Prof. Ryba: Polska, USA i geopolityka. Kreśli się wyraźny układ - zdjęcie
26.09.18, 18:00fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP

Prof. Ryba: Polska, USA i geopolityka. Kreśli się wyraźny układ

,,Kreśli się anglosasko-polski układ, który w sytuacji potężnej presji Brukseli, Berlina na nasz kraj, wydaje się być ważny i korzystny'' - powiedział dziś prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL i WSKSiM. W rozmowie na antenie ,,Radia Maryja'' uczony wskazywał na coraz lepsze relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Nawiązał tu między innymi do przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa na forum ONZ, w którym piętnując Niemcy, gratulował Polsce.

,, To przemówienie na forum państw z całego świata prezydenta największego mocarstwa światowego jest bardzo mocne. Wskazywanie na Polskę oczywiście w jakiś sposób świadczy, że jesteśmy w tej ich perspektywie krajem istotnym, a to przede wszystkim dlatego, że Eurazja jest bardzo istotna w układance światowej, a na tym megakontynencie tworzą się różne układy geopolityczne i ten układ energetyczny, jaki się zacieśnia między Niemcami a Rosją jest niekorzystny nie tylko dla Europy Centralnej, ale jest postrzegany jako niekorzystny również z perspektywy Stanów Zjednoczonych'' - powiedział prof. Ryba.

Uczony zauważył, że próby ,,wypychania'' USA z tej przestrzeni są dla Waszyngtonu niekorzystne i stąd zwalczane.

,,Kreśli anglosasko-polski układ, który w tej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, czyli potężnej presji Brukseli, Berlina na nas, wydaje się być ważny, korzystny, dający też pewne możliwości operowania w Europie Centralnej'' - zaznaczył prof. Ryba.

,,Jeśli mówimy o Nord Stream, to zaraz mówimy o Międzymorzu, jeśli mówimy o gazie, to nie tylko myślimy o tym układzie niemiecko-rosyjskim, ale o możliwościach amerykańskich w tym zakresie. Jest cały szereg konkretnych tematów, które należałoby realizować, wykorzystując napięcie, które – wydaje się – potęguje się, a nie osłabia'' - dodawał.

Całe nagranie dostępne TUTAJ

mod/RadioMaryja.pl