Proroctwo Ratzingera. Oto jak zmieni się Kościół - zdjęcie
03.10.20, 10:00Screenshot Youtube - EWTN

Proroctwo Ratzingera. Oto jak zmieni się Kościół

46

Przyszłość Kościoła może wyrosnąć i wyrośnie z tych, których korzenie są głębokie i którzy żyją z czystej pełni swojej wiary. Nie wyrośnie z tych, którzy dostosowują się jedynie do mijającej chwili ani z tych, którzy tylko krytykują innych i zakładają, że sami są nieomylnymi prętami mierniczymi; nie wyrośnie z tych, którzy podejmują łatwiejszą drogę, którzy unikają pasji wiary, twierdząc, że wszystko, co stawia im wymagania, co ich uraża i zmusza ich do poświęcenia siebie jest nieprawdziwe i nieaktualne, despotyczne i legalistyczne. 

Ujmując to bardziej pozytywnie: przyszłość Kościoła, po raz kolejny, jak zawsze, zostanie ukształtowana przez świętych, to znaczy przez ludzi, których umysły nie zatrzymują się na hasłach dnia, ale dociekają głębiej, którzy widzą więcej niż widzą inni, ponieważ ich życie obejmuje szerszą rzeczywistość. 

Bezinteresowność, która czyni ludzi wolnymi, osiąga się jedynie poprzez cierpliwość małych codziennych aktów samozaparcia. Przez tę codzienną pasję, która sama objawia człowiekowi w ilu wymiarach jest on niewolnikiem własnego ego, przez tę codzienną pasję i tylko poprzez nią oczy człowieka powoli się otwierają. Widzi tylko na tyle, na ile przeżył i przecierpiał. 

Jeśli dzisiaj prawie nie jesteśmy już w stanie uświadomić sobie Boga, to dlatego, że tak łatwo przychodzi nam uciec od samych siebie, od głębi naszego jestestwa za pomocą narkotyku takiej czy innej przyjemności. W ten sposób nasza własna głębia wewnętrzna pozostaje dla nas zamknięta. Jeśli prawdą jest, że człowiek widzi tylko sercem, to jakże jesteśmy ślepi! 

Jaki to wszystko ma wpływ na problem, który rozpatrujemy? Oznacza to, że chełpliwe i głośne twierdzenia tych, którzy wieszczą Kościół bez Boga i bez wiary, to wszystko pusta paplanina. Nie potrzeba nam Kościoła, który celebruje kult działania w modlitwach politycznych. To jest zupełnie zbędne. Dlatego też on sam siebie zniszczy. 

To, co pozostanie, to Kościół Jezusa Chrystusa, Kościół, który wierzy w Boga, który stał się człowiekiem i obiecuje nam życie po śmierci. Ksiądz, który nie jest nikim więcej niż pracownikiem socjalnym może być zastąpiony przez psychoterapeutę i innych specjalistów; ale ksiądz, który nie jest specjalistą, który nie stoi [z boku], obserwując grę, udzielając oficjalnych rad, ale w imię Boga stawia się do dyspozycji człowieka, który towarzyszy ludziom w ich smutkach, w ich radościach, ich nadziei i strachu, taki ksiądz na pewno będzie potrzebny w przyszłości. 

Pójdźmy krok dalej. Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych. 

W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów będzie postrzegany dużo bardziej jako dobrowolne stowarzyszenie, do którego przystępuje się tylko na podstawie samodzielnej decyzji. Jako mała wspólnota, będzie kładł dużo większy nacisk na inicjatywę swoich poszczególnych członków. Niewątpliwie odkryje nowe formy posługi kapłańskiej i będzie wyświęcał do kapłaństwa wypróbowanych chrześcijan, którzy wykonują już jakiś zawód. 

W wielu mniejszych parafiach lub autonomicznych grupach społecznych opieka duszpasterska będzie zazwyczaj prowadzona w ten sposób. Obok tego niezbędna również będzie posługa kapłańska w pełnym wymiarze czasu, jak dawniej. 

Ale we wszystkich tych zmianach, w których, jak można się domyślać, Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie, co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej. 

Kościół będzie wspólnotą bardziej uduchowioną, nie wykorzystującą mandatu politycznego, nie flirtującą ani z lewicą, ani z prawicą. To będzie trudne dla Kościoła, bo ów proces krystalizacji i oczyszczenia będzie kosztować go wiele cennej energii. To sprawi, że będzie ubogi i stanie się Kościołem cichych. 

Proces ten będzie tym bardziej uciążliwy, że trzeba będzie odrzucić zarówno sekciarską zaściankowość, jak i napuszoną samowolę. Można przewidzieć, że wszystko to będzie wymagało czasu. Proces będzie długi i żmudny, tak jak droga od fałszywego progresywizmu w przededniu rewolucji francuskiej – kiedy biskup mógł być uważany za błyskotliwego, jeśli wyśmiewał się z dogmatów, a nawet sugerował, że istnienie Boga wcale nie jest pewne – do odnowy w XIX wieku. 

Ale kiedy minie już proces tego odsiewania, wielka moc popłynie z bardziej uduchowionego i uproszczonego Kościoła. W totalnie zaplanowanym świecie ludzie będą strasznie samotni. Jeśli całkowicie stracą z oczu Boga, odczują całą grozę swojej nędzy. Następnie odkryją małą trzódkę wyznawców jako coś całkowicie nowego. Odkryją ją jako nadzieję, która jest im przeznaczona, odpowiedź, której zawsze potajemnie szukali. 

A zatem wydaje mi się pewne, że przed Kościołem bardzo trudne czasy. Prawdziwy kryzys ledwo się zaczął. Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy. 

Jestem jednak równie pewny, co pozostanie na koniec: nie Kościół politycznego kultu, który już jest martwy, ale Kościół wiary. Może już nie być dominującą siłą społeczną w takim stopniu, w jakim był do niedawna; ale będzie cieszyć się świeżym rozkwitem i będzie postrzegany jako dom dla człowieka, gdzie znajdzie on życie i nadzieję wykraczającą poza śmierć. 

Kościół katolicki przetrwa mimo mężczyzn i kobiet, niekoniecznie ze względu na nich. A jednak, nadal mamy do odegrania naszą rolę. Musimy modlić się i pielęgnować bezinteresowność, wyrzeczenie, wierność, pobożność sakramentalną i życie skoncentrowane na Chrystusie. 

Józef Ratzinger w 1969 roku w rozgłośni Hessian Rundfunk

Misyjne.pl

Komentarze (46):

Anonim2020.10.4 2:13
Krytyka nadaktywizmu, ucieczki od życia politycznego i kontemplacyjnego, ucieczki od prawdy o Bogu i sobie, wydaje się być oryginalnym i niezmiernie istotnym wkładem Benedykta XVI. Homo labor (robotnik, niewolnik), jakiego wykreowano, to całkowite zaprzeczenie ideałów katolickich jak i antycznych. Czy skupienie i kontemplacja nie są przypadkiem tym od czego powinniśmy zacząć? Odzyskiwanie i ratowanie serc, czy w istocie dusz?
Olej2020.10.4 1:36
Przypominam sobie procesje Bożego Ciała za komuny, tę masę ludzi idących za monstrancją, klękających, i tę ciszę. Czy ktoś wtedy mógł sobie wyobrazić co nas dotknie za dziesiątki lat, gdy nastanie tak długo oczekiwana wolność, materialne spełnienie. Co się z nami Polakami stało ? Czy my tacy już byliśmy wtedy, czy już wówczas nieśliśmy w sobie tę zdradę, która się rozlała jak morze ? Kto wtedy myślał, że po dniach triumfu, po święcie jakie nam Pan Bóg przygotował dając Jana Pawła II nadejdzie noc, być może najbardziej czarna ze wszystkich jakie naród polski przeżył. Co się z nami stało ???
violencja2020.10.3 23:01
piękny tekst
Alojzy Cedzidło2020.10.3 23:59
Pani " violencjo " racja . Tekst piękny .Jest jednak w tym pięknie coś smutnego . Józef Ratzinger już w 1969 przewidział nasza katolików i naszego kościoła sytuację. W 1969 . Dziś mamy 2020 . Nie trudno odkryć mądrość przyszłego Papieża . Nie mam zamiaru ani krytykować , czy usprawiedliwiać dzisiejszej sytuacji . Nie czuję się uprawniony . Ale rad bym poczytać o stanowisku władz naszego kośćioła w sprawie katolickości KUL .-u Działalności księży np. ks Sowy ,ks Lemańskiego i tego księdza z Tygodnika Powszedniego , co to Margota broni. Nasze pisanie nic tu nie zmieni. Myślę jednak ,że ktoś marnuje , albo i nie szanuje pamięć zamordowanych księży POLAKÓW .w I nie szanuje pamięć Kardynała !000 -LECIA Nie wspomnę o naszym świętym Janie Pawle
Anonim2020.10.3 22:34
Chyba Kościół, który dla dobra człowieka stawia się do dyspozycji Boga, czyż nie?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.3 15:35
ratzinger! przeproś za Hitlerjugend i wypyerdalaj!
Es tut mir Leid,2020.10.3 16:46
że nie zdążylismy z was wszystkich zrobić mydło!
Niemcy do gazu!2020.10.3 17:38
Es tut mir leid. Wasze niemieckie kobiety są piękne jak krowie gówno.
Andrzejek2020.10.3 17:58
Po kryjomu oddaję Niemcom urynę do piwa na Octoberfest.
Andy2020.10.3 22:53
Przeproś za tą sukę, twoją mamę. która pochlała i zapomniała cię wyskrobać. Dobrej nocy ... , oby ostatniej ...Andy
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.4 0:15
byłem w zakładzie psychiatrycznym trzy lata temu
...2020.10.3 15:18
Kościół katolicki to zgnilizna. https://polskatimes.pl/aborygeni-i-ofiary-ksiezy-chca-przeprosin-papieza/ar/22601
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.10.3 14:50
kołchoz 𝐀𝐧𝐨𝐧𝐢𝐦 - wszechobecne matoły z większymi zasobami imbecyli niż sam kołchoz "kretynizacja", z ilorazem IQ wszystkich do kupy wziętych, nie większym niż mój rozmiar sneakersów.
Anonim2020.10.3 14:38
ja Słowiczek Zerro Pedofil znów popuściłem w pampersy i dlatego podszywam się pod innych :(
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 14:19
A teraz slowo od mojego sponsora: . . . . Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.4 0:17
opuszczałem lekcje i tak dalej
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 14:18
Pytanie jest; czy kütas obrzezany lepiej wchodzi w kiche od nieobrzezanego?
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.4 0:19
Może powodem dla którego przekonałem sam siebie do tego jest fakt, że nienawidzę swojego sumienia.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 14:16
Odbytnica z taśmiencem to PYCHA!
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 14:15
Odbytnica jest smaczniejsza od pisdy!
Figo Fago2020.10.3 23:30
Zalezy dla kogo . Dla gównojada pewno tak .Skad ta szczerość w ocenie smaku ? Tych co nie konsumują nawóz naturalny od człowieka , raczej wśród ludzi mało . Nie wszyscy to , jak by marzył , to LGBT
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 14:15
Mamy łykend i Margot przychodzi na lizanie odbytnic.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 12:12
Normalnych ludzi nie obchodzi jak zmieniają się sekty. Normalnych ludzi obchodzi, żeby nie miały na nich żadnego wpływu.
Anonim2020.10.3 13:48
Normalnych ludzi nie obchodzi komu wkładasz do odbytu, normalnych ludzi obchodzi tylko to, żeby to nie był odbyt dziecka.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 13:54
Jednak ciebie strasznie to zainteresowało i jeszcze wymyślasz, że do odbytu, mimo, że nic nikomu nie pisałem o swoich preferencjach dotyczących technik łóżkowych. Jednak wiesz lepiej i to jest właśnie to wasze homofobów katoprawackie "nikogo nie obchodzi" :)
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 13:58
Tak was "nie obchodzi", że nie możecie o tym przestać myśleć. Tylko zobaczycie jakiegoś geja i już macie przed oczami ANAL :D To chyba jakieś frustracje analne związane z tym, że wam żony nie dają? Natomiast w twoim przypadku Zerro to musi być co innego, bo ty jesteś samotnym życiowym frustratą, któremu nie udało się znaleźć żadnej chętnej na takiego katoprawackiego poyeba. Może kotka sobie kup jak kaczyński i go posuwaj, tylko najlepiej pluszowego, co byś prawdziwemu zwięrzeciu krzywdy nie zrobił!
Anonim2020.10.3 20:21
O ile łapek w dół,sami pedofile się odezwali .
Przecież2020.10.3 11:42
to nie żadne proroctwo tylko mądra ocena rzeczywistości. Koniec z chrzczeniem dzieci bo tylko dorośli mogą świadomie przystępować do wiary. Koniec z bogactwami, przywilejami więc powrót do tego co było. Oj wstrząsy to będą a jakie straty.
realista2020.10.3 11:50
Przecież nikt rozsądny nie będzie czekał żeby podać dziecku pokarm do chwili osiągnięcia jego pełnoletności. Chrzest w wieku dojrzałym to zmarnowane dzieciństwo bez Boga. To najgorsze co rodzice mogliby zrobić dziecku.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.3 13:17
Najgorsze z punktu widzenia interesów katosekty, która właśnie po to wprowadziła chrzest bobasów, żeby napędzać sobie jak największą liczbę klientów. Obudowanie tego "bogiem od dzieciństwa" to tylko zasłona dymna mająca usprawiedliwiać cwany i chytry plan kościoła. Jedynie dorosły człowiek ma prawdziwą szansę decydowania o swoich poglądach, po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwymi opcjami i rozpatrzeniu we własnym rozumie i sumieniu, czy religia jest mu w ogóle do szczęścia potrzebna, a jeśli tak to czy na pewno musi to być ideologia katolicka.
ktolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.3 14:44
Polskx to kxtolicyzm,czy to sie podobx jxkims nxrkomxnom i mordercom,czy tez nie...
Anonim2020.10.3 12:01
Zauwaz , ze powiedzial to w 1969 roku.
Czarek2020.10.3 11:41
Pamiętajmy o tym jak Pan Bóg nakazywał wojsku izraelskiemu aby ci, którzy się boją walki wrócili do domu. Tacy wojownicy nie są potrzebni, oni zarażają swoim tchórzostwem. Łyżka dziegciu niszczy smak w całej beczce miodu. Kilku pozornych katolików wpływa na cały Kościół. Kto odejdzie od Kościoła na skutek pokus współczesności? Tylko ten kto ceni sobie doczesność bardziej niż Pana Boga, ten kto nie wierzy w życie wieczne. Pamiętajmy jak św. Paweł ukarał śmiercią małżeństwo które oszukiwało swoją wspólnotę. Chrześcijaństwo to nie bajka dla rozwydrzonych bachorów, których trzeba uciszać obietnicą słodkiego życia. Im szybciej dokona się to oczyszczenie, o którym Benedykt mówił tym lepiej dla Kościoła Powszechnego. Może wtedy wiara w Eucharystię będzie tak silna że nikt nie odważy się niegodnie przyjmować Ciała i Krwi .
Włodzimierz Nechamkis2020.10.3 11:29
Módlmy się, żeby nasz dobroczyńca i jedyny obrońca, Pan Prezydent Donald Trump uwolnił się od chińskiego wirusa i wygrał nadchodzące wybory. Jeśli braknie Pana Prezydenta Donalda Trumpa, będzie to prawdziwa tragedia dla dwóch krajów, dla Izraela i dla Polski. Pan Prezydent Donald Trump dał Izraelowi Wzgórza Golan, Judeę i Samarię, po wygranych wyborach być może da Polsce Strefę Kaliningradu.
Janek Bystrzyca2020.10.3 11:45
nieco przesadzasz ale masz rację: Donald Trump to gorący przyjaciel Polski, któremu wiele zawdzięczamy. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach. Ofiarujmy post i modlitwy w intencji jego wygranej w wyborach aby do władzy nie doszedł ten zbir Biden. Tak jak powiedział prezydent Trump, Biden zniszczy Amerykę co na nas także negatywnie wpłynie. Zawsze miejmy na myśli to co Radek Sikorski załatwił dal Polski u Demokratów - to przez niego wstrzymana została militarna pomoc dla Polski.
Marcelina2020.10.3 11:56
Dałeś się palancie wypuścić Żydowi. To jest główny klakier Eliego Barbura.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.3 14:46
Polskx oczekuje zwrotu Ziemi Swietej od niewiernych dlx Kosciolx Kxtolickiego.
Jan Kowalski2020.10.3 11:28
Chcesz ratować kościół. Zacznij od siebie. Idź co piątek do spowiedzi, módl się rano i wieczorem. Pokaż swoją postawą, że jesteś katolikiem. Znajdz sobie żonę na pielgrzymce i miej z nią piątkę dzieci. Myśl o swoich najbliszych i poświęcaj się dla nich, a nie dla swojego ego.
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.10.3 14:48
Kxtolik broni politycznie i xktywnie swojej Ojczyzny.
Sasza2020.10.3 10:46
Aleksand Duin, którego we frondzie jakiś mało rozgarnięty pismak próbował dziobać w napisanym na kolanie artykuliku, zna receptę na wasze polskie bolączki. Odetnijcie się od żydoamerykańskiego seniora z Zachodu, nie wasalujcie mu. Cechami rosyjskiej KULTURY KONTYNETALNEJ są: honserwatyzm, hierarchiczność i myslenie kolektywne. Zachód oferuje wam indywidualizm, liberalizm i modernizm, czyli wszystko, co niszczy chrześcijaństwo. Zapraszamy katolików do odwiedzenia cerkwii, to wam dobrze zrobi.
Aleksander2020.10.3 10:48
Żeby tam dostać kulkę w potylicę?
Zenek2020.10.3 11:52
Czy Dunin to ten rusku kacap rasista? To jakiś wariat.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.3 14:49
Konederxcjx to Rozbiory,bo to sx PXTRIOCI rosyjscy.
Pietia2020.10.3 10:39
Przyszłość Kościoła Rzymskiego? Lewicyzacja, liberalizacja i modernistyczny upadek. To się dzieje. Katoliccy księża geje się dekonspirują w TVN-ie. Możecie temu zapobiec przystając do nas Prawosławnych, ucząc się od nas prawdziwego fondamentalizmu. W przeciwnym razie zadziobią was spadkobiercy Lutra. Prawosławni zapraszają do cerkwii.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.3 14:52
Prxwoslxwie rosyjsckie to dzicz mongolskx i milliony zxmordowxnych kxtolickich Polxkow i stosy kosci nx Syberii od 300 lxt .
Styki2020.10.3 10:15
Faktycznie tak juz sie dzieje. Proroctwo to juz sie wypelnia.