie jest największym państwem w świecie i ciągle jej mało. Życie jednostki w realiach tego państwa nie miało i nie ma większego znaczenia. Od wieków panujący tam totalitaryzm nie daje szans na zmianę polityki. W dziedzinie hipokryzji, na każdym polu działalności politycznej Rosja osiągnęła mistrzostwo. Jedyna nadzieja jest taka, że rosjanie sami się wykończą, a ci, co pozostaną zaczną może myśleć innymi kategoriami. Rosja pomimo potężnej armii, na którą wydaje z budżetu ogromne pieniądze nie ma stabilnej i nowoczesnej gospodarki. Ten kraj utrzymuje się przede wszystkim z eksportu surowców. Polityka prorodzinna leży na łopatkach. Pogłębiający się kryzys demograficzny sprzyja imigracji i ujemnemu przyrostowi populacji rdzennych Rosjan, a to z kolei wpływa na eskalację nabrzmiałych konfliktów etnicznych. Ten kolos na glinianych nogach runie prędzej, czy później. Jest tajemnicą Poliszynela, że rosnące w siłę z imponującym tempem i borykające się z problemem terytorialnym Chiny od dawna ostrzą zęby na niezagospodarowane tereny Rosji.
jula2020.05.30 10:37
Doskonale pamiętam słowa Śp. Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi z 2008. Wiedział wtedy to co dziś widzimy. Pamiętam pętaków i ich gadkę szmatkę. Nadal chcą Polakom cedzić poddańczą narrację.
edi2020.05.30 10:19
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!! - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
wicek2020.05.30 10:08
Libia to nie żarty i o jeden most za daleko dla ruskich. Kacapy wysłali tam nawet swoje samoloty. Zachód musiał im dać dobrego łupnia skoro się stamtąd zwinęli. Amerikanos ostrzegli ich bardzo kulturalnie w tym tygodniu publikując zdjęcia MIG-29 przerzucanych do Libii i stacjonujacych w Libii.
Seks pokazy randki2020.05.30 10:05
Znajdź lalke z swojej okolicy! Poznaj online i ugadaj sie z nią na co tylko chcesz! http://lexlale.eu
Urszula 2020.05.30 13:18
Ale wymyśliłeś , Moskalu !?
Jan2020.05.30 10:04
Po tym jak wczoraj pan służący Trzaskowskiemu zmienił koło kobiecie na drodze radzę każdemu, kto ma usterkę w samochodzie ustawiać się na trasie przejazdu i machać z dala kamerą. Podobną wszystkim reperują na wszelki wypadek. A tak na serio to na miejscu tej pani w mercedesie zadzwoniłbym do assitance, ja tak zawsze robię. Jak ktoś jeździ takim wypasionym wozem jak ta pani to i ubezpieczenie ma wypasione :):):) Ale szopka, normalnie jaja jak berety z tą ustawką.
Maciej Łagodny.2020.05.30 10:01
Libijski tzw. Rzad KŁAMIE.Rozsiewa Propagandę. Dlaczego sputnik tego nie Potwierdza?????????????????
Jan2020.05.30 10:01
Obecnych przeciwników Andrzeja Dudy charakteryzuje jedno. Nie znoszą prawdy i chcą zniszczyć polską gospodarkę.
Franek2020.05.30 10:00
Miejmy nadzieję że to samo spotka Hołownię Kosiniaka i Trzaskowskiego. Polska nie zasłużyła na to aby prezydentem był ktoś walczący jawnie z chrześcijaństwem
Piotr Nowak2020.05.30 11:58
Jak to jest że na katoli nie wolno złego słowa powiedzieć,ale jak katole plują i szczują na wszystko co niekatolskie , to wtedy to jest super błogosławieństwo?
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.05.31 0:55
Ty Pietrek pomyliłeś znaczeniem, to nie to. Matkem Boskiem mam zawsze w klapiem wraziem czego ma siem rozumieć. A ty co?
Lupaszko2020.05.30 9:52
wot sołdaty. można ich świńskim tłuczkiem przegonić
skuter2020.05.30 18:30
Żołnierze nie są niczemu winni Zawsze winna jest władza