Prof. Krystyna Pawłowicz: Koniec aborcji - dzięki Konstytucji - zdjęcie
04.11.17, 08:50fot. youtube printscreen tvrepublika

Prof. Krystyna Pawłowicz: Koniec aborcji - dzięki Konstytucji

Posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński, złożyli w Trybunale Konstytucyjnym, w piątek, 27 X, wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. aborcji eugenicznej /ze względu na podejrzenie choroby dziecka lub jego upośledzenie, dopuszczonej ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Wraz ze 100 innymi posłami z różnych klubów poselskich, także i ja podpisałam się pod tym wnioskiem.

Aborcja eugeniczna narusza naszym zdaniem art.30, art.32, art.38 i art.2 konstytucji.

Uznanie przez TK aborcji eugenicznej ,tj. dokonywanej ze względu na podejrzenie choroby dziecka, za niezgodną z konstytucją, automatycznie odbierze tej podstawie ustawowej moc prawną, a jednocześnie nie będzie potrzeby, by tą sprawą zajmował się Sejm.
Stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej wyeliminuje ok. 95 procent wszystkich przypadków aborcji w Polsce, których dokonuje się u nas nieco ponad 1 tys. rocznie.

Inicjatywa nasza jest spełnieniem kolejnej przedwyborczej obietnicy Zjednoczonej Prawicy o rozszerzeniu zakresu ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Została ona poprzedzona uchwaleniem ustaw "Za życiem", które przewidują realne wsparcie dla kobiet w trudnych ciążach i opiekę nad chorymi dziećmi.

Wniosek do TK ma poparcie ponadpartyjne posłów z różnych klubów, też opozycyjnych.

Krystyna Pawłowicz

źródło: Facebook