01.03.19, 19:57Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Przekop Mierzei Wiślanej- Komisja Europejska ma wątpliwości

Bez rozstrzygnięć w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej w rozmowach na linii Polska – Komisja Europejska. Spotkanie ekspertów z obu stron w Brukseli nie przyniosło konkretnych ustaleń i rozwiązań.

Unijni urzędnicy w komentarzu przesłanym dziennikarzom napisali, że do czasu wyjaśnienia wątpliwości środowiskowych Polska nie powinna podejmować żadnych prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W komentarzu podkreślono też, że Komisja nie potwierdziła konieczności realizacji tego projektu wbrew wcześniejszym oświadczeniom polskiej strony.

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało po spotkaniu, że przedstawiciele Komisji potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W oświadczeniu polskiego ministerstwa czytamy również, że przedstawiciele Komisji poprosili o kontynuację rozmów, by omówić kwestie techniczne i że w najbliższym czasie zostaną wyznaczone terminy kolejnych spotkań.

W komentarzu unijnej strony napisano, że eksperci otrzymali dziś wyjaśnienia dotyczące uzasadnienia inwestycji i przypomnieli procedurę dotyczącą konieczności autoryzacji tego typu projektów, włączając w to wymóg formalnej decyzji Komisji. Polska uważa, że nie musi prosić o autoryzację, bo przekop Mierzei Wiślanej nie ma znacznego wpływu na środowisko.

Teraz Komisja przeanalizuje dodatkowe informacje przekazane przez polskie władze, a rozmowy techniczne będą kontynuowane. - W momencie kiedy projekt zostanie formalnie Komisji przekazany, oceni ona go pod kątem zgodności z unijnym prawem - powiedział jeden z urzędników w Brukseli.

Spotkanie eksperckie trwało kilka godzin. Poprosiła o nie Komisja Europejska z powodu wątpliwości środowiskowych. Urzędnicy w Komisji do tej pory zastrzegali, że Bruksela nie jest nastawiona negatywnie do samej inwestycji i w rozmowach dotyczących chociażby kwestii bezpieczeństwa przyznaje, że sprawa dla Polski jest ważna.

- Architektura bezpieczeństwa zwłaszcza na wschodzie w ostatnich latach zmieniła się - powiedział niedawno brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych urzędników. Eksperci w Komisji przyznawali, że racjonalnie brzmią także argumenty ekonomiczne dotyczące poprawy funkcjonowania portu w Elblągu.

Jednak Komisja ma wątpliwości dotyczące oddziaływania na środowisko. Komisja do tej pory uważała, że potrzebne są większe środki kompensacyjne, które złagodzą negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Zdaniem Komisji nie wystarczy sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Przekop Mierzei ma poprawić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować Polsce swobodny dostępu z Zalewu Wiślanego do Bałtyku. Ta inwestycja nie podoba się Moskwie, bo narusza jej interesy. Statki zmierzające do Elbląga muszą teraz płynąć przez rosyjską Cieśninę Piławską.

yenn/IAR, Polskie Radio 

Komentarze

JR2019.03.2 7:25
Wiadomo już od dawna, że Bruksela celowo, politycznie działa przeciwko Polsce! To nie pierwsza i pewnie nie ostatnia taka interwencja. Chyba, że nastąpią jakieś duże zmiany personalne po wyborach. Póki co należy robić swoje i nie patrzeć na tych "znawców" brukselskich. Mocno się zastanawiam skąd w takiej sytuacji bierze się fascynacja Unią? Ile jeszcze upokorzeń musimy doznać aby zmienić zdanie o tej dyktatorskiej i fałszywej organizacji!
JanP2019.03.1 21:40
Przekopanie Mierzei, to małe piwo. Problemy się zaczną, jak trzeba będzie pogłębiać tor wodny do Elbląga. Na dnie Zalewu zalega śmierdzący czarny muł i jak to się ruszy, to Krynica Morska może mieć przerąbane. O ruskich się nie martwię ale cały ten syf będzie spływał z nurtem do Bałtyku lub w razie cofki wprost do Elbląga i okolic.
Ryszard Olejniczak2019.03.1 22:19
O ruskich, czyli o bezpieczeństwo Polski, się nie martwisz, tylko o własny śmierdzący szmal zgarniany na turystach. Teraz już wiadomo czyje donosy uruchamiają "wysoko inteligentną" komisję.
DinozaurZArkiNoego2019.03.1 23:15
Paranoje się leczy drogi panie!
JanP2019.03.2 8:11
Ryszard Olejniczak - pożyjemy, zobaczymy, jak to będzie.
retro2019.03.26 12:12
że ciebie nie martwi kilkaset ton chemicznych niemieckich bomb na dnie Bałtyku, Osłony korodują i wkrótce Bałtyk będzie morzem martwym. Robisz coś w tej sprawie ?
Ryszard Olejniczak2019.03.1 21:25
Ten przekop w sposób zasadniczy poprawia zdolność obrony naszego wybrzeża od strony Zalewu Wiślanego. Wygląda na to, że brukselscy najemnicy chcą z naszego bezpieczeństwa złożyć ofiarę ruskim. Jeśli tak to może lepiej się ratować póki jeszcze czas.
DinozaurZArkiNoego2019.03.1 23:15
To teraz nagle chodzi o obronność a nie o gospodarke?
ardo2019.03.2 8:43
I o to i oto cieciu ruski. Nic ci do tego.
DinozaurZArkiNoego2019.03.2 10:49
Moja rodzina od strony matki pochodzi z byłego Rzeszowskiego więc chyba cieciu ukraiński bardziej pasuje paranoiku!
Magda2019.03.2 20:52
Ludzie, czy wy tak musicie się wyzywać????? Naprawdę jeden drugiemu nie może normalnie odpowiedzieć? DLACZEGO UŻYWACIE SAMYCH WULGARYZMÓW?? Przecież się nie znacie, nie wiecie nic o sobie, więc dlaczego? Takie bluzgi pisze ktoś, kto nie ma nic do powiedzenia! Pomyślcie o tym!
kosa2019.03.1 20:56
A Nord Steam 2 jest ok???
Milena2019.03.2 22:33
Nord Stream 2 jest bardzo nie OK! Normalnie myślący POLAK to rozumie! Przecież tu liczą się tylko ich interesy: Niemiec i Rosji ! I jakoś Bruksela im nie broni, nie widzi nic złego! UE mówi na to tak, aby nie powiedzieć i pisze, tak ,a by tylko pisać. A oni dalej budują, bo nie ma konkretnie zabronione ! Czyli: "Psy szczekają, karawana idzie dalej"! Są równi i równiejsi !
anonim2019.03.1 20:48
I chwała Bogu.
Piotr Nowak2019.03.1 20:36
"Spotkanie ekspertów z obu stron w Brukseli nie przyniosło konkretnych ustaleń i rozwiązań. " Oczywiście. Bo przecież nie chodzi o przekop. Chodziło o to żeby wyciąć drzewa, drewno sprzedać a potem ewentualnie 3 lata bujać się z przetargami i ukraść jeszcze trochę kaski... Zresztą przekop już jest gotowy! Sam widziałem jak Wilgotny Kapiszon Oszust sam przekopał. W telewizorze pokazywali .... (ง ͠° ͟ل͜ ͡°)ง będzie tak samo jak z CPK Promem itd itd...
Tonian2019.03.1 21:22
nie szalej wilgotny chłoptasiu
retro2019.03.26 12:09
ty jesteś chorym człowiekiem, Studia nienawiści na czerskiej zrobiły z ciebie szaleńca.
Valentynka2019.05.30 20:24
Jakie studia??? To kochający inaczej. A fe.
Klops2019.03.1 20:32
Nie oglądać się na Brukselę i Moskwę !!! Robić przekop !
retro2019.03.26 12:19
Polska sprawa, wara od naszych projektów ! zajmijcie sie demokracja we Francji i Rosji.