Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalka” oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

Wyjątkowe atrakcje czekają na tych wszystkich, którzy 1 marca przyjdą do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. O godz. 10:15 rozpocznie się rodzinna gra miejska, w czasie której uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Polski. O godz. 10.30 i o godz. 12.00 odbędą się 2 rekonstrukcje historyczne. Rekonstruktorzy z GRF Bemowo, GH „Zgrupowania Radosław” i GRH WiN odtworzą oddziały partyzantki antykomunistycznej oraz ich przeciwników – NKWD, KBW i MO. Grupy wystawią również dioramę obozu partyzanckiego, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o Żołnierzach Wyklętych – poznać najbardziej spektakularne akcje zbrojne, główne oddziały, zobaczyć umundurowanie i wyposażenie jakimi się posługiwali Partyzanci. Zapisy na bieg potrwają do 26 lutego 2015. 

Organizator "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, czyli Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR. Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja „Ratujmy Polaków Donbasu”, „Biało-Czerwone ABC”, czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.tropemwilczym.pl oraz na stronie Tropem Wilczym na Facebooku. Do udziału w imprezie zachęcają m.in. gen. Roman Polko i Przemysław Babiarz.

Oprac. Marta