Z okazji przypadającej dziś 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja szereg europejskich dzienników i czasopism opublikowało teksty Prezydenta RP Andrzeja Duda. O znaczeniu wydarzeń sprzed 230 lat i o tym, czego dziś Europa powinna się z nich uczyć, Andrzej Duda pisze we włoskim „Il Messaggero”, węgierskim „Magyar Hirlap” czy madryckim „El Independiente”.

W tekście opublikowanym dziś na łamach włoskiego dziennika „Il Messaggero” prezydent Andrzej Duda przypomina, że pierwsza w Europie Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku to „epokowe dzieło prawodawcze” będące historycznym przełomem. Jej dziedzictwo i zawarta w niej myśl ustrojowa oraz wolnościowe, demokratyczne przesłanie powinny być, podkreśla polski prezydent, inspiracją również dla współczesnej Europy.

- „Wrogowie wolności uznali, że nowoczesna, wolnościowa Konstytucja 3 maja jest dla nich zagrożeniem. Absolutystyczna imperialna Rosja, przy wsparciu Prus, wywołała wojnę o konstytucję i zrobiła wszystko, aby zniszczyć jej dorobek. Ale dzieło Konstytucji 3 maja przetrwało”

- napisał Prezydent RP.

Przypomniał, że w czasie obchodów 50. rocznicy Traktatów Rzymskich Konstytucja 3 maja została przywołana jako „jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej”. Podkreślił, że jej dziedzictwo jest częścią „najwspanialszego europejskiego dorobku”.

Wskazał, że dziś, zastanawiając się nad dalszą integracją europejską, wciąż można wspólnie czerpać z założeń majowej Konstytucji. Przypomniał, że Konstytucja 3 maja kierowała się zasadami, które wciąż uznajemy za podwaliny europejskiej cywilizacji. Jest to poszanowanie ludzkiej godności, wolności, równości i solidarności.

Jako na najważniejsze współczesne wyzwania prezydent Duda wskazał we włoskim dzienniku na „deficyt demokracji, niedoskonałe artykułowanie obywatelskiego przedstawicielstwa w kierowaniu decyzjami Unii Europejskiej”.

- „To wielkie święto dla Polaków i Litwinów, dla wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które stworzyły dorobek dawnej Rzeczypospolitej; to także nasze wspólne, europejskie święto. Niech będzie inspiracją do budowania jeszcze lepszej, zintegrowanej Europy”

- zaapelował prezydent Andrzej Duda.

Na łamach hiszpańskiego „El Independiente” Andrzej Duda wskazał, że twórcy Konstytucji 3 maja chcieli odpowiedzieć na konkretną sytuację społeczno-polityczną, dając państwu siłę do skutecznego przeciwstawienia się wrogim działaniom sąsiednich mocarstw.

- „To z Europy Środkowo–Wschodniej, będącej wspólnym domem narodów i kultur, płynęły nowoczesne, wizjonerskie i prekursorskie rozwiązania, a dzisiejszy jubileusz jest okazją do przywołania tej chlubnej tradycji ustrojowej - rządów prawa, demokracji i parlamentaryzmu”

- podkreślił.

W swoim artykule odniósł się również do poszukiwań możliwości godzenia tradycji z nowoczesnością. Przypomniał, że Konstytucja 3 maja łączyła nowoczesną myśl Oświecenia z kultywowaniem chrześcijańskich wartości, kierując się zasadami będącymi fundamentem chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej.

kak/PAP