Prezydent Duda: Decyzja KRS jest skandaliczna - zdjęcie
07.11.17, 13:05Screenshot YouTube

Prezydent Duda: Decyzja KRS jest skandaliczna

„Ten konflikt mój z KRS cały czas trwa, bo ja bardzo wiele wątpliwości w międzyczasie zgłosiłem co do różnych decyzji, które KRS podejmuje. No i dzisiaj ta decyzja z zeszłego tygodnia dot. młodych ludzi, asesorów, absolutnie skandaliczna” - mówił w wywiadzie dla Telewizji Trwam prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wypowiadał się także na temat wolnej niedzieli:

Społeczeństwo polskie jest bardzo uporządkowanie. Tu dwa elementy mają istotne znaczenie – kwestia wiary i tego, jakie są przykazania, więc niedziela jest dniem ważnym, ale z drugiej strony, ten nakaz jest wskazaniem, aby ten czas poświęcić rodzinie, najbliższym, być razem. Tu jest ta druga cześć (…) Jeżeli zbierzemy te dwa składniki, to nie mamy wątpliwości, że ta niedziela powinna być dniem wolnym. Jestem za tym, aby [niedziela] była dniem wolnym od pracy”.

Mówiąc o zakazie aborcji eugenicznej stwierdził:

Zdecydowanie uważam że ten wyjątek od zakazu aborcji w Polsce spowodowany wadami płodu jest absolutnie nadużywany i tutaj trzeba wprowadzić zdecydowanie twardsze rozwiązania prawne. Tutaj zdecydowanie przepisy muszą być bardziej restrykcyjne”.

Krytycznie ocenił też głosy, że decyzja KRS nie zapadłaby, gdyby nie weto prezydenta:

Gdyby PiS i Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwlekało dwa lata z przygotowaniem ustawy, to też by do tego nie doszło” - stwierdził Duda.

Powiedział, że kilka kwestii dot. ustaw było nie do przyjęcia, protestowali przeciwko nim ludzie zaniepokojeni m.in. wzrostem władzy prokuratora generalnego i stąd decyzja o zawetowaniu ustaw. Dodał też:

Jestem przekonany, że jeżeli tylko PiS będzie chciało żeby reforma była, to ona będzie. O tym mogę zapewnić. Bardzo dobra dla Polski przede wszystkim”.

Powiedział również:

Ja mówię: dlaczego robicie tak, że idziecie w całkowicie monopartyjny wybór? Nie powinno tak być. W KRS powinni być ludzie czy wskazani przez różne ugrupowania […] Jestem przekonany że PiS powinno mieć dzisiaj możliwość wyboru większości sędziów do KRS, bo ma większość”.

dam/300polityka.pl,Fronda.pl