Prezydent Litwy: ,,To symbol odwagi i oddania naszych narodów’’ - zdjęcie
15.07.20, 16:15Fot. screenshot - pscp.tv

Prezydent Litwy: ,,To symbol odwagi i oddania naszych narodów’’

11

Na Polach Grunwaldzkich odsłonięto dziś głaz upamiętniający udział Litwinów w Bitwie pod Grunwaldem. Odsłonięcia dokonał prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który podkreślił, że pomnik ten pieczętuje znakomite relacje obu państw.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda odsłonił dziś na Polach Grunwaldzkich głaz pomnikowy, będący upamiętnieniem udziały Litwy w Bitwie pod Grunwaldem. Na 12. tonowym głazie, który ustawiono w głównej alei Pól Grunwaldzkich, wyrzeźbiono herb Pogoni oraz napis: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.

Dokonując uroczystego odsłonięcia, prezydent odniósł się do herbu Pogoni, podkreślając, że jest on „niezwykle drogi każdemu Litwinowi”, a jednocześnie widnieje w wielu herbach polskich rodzin szlacheckich:

- „To symbol odwagi i oddania naszych narodów” – powiedział Gitanas Nauseda.

W uroczystości wziął udział również prezydent Polski Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że głaz ten na zawsze pozostanie znakiem polsko-litewskiego braterstwa:

- „To braterstwo krwi, ale i braterstwo wspólnych interesów. Jak ten głaz zostanie tu na zawsze, tak na zawsze będą Polskę i Litwę łączyły więzi braterstwa” – mówił Andrzej Duda.

W czasie dzisiejszych obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na „dzisiejszą wspólnotę interesów Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej”. Wymienił tutaj wspólną strategię w Unii Europejskiej, współpracę w ramach NATO, budowanie nowych wymiarów współpracy w obszarze Trójmorza, Via Karpatia, Via Baltica oraz budowę terkonektorów gazowych czy połączeń elektroenergetycznych.

- „Te działania są zarazem symboliczne, ale i bardzo konkretne, ponieważ są zapowiedzią współpracy, która rysuje się przed sojuszem litewsko-polskim w ramach Unii Europejskiej, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił szef polskiego rządu.

Dzisiejszą rocznicę premier skomentował także na Facebooku:

- „Doskonała współpraca pomiędzy rządem, Prezydentem Andrzej Duda i naszymi międzynarodowymi partnerami, wypracowana w ciągu ostatnich lat i wielu spotkań oraz inicjatywa, którą przejawia Polska w Europie, to gwarancja przyszłych sukcesów!” – stwierdził.

kak/wPolityce.pl, Facebook, Twitter

Komentarze (11):

Wies2020.07.16 13:08
Trzeba walczyć z kłamstwem że Unia w 1385 była tylko dynastyczna a dopiero Unia w 1569 była "realna". To wielkie kłamstwo które jest od jakiegoś czasu rozgłaszane w Polsce że o Litwie nie wspomnę. Unia od początku tzn. od 1385 była pełna ( incorporare -wcielać, wchłaniać ) . Były tylko na Litwie ciągłe sprzeciwy magnatów którzy tracili swoje wpływy , bardzo często nieograniczone , szlachta litewska czy też ruska była zawsze za pełną unią. To prowadziło do ciągłego ograniczania unii z 1385 roku czy też kolejnych które regulowały kwestie szczegółowe, ale nigdy nie została ona zerwana, a w 1569 została umocniona i powtórzona ( powstaje jeden naród ). Co do bitwy pod Grunwaldem to główny wysiłek militarny przyjęła na siebie Polska a Litwa niestety pomogła w nieznacznym stopniu ( po prostu ustąpiła pola Krzyżakom ). Dowodzenie było w ręku Jagiełły króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy ( nigdy nie zrzekł się tego tytułu). To w jaki sposób Jagieło jest traktowany dzisiaj na Litwie to hańba. Rola Witolda jest wyolbrzymiana a Jagiełło jest traktowany jak obcy mimo że cały czas sprawował rolę zwierzchnią nad Witoldem który był jego lennikiem.
Seks kamerki2020.07.15 17:02
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
mordechaj2020.07.15 16:50
Liczba ludności Litwy jest mniejsza od....województwa dolnośląskiego :))). Uwielbiam takie napinki niedowartościowanych małych państw i narodów.
ladychapel2020.07.15 17:03
Polska liczna ale ilosc z jakoscia w parze nie idzie - na Litwie np. nie znajduje sie dzieci w beczkach, nie ma pedofilii i fanatyzmu katolickiego. A o niedowartosciowaniu to nie pisz lepiej... Bo to raczej Polacy takimi sa
Cool2020.07.16 6:57
https://www.wprost.pl/swiat/174995/pedofilski-skandal-na-litwie.html .... Nie, nie ma pedofilii na Litwie! .... zaślepiona ifaszystowską deologią ograniczona kobieto!!!
Budrysy jak byly brudne i smierdzace2020.07.15 16:46
Sam jestem potomkiem litewskim... W Polsce ja rusek - na Litwie pszek... Nikim jestem i pije za oborom
ladychapel2020.07.15 16:33
Litwa dała Polsce i króla i dowódcę wojsk - Polska tak była niedołężna, że nawet własnego władcy spośród swoich wybrać nie potrafiła oraz dowódcy wojsk nie miała... Unia z Litwą była umową dwóch państw z poszanowaniem własnej państwowości. Każdy z obywateli mógł osiedlać się gdzie zechciał - Polacy na Litwie i odwrotnie. Litwa Wileńszczyzny nigdy Polsce nie oddała - to Polacy osiedlając się tam przywłaszczyli ją sobie. To tak na marginesie odnośnie tego czy Wilno było "nasze".
Budrysy jak byly brudne i smierdzace2020.07.15 16:34
Racja. Przepraszam za poprzedni wpis. Wiesz... - alkohol tu na Podlasiu pijemy...
tak pijemy pejsakówke!2020.07.15 16:45
Polska nauczyla Budrysow czytac i pisac, wybudowala im szkoly i europejskiej klasy uniwersytet, weszli w krag kultury lacinskiej, a oni co? Chleja jak ich towarzysze z raju Lukaszenki, ich gangi kradna w calym EU, prostytucja, narkomania. Tyle nauki i wszystko poszlo w las!
LACH2020.07.15 23:09
Ludzie opamiętajcie się. Jakie ma znaczenie co Rzeczpospolita dała Litwie a Litwa Rzeczpospolitej, kto był królem a kto hetmanem. Dzięki Unii z Litwą, połączone w jeden organizm państwowy dwa nasze narody razem były potęgą w Europie. Niemiec, Austryjak, Moskal, Szwed, Turek czy Tatar mógł nam naskoczyć. Francuz, Anglik, Holender z uniżeniem podziwiał i umizgiwał się do nas. Żółkiewski, Chodkiewicz, Koniecpolski, Sobieski, gromili wroga na polach bitew. 450 lat, prawie pół tysiąclecia trwała unia miedzy naszymi narodami. Może nie wszystko zawsze było idealne ale nasi przodkowie rozwiązywali gładko problemy. A wy szukacie antagonizmów. Pytam po co? W jakim celu? Zapamiętajcie jedno: w zjednoczeniu jest siła, pojedyńczo nas zeżrą ci którzy na naszym rozdzieleniu zyskali i stali się mocni bo my staliśmy się słabi. Tych co na naszej niedoli zbudowali swoją potęgę najbardziej cieszy gdy skaczemy sobie do oczu. Bo do czasu gdy będziemy to sobie robić oni będą bezpieczni i silniejsi od nas.
Andrzej2020.07.15 16:25
Zgoda zawsze buduje. Mam nadzieję że będziemy żyli w co raz większej przyjaźni pomiędzy Polską i Litwą.