Rodzynki na próchnicę, nerwy i otyłość - oto ich właściwości - zdjęcie
06.02.19, 11:50

Rodzynki na próchnicę, nerwy i otyłość - oto ich właściwości

0

Rodzynki, czyli suszone winogrona, posiadają liczne właściwości lecznicze i wartości odżywcze, dzięki czemu są jednymi ze zdrowszych przekąsek. Rodzynki poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają osteoporozie. Rodzynki zawierają także jod - minerał pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Ponadto na tle bakalii wyróżniają się zawartością boru - pierwiastka wspomagającego pracę szarych komórek oraz poprawiającego możliwości koncentracji. Poza tym - podobnie jak winogrona - zawierają resweratrol, czyli przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniem.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w Chicago przekonują, że rodzynki mogą pomóc walczyć z próchnicą. Wszystko dzięki zawartym w nich trzem związkom, takim jak kwas oleanolowy, aldehyd oleanolowy oraz 5-hydroksymetyl-2-furfural. Z badań amerykańskich badaczy wynika, że zwalczają one bakterie bytujące w jamie ustnej, które są przyczyną chorób dziąseł oraz psucia się zębów.

Jak to możliwe, że rodzynki, które są skarbnicą cukrów, nie powodują próchnicy? Jak tłumaczą badacze, suszone winogrona zawierają głównie dwa cukry proste - glukozę i fruktozę, ale nie sacharozę, którą uważa się za główną przyczynę ubytków w zębach.
Wyróżnia się następujące odmiany (rodzaje) rodzynek:

- sułtańskie
- damasceńskie
- perskie
- korynckie
- cybeby

Pierwsze trzy rodzaje wymienionych tu odmian rodzynek (sułtańskie, damasceńskie i perskie) należą do grupy rodzynek smyrneńskich. Charakteryzuje je jasny kolor, stosunkowo duży rozmiar oraz miękkość. Importowane są głównie z Turcji, RPA, Australii oraz z Kalifornii (Stany Zjednoczone).

Rodzynki korynckie, jak wskazuje ich nazwa, produkowane są głównie w Grecji, niemniej przywożone są również, tak jak rodzynku smyrneńskie, ze Stanów Zjednoczonych, RPA czy Australii. Odróżnia je od nich jednak ciemny kolor oraz mały rozmiar.

Rodzynki cybeby to rodzynki pochodzące z krajów arabskich. Mają podłużny kształt oraz pestki (nasiona).

Rodzynki powstają poprzez suszenie na słońcu kiści winogron. Proces ten nie jest skomplikowany, gdyż winogrona należy jedynie co jakiś czas przekładać i odwracać, niemniej trwa dość długo (około 3 tygodni). Następnie suszone winogrona zawijane są w papier, na którym „leżakują” i przez kilka dni „dosuszają się”.

Wzmacniają układ nerwowy. W związku z tym, że są bogatym dostawcą witamin z grupy B, szczególnie polecane są osobom narażonym na długotrwały wysiłek fizyczny. Zwłaszcza tym, które odczuwają skutki stresu i przewlekłego zmęczenia. Korzystać z ich właściwości powinni studenci i osoby starsze, gdyż poprawiają one funkcjonowanie mózgu i poprawiają pamięć. Oprócz tego są źródłem flawonoidów, antyoksydantów i mirycetyny, która chroni przed chorobą Alzheimera.

Korzystnie wpływają na wzrok. Zawierają substancje, które pomagają dbać o poprawne funkcjonowanie narządów wzrokowych. Dzięki przeciwutleniaczom chronią oczy przed degradacją plamki żółtej. Usprawniają także krążenie krwi w ich naczyniach włosowatych, dzięki czemu są one lepiej odżywiane. Są pomocne przy zmęczonych oczach, jaskrze czy zaćmie.

Mimo wysokiej zawartości cukrów, rodzynki stosowane w niewielkich porcjach mogą mieć swój pozytywny wpływ na redukcję masy ciała. Suszone winogrona zawierają również błonnik i podobnie jak w przypadku innych suszonych owoców, ich spożycie związane jest z obserwowanym niższym wskaźnikiem BMI, lepszym stosunkiem obwodu pasa do bioder, a także stabilniejszym poziomem glukozy we krwi [2]. Niektóre publikacje naukowe mówią, że spożywanie rodzynek w formie popołudniowej przekąski przez dzieci, może znacząco wpłynąć na ograniczenie nadmiernego apetytu na wysokoprzetworzone i wysokokaloryczne pokarmy.

tr