- Warszawa to miasto niepokonane, jak niepokonany jest Witold Pilecki – powiedziała podczas uroczystości przyznania Honorowego Obywatelstwa córka bohaterskiego Rotmistrza, Zofia Optułowicz-Pilecka. Przypomniała także, że jej ojciec związał z Warszawą 1/3 swojego życia, walczył także w Powstaniu Warszawskim. Oprócz niego tytuł otrzymali dziś także były premier RP Tadeusz Mazowiecki oraz dziennikarz i podróżnik Michał Jan Sumiński.

To nie jedynie pośmiertne zwycięstwo Rotmistrza, które się ostatnio dokonało. Kancelaria premiera Szwecji Frederika Reinfeldta przyjęła projekt europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który miałby przypadać w rocznicę śmierci Pileckiego, czyli 25 maja. Dokument wysłał do sekretariatu premiera Szwecji prezes Fundacji Paradis Judaeorum Michał Tyrpa, który od kilku lat walczy o upamiętnienie bohaterskiego Rotmistrza.

- Szwecja traktuje serio obywateli Polski i ich inicjatywy związane z działalnością w ramach Unii Europejskiej – mówi Michał Tyrpa. - Wcześniej dostałem list z poparciem akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" od prezydenta Czech Vaclava Klausa. Podobnej reakcji nie doczekałem się niestety zarówno ze strony premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego – dodaje pomysłodawca akcji. - Mam nadzieję, że wpłynie to mobilizująco na polskich europarlamentarzystów, którzy deklarowali gotowość pomocy. Przede wszystkim myślę o przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzku i Marku Migalskim z PiS – konkluduje prezes Fundacji Paradis Judaeorum.

To nie koniec dobrych informacji dla osób chcących przypomnieć o bohaterskim Polaku. Być może już wkrótce brytyjska Raw Television wyprodukuje film ukazujący losy Witolda Pileckiego i polskich bohaterów KL Auschwitz. Dokument ma być emitowany w amerykańskim kanale National Geographic. Niezwykła historia Pileckiego zainteresowała angielskich filmowców po tym, jak przeczytali tłumaczenie "Raportu Witolda".

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej, później był żołnierzem podziemia. Dobrowolnie dał się uwięzić w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, by z niego uciec i dać świadectwo tragedii, jaką tam zastał. Po wojnie został aresztowany i skazany na śmierć przez komunistów. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

 

sks/Kontakt/Polskieradio.pl

 

Zobacz także:

Fronda TV: Ulica Pileckiego w każdym polskim mieście?

Strona internetowa akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

/