03.05.19, 14:25zdj. screen Youtube/Prezydent.pl

Prezydent MOCNO: Unia Europejska potrzebuje WIĘCEJ DEMOKRACJI!!!

"UE potrzebuje pozytywnych zmian, żeby nikt nie mówił Europie „nie”. Przykład Brexitu pokazuje, że nie wszyscy UE jednakowo odbierają. Nieśmy naszą myśl odważnie"-powiedział prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa bierze udział w uroczystościach na Pl. Zamkowym z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

"W historii każdego narodu są takie momenty, które stanowią punkty fundamentalne, o których można powiedzieć, ze ukształtowały dany naród - jego tożsamość, kulturę sposób patrzenia na świat, wartości i mentalność. Są jednak też i takie narody, dla których te punkty stanowiły nie tylko ich osobiste, własne momenty historyczne. Ale są też takie, których wydarzenia wpłynęły na bieg historii świata"- mówił Duda. Prezydent podkreślił, że naród polski wpłynął na dzieje Europy i świata, co więcej- "ukształtował ten świat, który dziś widzimy", właśnie poprzez "takie ważne momenty".

"Pierwszym,, fundamentalnym, był chrzest. Decyzja Mieszka I uczyniła z nas naród i państwo prawdziwie europejskie. Zawsze byliśmy Europejczykami"- wskazał prezydent.

"W naszych dziejach były tez tragedie, które nas kształtowały, ale z wielkich momentów trzeba wskazać koronację Bolesława Chrobrego i lata później Unię Lubelską. Od Unii Lubelskiej do Europejskiej - wskazywał Jan Paweł II"-przypomniał Andrzej Duda. Jak dodała głowa państwa, kolejnym punktem zwrotnym było wydarzenie, którego rocznicę obchodzimy dziś, czyli uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 

"To niezwykłe wydarzenie, druga na świecie nowoczesna konstytucja. To akt niezwykły, świadectwo wielkiej mądrości, przenikliwości i patriotyzmu ludzi, którzy tę konstytucję dla ratowania RP stworzyli, stawiając wiekopomny pomnik dla polskiej myśli prawniczej i parlamentaryzmu. To nasz wielki wkład w światową myśl ustrojową. Okoliczności, w których ją stworzono, były tragiczne, ale stworzyło się okienko. Wojska rosyjskie zeszły z naszej ziemi z uwagi na wojnę Rosji z Turcją i Szwecją. Tę okazję wykorzystali patrioci"- przypomniał Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że, niestety, tych niezwykłych zamierzeń nie udało się zrealizować w pełni, gdyż "tak się potoczyły nasze dzieje". 

"Nie wszyscy w Polsce byli też ludźmi uczciwymi. Niestety wiele było prywaty, która prowadziła do zdrady. Zdrajcy wsparci przez obce mocarstwa pokonali obóz patriotyczny i doszło do rozbiorów Polski"-wskazał Duda. 

Prezydent podkreślił, że wydarzenia, które dziś wspomina, nie są tylko historią czy pojedynczymi datami, ale niezwykle ważnymi momentami, które ukształtowały nasz naród i pozwoliły nam budować ojczyznę "taką, jaką dziś oglądamy". 

"Te wydarzenia pozwoliły nam pokonać komunizm. To nasz dar dla innych krajów Europy Środkowej. Wielokrotnie podkreślamy, że dzięki Polakom padł mur berliński. Dziś mamy dobry okres w naszych dziejach"- powiedział polityk. Głowa państwa zwróciła uwagę, że warto dziś prowadzić dyskusję o tym, czy powinno się zagwarantować w konstytucji obecność Polski w sojuszach międzynarodowych, jak UE czy NATO. 

"Najważniejsza jest obecność w sojuszach. Ona nam się należała, patrząc na nasze dzieje, na nasze zasługi, za zatrzymanie nawały tureckiej pod Wiedniem, za zatrzymanie nawały sowieckiej w 1920 roku. To nasza wielka zasługa. Ale dziś naszym zadaniem jest budowanie silnego państwa. Mamy konstytucję. Trzeba i warto dyskutować nad jej zmianami, o tym, czy powinniśmy zagwarantować obecność w UE i NATO - osobiście uważam, że tak. Ale przede wszystkim musimy starać się wypełniać to, co jest w niej zapisane. Mamy taką sposobność. Mamy wolną ojczyznę. Powinniśmy to czynić. Trzeba zmieniać Polskę na lepsze"-podkreślił Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że obecna władza podejmuje działania w tym kierunku. 

"Chciałbym, żeby Polska była krajem sprawiedliwości społecznej, żeby Polacy mówili, że w Polsce sądy działają dobrze, że sprawy są dobrze załatwiane, że realizuje się potrzeby ludzi. To jest silne państwo. Czynimy to. Chciałbym, żebyśmy czynili to jeszcze sprawniej, żeby każdy nasz obywatel na świecie był pewien, że Polska się o niego upomni"- podkreślił Duda. 

"Co my jesteśmy w stanie zrobić dziś dla Europy, by UE trwała i Polska mogła w niej trwać? UE potrzebuje pozytywnych zmian, żeby nikt nie mówił Europie „nie”. Przykład Brexitu pokazuje, że nie wszyscy UE jednakowo odbierają. Nieśmy naszą myśl odważnie. Miejmy odwagę o tym mówić. Nasz głos powinien się liczyć. Jestem przekonany, że UE potrzebuje więcej demokracji, ze silniejsza powinna być rola PE i Rady Europejskiej, gdzie społeczeństwa są reprezentowane. W takim kierunku powinny pójść zmiany. Panie premierze, proszę, abyśmy o tych zmianach dyskutowali i je stawiali"-mówił prezydent podczas uroczystości na Placu Zamkowym. 

"Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem zdołamy zbudować silną, bezpieczną Polskę, gdzie ludziom będzie się żyło dostatniej, o jakiej marzyli nasi przodkowie,. Na to nas stać. Jestem przekonany, że przy mądrej polityce będzie nas stać na państwo silne, bezpieczne i sprawiedliwe. Tego życzę moim rodakom i całej Europie"-zakończył swoje wystąpienie. 

yenn/Fronda.pl

Komentarze

maja2019.05.3 16:39
Duda nie wie czy jest judeo czy chrześcijański to i o innych sprawach niech bredzi bi nie jest już wiarygodny !
CZERWONA ZARAZA2019.05.3 16:32
ZYDOM W KONCU TRZEBA POKAZAC GDZIE JEST ICH MIEJSCE W POLSKIM SZYKU .CIAGLE WYCHODZA PRZED SZEREG I GLEDZA O SPRAWIEDLIWOSCI KOSZERNEJ A NIC NIE MOWIA O UCZCIWOSCI O PRAWDZIE
Max Fiend2019.05.3 16:28
Powiedział do trzymanego w ręku długopisu podpisując nim niedemokratycznie procedowane i sprzeczne z konstytucją ustawy :-D
CZERWONA ZARAZA2019.05.3 16:33
ICEK CO TY PIEPRZYSZ POLACY NIE MAJA POLSKIEJ KONSTYTUCJI TA TO JEST PRYWATNA BOLKOWA
Max Fiend2019.05.3 16:44
Jest jak najbardziej polska i w dodatku wybrana w powszechnym referendum. Żałosne pisanie dużymi literami tego nie zmieni :-D
POLAKU ZROB RACHUNEK SUMIENIA KOGO POPIERALES2019.05.3 16:19
KONSTYTUCJA 3 MAJA BYLA EWEMENTEM NA TAMTE CZASY.OBECNA KONSTYTUCJA TEZ JEST PEWNYM EWEMENTEM BO PISALI JA ZYDZI DLA POLAKOW PO OKRAGLYM STOLE. DO 2015 ROKU POLACY MIELI NIE WIELE DO POWIEDZENIA PRZEZ 30 LAT ZYDOKOMUNA LAMALA TA NIBY KONSTYTUCJE I BYLO CACY GLOWNE HASLO ZYDOWSKIEJ WLADZY TO BYLO KRASC ILE SIE DA.
Max Fiend2019.05.3 16:44
Ewenementem feudalnego zacofania :-D
babcia2019.05.3 15:10
kiedy zostanie opublikowany ANEKS WSI AUDYT BBN ustawa degradacyjna 2 weta sadownicze kiedy otrzymamy przeprosiny za to co wyczyniają sędziowie dzięki 2 wetom p. dudy kiedy oficjalne stanowisko p.dudy jako PREZYDENTA RP w sprawie ustawy 447 czy jak zwykle schowa się ze strachu za spódniczkę czy jak to opublikował michalkiewicz dopiero po wyborach na jesieni dowiedzą goje polskie jak z polski szabesgoje z pis utworzyli judeopolonię
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.3 14:35
Włączcie sobie tvn24 frędzle ;) Zobaczycie jaka przepaść intelektualna dzieli Kaczyńskiego, Dudę i spółkę wieśniaków od Tuska. :)
Topek2019.05.3 14:46
Oni i tak nie włączą bo nie rozumieją z tego ani słowa
Topek2019.05.3 14:59
ps. oni=wyznawcy Kaczyzmu
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 15:02
Jest rzeczywiscie, jak przyslowiowy Grand Canyon, jedyne pytanie jest dlaczego byly premier jeszcze nie posiadl oglady obowiazujacej w dyplomacji.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.3 15:17
chodzi Ci o Kaczyńskiego oczywiście. Nie wiem. Może dlatego że mu drukują internet, bo nie ogarnia. A to że Tusk mówi np. o Grze o Tron, to dla żoliborskiego karła jest całkowita abstrakcja. :D A tego żeby nie dzielić, a łączyć - Oszust Zakompleksiony Developer absolutnie nie ogarnia. Kłamczyński ogarnia tylko jedno: "Macie popierać i nie przeszkadzać" (debile) :) Tusk jest genialnym politykiem. I trzeba się z tym pogodzić. Amen
nie tak dawny wykladowca2019.05.3 15:32
Kaczynski jak wiem nie jest dyplomata, Tusk jest i jako taki niejednokrotnie dal sie poznac jako ... chce tu byc dyplomata... z bardzo niedyplomatycznej strony. Genialnych politykow w historii jest nie tak wielu, byly premier w najlepszym wypadku jest takim polskojezycznym "lawrowem" - i z tym, cyt.: - " I trzeba się z tym pogodzić. Amen" -
Witek2019.05.3 15:33
Genialnym politykiem dbający o niemieckie interesy .
Witek2019.05.3 14:16
Fundamentewm jest tylko siła . Chrzest okazał się koniecznością - Złem koniecznym . Komuniści mają się świetnie i jako właściciele firm , pozdrawiają nas serdecznie . Konstytucja nigdy nie może nas ograniczać w wyborze - Czy mamy być w NATO i UE . Reszta wypowiedzi Pana Prezydęta to : gadka szmatka :
michu2019.05.3 14:02
Mocno mocno. Zaplecze partyjne potrzebuje urzędów i kasy podatników ;). Na razie mało mało... ;).
Stanislaw znad Dunajca2019.05.3 14:20
Każde państwo żyje z kasy podatników, o ile nie narabuje w krajach kolonialnych czy postkolonialnych! Zachód więc w ogóle może nie mieć podatków u siebie. Rozumiesz tę prawdę?
michu2019.05.3 15:44
Co innego niezbędne wydatki co innego synekury dla znajomych ;). Jako kraj postkolonialny budujemy dobrobyt Zachodu i dlatego oni pilnują, żeby u nas była demokracja jak w 1945 ;).