Prof. Grzegorz Kucharczyk: Miarą człowieczeństwa staje się PESEL - zdjęcie
17.11.19, 09:45

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Miarą człowieczeństwa staje się PESEL

73

Nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w jednym z wywiadów – jeszcze przed tym wyborem – oświadczyła, że pełnoprawnym obywatelem RP jest ten, który ma dowód osobisty i numer PESEL. Mówiła to w kontekście takim, że płód nie ma żadnych praw. Miarą człowieczeństwa staje się posiadanie dowodu osobistego i numeru PESEL - powiedział gorzko w rozmowie z "Radiem Maryja" prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

Prof. Grzegorz Kucharczyk odwołał się do pewnego skrajnie absurdalnego zjawiska, jakie opisał w swojej książce "Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" kardynał Robert Sarah.

"Kardynał pisze, że widzimy w świecie zachodnim zajmowanie się „zgorszeniami drugorzędnymi” – to są szeroko komentowane prawa zwierząt. Nikt normalny, o zdrowych instynktach, nie będzie dążył do znęcania się nad zwierzętami, bo byłoby to nieludzkie. Natomiast postawienie tego jako sprawy pierwszorzędnej wagi, czyli zagrożenia, którym w pierwszej kolejności musimy się zajmować i powoływać zespół parlamentarny, to jest to odwrócenie właściwej hierarchii rzeczy, bo podstawowym problemem jest zapewnienie respektowania podstawowych praw człowieka, a najważniejszym z nich jest prawo do życia, bez względu na to, czy się urodził, czy się jeszcze nie urodził" - powiedział profesor.


Uczony odniósł się też do twierdzeń Magdaleny Biejat, poseł Razem, która z woli PiS została przewodniczącą Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w Sejmie. "Nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w jednym z wywiadów – jeszcze przed tym wyborem – oświadczyła, że pełnoprawnym obywatelem RP jest ten, który ma dowód osobisty i numer PESEL. Mówiła to w kontekście takim, że płód nie ma żadnych praw. Miarą człowieczeństwa staje się posiadanie dowodu osobistego i numeru PESEL" - powiedział Kucharczyk.


"Tu mamy poważny problem i jest to zatrważające. Jeżeli polityk młodego pokolenia, który mówi, że reprezentuje postępową, nowoczesną wizję świata i identyfikuje pełnie praw obywatelskich z posiadaniem dowodu osobistego i numeru PESEL, to mamy poważny problem - dodał.


Profesor wezwał, by nie dawać uśpić się tym, że PiS ma większość w Sejmie. Jak podkreślił, najważniejsze kwestie rozstrzygane są gdzie indziej.


"Przede wszystkim w sferze umysłu, wiary, bo prawidłowość jest jedna – kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu i z nim mamy do czynienia, kiedy wywraca się właściwą hierarchię rzeczy" - wskazał.


"Hierarchia powinna mieć wartości. Hierarchia naszego zainteresowania i naszych „zgorszeń” powinna być zupełnie inna" - wskazał.

bsw/radiomaryja.pl

Komentarze (73):

bezlitosny internauta2019.11.18 18:03
Kto wam broni uchwalić prawo nadające nr PESEL płodom?
stan2019.11.17 23:59
Do dyskusji z "nikt": Nie wiesz, że od dawna satanizm jest zarejestrowany jako religia? Poważnie. La Vey opracował nawet własną biblię, szatańską. To nie ciemnota ze strony Kościola, tylko takich ludzi jak np. wyznawcy Latającego Potwora Spagetti, satanistów itp. Ktoś, kto uważa się za niewierzącego, znajduje sobie bożków. Znam ludzi, którzy wierzą w Pierścień Atlanty, Czerwoną nitkę, pechową 13.... Czy to nie ciemnota? a jeśli chodzi o wolność -owszem, jesteś wolna, zagwarantował Ci to sam Bóg. Bóg nie zmusza Cię do wiary w Niego, ale smuci się, że dzieci stworzone do życia wiecznego w radości odrzucają Jego Miłość. Nikt nie jest w stanie kochać Cię tak, jak Bóg.
Marek2019.11.17 20:22
Jesteście tacy mocni w gębie, to odpowiedz sobie każdy krzykaczu, trolu i inny czy ktoś nakazuje zabijać dziecko przed narodzeniem. To ty sam udzielasz takie zgody i jeszcze oczekujesz, dla spokoju sumienia, że taka czy inna partyjka wyleje na twoje sumienia ambrozję i poczujesz się cool. Nic z tego. To jest twoja i tylko twoja decyzja. Zgłaszasz się na mordownię, zwaną przez przejęzyczenie kliniką, gdzie kapo zwany omylnie lekarzem wyskrobie twój problem. Tylko po jaką chol_rę zarażacie tym problemem sejm, senat, mnie podatnika. Jest jednak problem z twoim sumienie jakkolwiek ukształtowanym, ale jednak. W dodatku dochodzą problemy egzystencjalne i nagle nie jest to takie łatwe jak wyrwanie zęba lub bezpieczniejsze od samego porodu.
Lennon2019.11.17 16:59
Cyfry mojego PESEL pomnożone przez siebie (z pominięciem jednego zera) dają 666 606. I co z moim człowieczeństwem.
Zbigniew2019.11.17 17:24
Co ty Lennon imaginujesz?
nikt2019.11.17 19:06
Jest tu jeden taki , który odpowie Ci kim jesteś . :)
Maryla2019.11.18 0:03
Lennon Czy chodzi ci o ten niesłynny znak bestii: 666 !? Czytałam o tym! Straszne !
anonim2019.12.11 22:39
A tu atakują twoją koleżankę bronią elektromagnetyczną: https://www.youtube.com/watch?v=_8sNumfVVfw
skuter2019.11.17 12:16
Miara życia ma być pesel a gdyby ludzie nie mieli dowodów i peseli to znaczy że wszystkich można zabić Co za absurd
anonim2019.11.17 14:36
Ale Pani powiedziała, że miarą obywatelstwa jest pesel/dowód. Nie miarą życia :D
JONASIK2019.11.17 12:12
Dlaczego dzieciom nienarodzonym odbiera się wszystkie prawa, np. prawo do 500+, do dziedziczenia, do obywatelstwa, sądu itp Jak jest człowiekiem to dlaczego NIE ma tych praw? No, dlaczego?
stan2019.11.17 12:08
Czy ta osoba odmawia prawa do człowieczeństwa dzieciom, które jeszcze nie mają dowodów osobistych? Czy zdaniem tej pani, zwierzęta, które również mają swoje numery i znaki także są ludźmi? Ależ logika lewacka, tylko chyba oni potrafią coś takiego wymyslić. Jeszcze nikt do tej pory nie powiedział, że krowa jest człowiekiem. Natomiast od najdawniejszych lat istnieje powiedzenie, że człowiek, który odrzuca Boga, jest najgorszym zwierzęciem świata.
3032019.11.17 11:58
Według amerykańskiej aktywistki (Alexandria Ocasio-Cortez) proekologicznej nadszedł czas, by zjadać dzieci w celu walki z emisją CO2.
stan2019.11.17 11:24
Niedługo miarą człowieczeństwa stanie się zjadanie narodzonych dzieci. Taki pomysły padały na forum ONZ! Czy to są jeszcze ludzie?
anonim2019.11.17 11:59
Gdzie były te pomysły? :D Fajne masz fantazje!
Trójoka wrona2019.11.17 12:17
Faktycznie jest taka kobieta, która stwierdziła, że oprócz powstrzymania się od posiadania potomstwa, trzeba zacząć jeść dzieci, aby powstrzymać ekologiczną katastrofę. Ale powiedziała to na spotkaniu z Aleksandrą Ocasio-Cortez, a nie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
anonim2019.11.17 14:33
Jedna idiotka kanibalizmu nie czyni. Z resztą ludzie to pewnie gorsze jakościowo mięso od kurczaka.
Trójoka wrona2019.11.17 11:23
Po pierwsze, nie powiedziała, że płód nie ma żadnych praw. Po drugie, obywatelstwo można nabyć najwcześniej przy urodzeniu się, więc osoba, która jeszcze się nie urodziła, nie może być obywatelem RP. Stwierdzenie, że pani Biejat odbiera płodom wszelkie prawa opiera się na nadinterpretacji przeinaczonej wypowiedzi i jest nieuprawnione.
nikt2019.11.17 12:29
Masz rację , ale Fronda tymi artykułami stara się zabawiać nas ......komentatorów . Byśmy mieli co pisać . To nie artykuły przyciągają czytelników ale komentarze pod nimi . Gdyby pisali same mądre rzeczy to kto by to czytał ? A komu chciałoby się komentować gdyby artykuł był zgodny z jego opinią na dany temat ? Każdy napisałby .......to prawda . I na tym koniec .
nikt2019.11.17 11:17
Napiszę dość kontrowersyjnie . Zwierzęta są na tej planecie przetrzebione i grozi im wyginięcie . Ludzie nie . Jest ich nadmiar . Dla dobra planety trzeba chronić zwierzęta a nie ludzi . Dodam jeszcze religijnie , że najpierw Bóg stworzył Ziemię . Potem wszystko to, co na niej żyje . Na końcu dopiero stworzył człowieka . Na dodatek w tworzenie tegoż wkradł się błąd , którego pomimo bożych starań nie da się naprawić . Wszystko inne prócz człowieka działa perfekcyjnie a człowiek pomimo tego , że jest bożym defektem poprawia boży ideał . Na dodatek ten boży defekt bezrozumnie się rozmnaża . Konkluzja : zniszczyć i zaczynać tworzenie człowieka od nowa . To macie napisane w Biblii a więc o jakie ludzkie życie wam chodzi ? O to , którego jeszcze na świecie nie ma ? Czy nie przesadzacie z tym człowieczeństwem ? Ludź, czyli ssak żyjąc na Ziemi dopiero ma stać się człowiekiem . A przeważnie nic nie daje to przetarcie papierem ściernym ludzia przez ziemskie sito i ludź pozostaje ludziem zamiast stać się człowiekiem . Ale.......co mi tam . Ja się tylko przyglądam tym ludzkim idiotycznym zmaganiom . Czasem się denerwuję a czasem śmieję . W końcu każdy niech mówi i robi co chce .
Alojz2019.11.17 15:18
Co dziś nic z obrażania Żydów?
nikt2019.11.17 18:54
A czy ja Żydów obrażam ? Opisuję fakty . To jest obrażanie ?
Zbigniew2019.11.17 17:23
Ale to nie jest kontrowersyjne - jak kontrowersyjne nie jest błędne wyliczenie w szkolnym kajecie. To jest złe - dowód nie zdania egzaminu dojrzałości. Problem w tym, że rozsiewasz swoje pobłądzenie i ignorancję - a to może wydać złe owoce. Mówimy więc o odpowiedzialności. Twojej.
nikt2019.11.17 18:56
Skoro tak uważasz , to nie czytaj . Jesteś dorosły . Masz wybór .
stan2019.11.17 18:35
O jakiej Bivlii mówisz? Prawdopodobnie jest to biblia La Vey'a - satanisty żydowskiego pochodzenia. Stworzył taki Mein Kampf na użytek swoich wyznawców. Ja czytam Biblię, ale w mojej Biblii niczego takiego nie ma. Bóg wszystko stworzył doskonałe i w dodatku - dla człowieka, a nie odwrotnie. Poza tym stawiasz się w miejsce Boga? Chcesz tworzyć nowego człowieka? Tak było w komunizmie - oni wychowywali sowieckiego człowieka.
nikt2019.11.17 19:05
Daj sobie spokój . Nie jestem automatykiem by tworzyć nowych ludzi . Poza tym zbyt dużo jest we mnie pokory wobec Boga by cokolwiek po Nim poprawiać . A Biblia ? Kwestia interpretacji . To księga dla każdego , ale nie każdy czyta ją umiejętnie . KK inaczej , Ty inaczej , ja inaczej a inni pewnie też inaczej . Ty jesteś oddanym uczniem KK , ja nie . Idę własną ścieżką . Chyba mi wolno ? A może nie ? Czyżby powracała Inkwizycja ? Już jest mowa o szatanie i jego księdze . Wracają czasy ciemnoty ? Nie zdziwiłabym się . Kościół o tym marzy .
Joanna2019.11.17 11:10
Kto nie popiera aborcji w pewnych przypadkach jest sadystą i człowiekiem niewrażliwym na ludzką krzywdę
kapłan katolicki2019.11.17 11:30
Tak mówił dr Mengele. Zabierane przez niego z rampy Auschwitz bliźniaki do jego zbrodniczych eksperymentów - "ocalał od śmierci natychmiastowej" w gazie. "Wydłużał" im życie. Zbrodniczy, wykształcony psychopata.
anonim2019.11.17 11:58
O tak. Nie masz argumentów? Cyk, Holocaust. W końcu nikt nie chce być przyrównywany do Holocaustu. Mam racje, a moim argumentem masowa zagłada!
Topek2019.11.17 16:24
Jesteś katolickim sadystą albo się zastanów co ona napisała
anonim2019.11.17 11:01
Miarą człowieka staje się zdolność do samodzielnego pobierania tlenu atmosferycznego i pokarmu, a nie przez rurę odprowadzającą zasoby od innego człowieka :D
stan2019.11.17 12:10
Wielu ludzi oddychających przez rurkę, wraca do pełnego życia. Jesteś za eutanazją?
anonim2019.11.17 14:32
Jak najbardziej! Jeśli nie da się nic zrobić i życie jest podtrzymywane tylko za pomocą aparatury.
stan2019.11.17 18:29
Powiedz o tym szefowej "Budzika", której córka od lat leży w śpiączce, ciekawe co Ci odpowie.
anonim2019.11.17 21:29
Mogę jej powiedzieć: "Bardzo podziwiam Pani postawę w walce o swoją córkę, gdyby mnie coś takiego spotkało, nie wiem czy moja decyzja byłaby podobna, mogłaby nie być"
B522019.11.17 10:54
wyszła z chłopa czerwona szarańcza
Pokręć2019.11.17 10:45
No i strategia PiS działa! Już, tak szybko. Trzeba idiotę postawić na świeczniku, żeby wszyscy zobaczyli jego bezdenną głupotę. To, że ktoś coś powie, to nie znaczy, że to coś stanie się prawdą. Prawda bowiem jest niezależna od czyjejkolwiek wypowiedzi. Ona jest, jaka jest i leży tam, gdzie leży (a nie pośrodku, jakby niektórzy chcieli).
Włodek2019.11.17 10:27
Tak dla ścisłości, DO dostaje się po ukończeniu 18-tu lat. Jeśli to jej twierdzenie nie warunkuje spełnienia tych kryteriów łącznie to do 18-tej rocznicy urodzin można taki " zlepek komórek" dowolnie abortować? Chyba mam rację?
Sebastian Lorenc2019.11.17 10:34
Dowód osobisty możesz wyrobić dziecku zaraz po urodzeniu, jak tylko zostanie mu nadany PESEL(to tak dla ścisłości)
Zbigniew2019.11.17 17:19
Ale co tym możesz o tym wiedzieć zlepie?
Sebastian Lorenc2019.11.17 20:12
Może coś tam wiem, bo wrabiałam dowody moim dzieciom nim skończyły miesiąc.
Maryla2019.11.18 0:00
Ładnie się podpisały, po co im to .Dla zabawki ? Przecież to bardzo sporadyczne przypadki!
www2019.11.18 4:54
Rany gdzie wy żyjecie? Bez dowodu dziecko nie można wziąć za granice. Jednak jezdzi sie na wakacje, na narty. Raczej wszyscy robia dzieciom dowody, bo ludzie podróżują, dzieci też.
Topek2019.11.17 10:26
Niech Takie dzieci jakie każe rodzić np. Hazan z rozszczepioną czaszką i mózgiem na wierzchu które muszą umierać trzy tygodnie w męczarniach weżmie i niech im zapewni opieke w tych ostatnich strasznych chwilach bo gadać łatwo tylko z myśleniem ciężko
To ja2019.11.17 11:12
Jak dziecko cierpi to znaczy że Chrystus go całuje powiedziała Matka Teresa do dzieci w Afryce
anonim2019.11.17 14:35
Matka Teresa nie działała w Afryce ale to drobnostka.
ela pawlowska2019.12.4 17:42
A sama umierała za datki w prywatnej, nowoczesnej klinice. Stara, zakłamana zdzira.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.11.17 10:22
Kto popierał PiS i głosował na nich podczas wyborów to ma współudział w mordowaniu dzieci nienarodzonych!
3032019.11.17 11:54
björn karlsson, jesteś po prostu łajdak.
stan2019.11.17 12:11
Obrońca dzieci nienarodzonych? Przecież poprzednimi wypowiedziami sobie przeczysz.
skuter2019.11.17 12:17
Ludzie głosowali w dobrej wierze a skoro zostali oszukani to są nie winni
anonim2019.11.17 19:23
Kto głosował na KO.SLD,PSL też.
BieS2019.11.17 19:48
Trolle z lewactwa przeszli samych siebie i oskarżają wyborców PiS o współudziałw okropnym procederze, który sami promują. Wyjątkowo wstrętne.
wolne media2019.11.17 10:20
No cóż PIS na własne życzenie chce przegrać kolejne wybory
kocham polske wspieram pis2019.11.17 10:32
jezeli pis by przegral to i przeglali by polacy a zydokomuna wowczas zaczela by dalej niszczyc polske
wolne media2019.11.17 10:14
Polecam film Nieplanowane
Zenon2019.11.17 10:03
Takze w PiS odwraca sie hiierarchia wartosci!? PJK podpisuje sie pod powolaniem zespolu do spraw zwierzat, a jedniczesnie PiS blokuje ustanowienie pelnej ochrony życia i oddaje prowadzenie komisji ds rodziny skrajnie lewackiej postaci, podpierajac to falszywymi wyjasnieniami. Chyba spelnia sie powiedzenie - jak Pan Bog chce kogos ukarac, to mu rozum odbiera. Dokad zaczyna zmierzac PiS!!??
Morales Don Diego2019.11.17 10:02
SKORO MU TAK ZALEŻY NA PRAWACH, TO CZEKAMY NA JEGO WALKĘ O PRAWA OSÓB LGBT DO ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH. CZEKAMY KIEDY EMERYCI I LUDZI UBODZY DOSTANĄ PRAWO DO GODNEGO ŻYCIA, A NIE GŁODÓWKI. A no tak, to prawdziwe problemy, a je się trudno rozwiązuje. Lepiej gadać o zlepku komórek który nie jest człowiekiem.
tyle2019.11.17 11:22
To za rządów PO-PSL ubodzy emeryci grzebali w śmietnikach, były dzieci niedożywione, grasowały mafie okradające Polaków. Masz krótką pamięć! A jeśli chodzi o LGBT, czy PO popierało ich wówczas, czy dopiero, gdy stało się opozycją?
Morales Don Diego2019.11.17 11:45
WIESZ ŻE INFLACJA JEST TAKA, ŻE EMERYTÓW DALEJ NA NIC NIE STAĆ. PIS DAŁ TYLKO 700 ZŁ WIĘCEJ NA ROK. NO I KOLEJKI DO LEKARZY SĄ JESZCZE WIĘKSZE NIŻ ZA PO. Ps. nigdy nawet nie głosowałem na PO.
Zbigniew2019.11.17 17:19
a na co ty mogłeś głosować, czy nie głosować - większych rozmiarów zlepku komórek. Kto by słuchał takiego zlepu - obrzygać, podziubać kijkiem i usunąć.
kapłan katolicki2019.11.17 10:01
W KL Auschwitz - wzrost (centymetry) i stojący na bramie z patyczkiem "gość" decydował kto ma żyć a kto nie. Kto zostanie numerem a kto trafi do "łaźni" (z cyklonem B.) Doczekaliśmy znów koszmarnych czasów.
wolne media2019.11.17 10:18
Tylko że wtedy było to mordowaniem a teraz nazwali to prawem wyboru Szatan świętuje że ta pani to przewodnicząca komisji
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.17 11:25
Czy Watykan i pisowaska Polska - pozrywali już stosunki dyplomatyczne z państwami, w których aborcja - mordowanie ludzi - jest zgodnie z prawem legalne???? a nawiązali stosunki przyjacielskie z islamem - gdzie to zbrodnia?
3032019.11.17 11:43
Nie "gość" tylko oprawca niemiecki.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.17 13:58
A Watykan ich po wojnie przemycał do Chile, Argentyny i Brazylii.
Max Fiend2019.11.17 22:27
Bezsensowne porównanie. Nikt obcy nie decyduje o aborcji oprócz matki, która ma do tego niezbywalne prawo.
MirekT2019.11.17 9:51
Grzegorzu Kucharczyk, poszukaj sobie kobiety zrób dziecko, a będziesz mógł gadać o płodach !!!
judasz bolszewicki2019.11.17 10:22
ty gnido koszerna w sprawach polskich to sie nie wypowiadaj
MirekT2019.11.17 10:32
Ty obrzezana ku-rwo, zamknij ryj , bo ci sperma rabina wypłynie !!!
Pokręć2019.11.17 10:41
Od kiedy to "zrobienie dziecka" dodaje mądrości i wiedzy w jakiejkolwiek kwestii?
B. Be.2019.11.17 10:48
No i najlepszy dowód na to, że tam gdzie brak wiary zaczyna rozum szwankować! JAKI Twoim zdaniem, nieszczęsny Mirku T. , posiadanie kobiety i dziecka ma wpływ na moralność i poglądy? Człowiek bez "kobiety i dziecka" poglądów takich nie ma w sposób przyrodzony, czy też wedle Ciebie, pozbawiony jest prawa wypowiadania ich? Czyli- o ile zrozumiałam Twoj myślowy proces- nie mam prawa wypowiadać się np. na temat ochrony fok grenlandzkich, bo nie jestem właścicielem żadnej takiej foki (ani Grenlandii tym bardziej:)- o to Ci chodzi? Faktycznie, dużo lepiej niż argumentowanie wychodzą Ci ordynarne rzygi w komentarzach.
Mejer2019.11.18 16:10
Czy psychiatra musi przejść depresje i próby samobójcze aby stać sie psychiatrą ?? lub stać sie seryjnym mordercą aby ich leczyć ?? ... jak widzisz - myślisz jak klasyczny kretyn.